Raport Białoruś

Maria Przełomiec: to dobry moment, by naciskać na przerażonego Łukaszenkę

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2015 22:15
- Chociaż Łukaszenka nie zmienił swojej polityki wewnętrznej, zmieniły się realia i UE która może teraz skuteczniej wywierać nacisk - uważa znawczyni polityki wschodniej i dziennikarka, Maria Przełomiec.
Audio
  • Maria Przełomiec: Łukaszenka jest przerażony aktywnością Putina (źr. IAR)
  • Maria Przełomiec: zaproszenie Łukaszenki, bez spełnienia choćby takich warunków, jak uwolnienie więźniów politycznych, byłoby błędem (źr. IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Europarliament Audiovisual Service

Maria

To dobry moment dla prób wywierania nacisku na Białoruś - uważa Maria Przełomiec ze Studia Wschód TVP Info. W jej opinii, Łukaszenka jest równie przerażony decyzjami Władimira Putina, co państwa zachodnie. Jak ocenia ekspertka, szef białoruskiego państwa nie jest pewny, czy żołnierze wystąpiliby w jego obronie w razie wrogich działań Rosji, czy uznaliby, że blizej im do "bratnich wojsk" Rosji.

- Jednym z efektów wojny na Ukrainie jest zbliżenie pomiędzy Białorusią a Europą, a Łukaszenka stara się uchodzić za partnera bardziej przewidywalnego niż Władimir Putin - zwraca uwagę Przełomiec. Wizyta oznacza- w jej opinii- że Zachód może do pewnego ulegać jego przekonywaniom, ale zaproszenie Łukaszenki na szczyt Partnerstwa Wschodniego w Rydze bez uwolnienia więźniów politycznych byłoby błędem.

Dwudniową wizytę w Mińsku odbył w czwartek i w piątek unijny komisarz ds. polityki sąsiedztwa Johannes Hahn.

Agencja prasowa BiełaPAN zwróciła uwagę, że po raz ostatni unijny komisarz ds. polityki sąsiedztwa był na Białorusi w 2010 roku przed wyborami prezydenckimi (nieuznanymi przez wspólnotę międzynarodową). Także w tym roku na Białorusi odbędą się tzw. wybory prezydenckie. Wizyta przypada na niewiele ponad miesiąc przed szczytem Partnerstwa Wschodniego w Rydze.

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Aleksander Łukaszenka otrzymał order od Putina. Posiedzenie rady Państwa Związkowego Rosji i Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2015 23:00
Rosja i Białoruś zamierzają stworzyć wspólną przestrzeń wizową - oświadczył prezydent Rosji Władimir Putin po posiedzeniu Najwyższej Rady Państwowej Państwa Związkowego Białorusi i Rosji, które odbyło się w Moskwie z udziałem Aleksandra Łukaszenki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białorusini apelują do Łotwy: nie legitymizujcie dyktatora i pomóżcie Białorusi wrócić do Europy! Przeczytaj poruszającą petycję

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 17:22
Białorusini proszą Łotwę, by nie zapraszała autokraty Aleksandra Łukaszenki na szczyt w Rydze. Chcą, by zamiast tego zacząć poważnie działać na rzecz praw Białorusinów, powrotu Białorusi do europejskiej wspólnoty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: Zachód uznał rolę Białorusi w systemie bezpieczeństwa, są nam wdzięczni

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 18:22
- Przedstawiciele państw Zachodu przyjeżdżają do nas w zupełnie pragmatycznym celu i ja ich w tym wspieram – powiedział Aleksander Łukaszenka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Źle z białoruską gospodarką. Spada przychód z eksportu, przestoje

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 16:35
Przychód z eksportu spadł na Białorusi w bieżącym roku do poziomu najniższego od 2011 r. Z kolejnych przedsiębiorstw napływają informacje o przestojach w pracy - informują niezależne media białoruskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: Białoruś nie stanie się nigdy częścią Rosji. "Nie będziemy północno-zachodnim krajem"

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 23:14
Według białoruskiego przywódcy jego krajowi nie grożą jednak konflikty z wielkim sąsiadem, a ten nie dąży do odtworzenia imperium.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: komisarz UE i opozycja rozmawiali o prawach człowieka

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2015 22:45
Prawa człowieka, więźniowie polityczni oraz niezależność Białorusi znalazły się wśród tematów czwartkowego spotkania komisarza ds. polityki sąsiedztwa UE Johannesa Hahna z przedstawicielami białoruskiej opozycji w Mińsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mińsk: Łukaszenka przedstawił komisarzowi UE swoją wizję. Partnerstwo Wschodnie - "gospodarcze"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2015 21:45
Szef białoruskiego państwa uważa, że należy zmienić format Partnerstwa Wschodniego. Aleksander Łukaszenka w trakcie spotkania z komisarzem UE ds. polityki sąsiedztwa, powiedział jednocześnie, że Białoruś jest zainteresowana poszerzeniem współpracy z Zachodem.
rozwiń zwiń