Raport Białoruś

Literacki Nobel 2015. Swietłana Aleksijewicz główną faworytką

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2015 13:18
Białoruska pisarka i dziennikarka Swietłana Aleksijewicz jest wymieniana przez szwedzkich krytyków jako główna faworytka do literackiej Nagrody Nobla. Eksperci wśród polskich autorów doceniają twórczość Olgi Tokarczuk. Laureata poznamy w czwartek.
Swietłana Aleksijewicz
Swietłana AleksijewiczFoto: alexievich.info

Krytycy największego szwedzkiego dziennika "Dagens Nyheter" podkreślają, że nadszedł moment, aby Akademia Szwedzka uhonorowała Noblem reportaż literacki. Według nich bezapelacyjnie mistrzynią tego gatunku jest urodzona na Ukrainie, a mieszkająca na Białorusi i pisząca w języku rosyjskim Swietłana Aleksijewicz.

Literacki Nobel dla Swietłany Aleksijewicz byłby ukłonem w stronę twórczości Ryszarda Kapuścińskiego, także dziennikarza i reportażysty. "Dagens Nyheter" pisze, że źródła w Akademii Szwedzkiej jednoznacznie twierdzą, że Kapuściński miał otrzymać Nagrodę Nobla w 2007 r. W styczniu tegoż roku jednak zmarł, a literackiego Nobla przyznano wówczas brytyjskiej pisarce Doris Lessing.

Aleksijewicz w 2015 r. została uhonorowana Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka" - zbiór reportaży o homo sovieticus. W 2011 r. jej "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" także dostała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz Literacką Nagrodę Europy Środkowej "Angelus".

Inni faworyci

Oprócz Swietłany Aleksijewicz jako faworytów szwedzki dziennik "Svenska Dagbladet" wymienia m.in. kenijskiego pisarza Ngugi Wa Thiong’o, który był typowany na noblistę w ubiegłym roku, egipską pisarkę Nawal El Saadawi oraz kanadyjską poetkę Anne Carson. Ponadto na "gorącej liście" gazety znaleźli się Amerykanin Don DeLillo, somalijski powieściopisarz Nuruddin Farah, a także austriacki pisarz Peter Handke. W tym roku często wymieniany jako mocny kandydat jest również norweski dramaturg Jon Fosse.

Niektóre nazwiska wśród faworytów powracają co roku. Krytycy za prawdopodobnych laureatów Nagrody Nobla wymieniają amerykańską pisarkę Joyce Carol Oates, Philipa Rotha (także USA), syryjskiego poetę Adonisa, koreańskiego poetę Ko Una oraz japońskiego pisarza Haruki Murakami. Japończyk z racji popularności swoich powieści co roku zajmuje wysoką pozycję na listach układanych przez bukmacherów.

Wśród polskich autorów jak co roku pewnym kandydatem do Nagrody Nobla jest poeta Adam Zagajewski. Jego twórczość jest przekładana na język szwedzki, cieszy się w Skandynawii uznaniem. We wrześniu Zagajewski gościł na prestiżowych targach książki w Goeteborgu.

Powraca też nazwisko polskiej autorki Olgę Tokarczuk. Według szwedzkiej pisarki Caroli Hansson Tokarczuk powinna otrzymać Nobla za "magiczne kolaże, w których splata ze sobą przeszłość z teraźniejszością". W publicznym Szwedzkim Radiu najnowszą książkę Tokarczuk "Księgi Jakubowe" poleciła krytyk redakcji kulturalnej Anna Tullberg podkreślając, że polska pisarka jest jej osobistą faworytką.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zachód zapomniał o pakcie Ribbentrop-Mołotow."Trzeba przywrócić pamięć"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2013 16:50
W czasie zimnej wojny Europa zachodnia zaakceptowała sowiecką interpretację II wojny światowej, "moralność i prawdę poświęcono na ołtarzu zasług Armii Czerwonej w pokonaniu faszyzmu" - pisze prof. Heinrich Olschowsky w dzienniku "Tagespiegel".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Komunizm to choroba chroniczna". Białoruska pisarka nagrodzona za książki o ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2013 21:00
Białoruska pisarka i dziennikarka Swietłana Aleksijewicz odebrała we Frankfurcie nad Menem najbardziej prestiżowe niemieckie wyróżnienie literackie - Pokojową Nagrodę Księgarzy Niemieckich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksijewicz do Białorusinów: szykujcie się do europejskiej przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2014 10:00
Wierzę, że okres wszelkiego totalitaryzmu jednak się kończy. Już nie będzie można robić Korei Północnej w centrum Europy – mówiła białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz podczas spotkania z czytelnikami w Mińsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Homo sovieticus według Aleksijewicz. Sprawca zła i ofiara, z psychiką żołnierza

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 11:31
Przez 70 z górą lat w laboratorium marksizmu-leninizmu wyhodowano odrębny gatunek - homo sovieticus. Jedni uważają go za postać tragiczną, inni u nas mówią o nim pogardliwie ”sowek” – pisze białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz w książce "Czasy secondhand - koniec czerwonego człowieka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleś Mara: propaganda Rosji zmienia Białorusinów w zombie [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2015 06:30
Białorusini czują zagrożenie ze strony imperium. Wojna na Ukrainie, faszyzacja narodu rosyjskiego, śmierć Borysa Niemcowa pod murami Kremla – to sprawia, że my Białorusini jesteśmy bardzo zaniepokojeni – o tym mówił Alaksiej Maraczkin (ps. Aleś Mara), legendarny malarz-opozycjonista, w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Swietłana Aleksijewicz: człowiek postsowiecki jest agresywny i bezwzględny

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2015 23:59
Rosyjski naród nie zaakceptował pieriestrojki, każdy Rosjanin jest po trosze Putinem - mówiła w środę w Warszawie Swietłana Aleksijewicz, autorka książki "Czasy secondhand", w której próbuje opisać zjawisko "człowieka sowieckiego" w 20 lat po upadku ZSRR.
rozwiń zwiń