Raport Białoruś

Białoruś: kolędy przy pomniku Adama Mickiewicza. "Łączył Polaków, Białorusinów, Litwinów i inne narodowości"

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2017 14:40
Około 100 osób kolędowało na placu przy pomniku Adama Mickiewicza w stolicy Białorusi. Złożyli też u stóp wieszcza wiązankę białych i czerwonych róż oraz zapalili znicze. W tym roku mija 219. rocznica urodzin poety.
Kolędowanie przy pomniku Adama Mickiewicza w Mińsku
Kolędowanie przy pomniku Adama Mickiewicza w MińskuFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Uczestnicy uroczystości najpierw modlili się w stołecznym kościele pod wezwaniem świętych Szymona i Heleny. Potem przeszli pod pomnik. Ksiądz Uładzisłau Zawalniuk, proboszcz kościoła w rozmowie z Polskim Radiem zwrócił uwagę, że to już 10 kolędowanie pod pomnikiem Mickiewicza w Mińsku. - Dziękujemy Bogu, że tyle lat my tu przychodzimy. Postać Adama Mickiewicza łączy - powiedział inicjator spotkań, ksiądz Zawalniuk.

Ambasador Polski na Białorusi Konrad Pawlik zwrócił uwagę, że dobrze się stało, iż w Wigilię Bożego narodzenia przy pomniku wieszcza mogą spotkać się Polacy, Białorusini oraz przedstawiciele innych narodów . - Adam Mickiewicz łączył Polaków, Białorusinów, Litwinów i inne narodowości naszego regionu - powiedział dyplomata.

Na uroczystości obecna była również prezes mińskiego oddziału Związku Polaków na Białorusi Helena Marczukiewicz. - Każdego roku 24 grudnia przychodzimy tu pod pomnik z wielką przyjemnością na spotkanie z naszym rodakiem - mówi Helena Marczukiewicz, która pochodzi z okolic mickiewiczowskiego Nowogródka.

Na kolędowaniu pod pomnikiem Adama Mickiewicza obecni byli również przedstawiciele białoruskiej inteligencji, między innymi przewodniczący Białoruskiej Fundacji Kultury Tadeusz Strużecki i były minister kultury Białorusi Anatol Butewicz.

IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

10 lat telewizji Biełsat. Niesie informacje na Białoruś, stara się stawić opór coraz silniejszej propagandzie Kremla

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2017 23:59
Telewizja Biełsat jest niezależna od białoruskich władz, nadaje z Polski program dla Białorusi. Według badań zna ją co trzeci Białorusin, co dziesiąty ogląda. W okresie, gdy Rosja coraz skuteczniej wywiera propagandowy wpływ na Białorusinów, to jedyna stacja, w której Białorusini mogą zobaczyć obiektywny obraz świata i pielęgnować białoruską tożsamość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mińsk: 200 lat Filomatów i Filaretów. "Część wspólnego dziedzictwa"

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 09:51
- Dzięki ideom filomatów Polacy mogli zachować swojego narodowego ducha, siłę, niepodległość. Ale są oni ważni także dla Białorusinów – podkreślił Marusz Adamski, dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku. Mówił, że w białoruskich elitach jest świadomość, że jest to część naszego wspólnego dziedzictwa. Większość filomatów wywodziła się z tradycji i z ziem Wielkiego Księstwa Litewskiego - podkreślił.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Poczobut: apelujemy o legalizację Związku Polaków na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 14:23
Mowa jest o ociepleniu w relacjach Polski i Unii Europejskiej z Mińskiem. Jednak Związek Polaków na Białorusi wciąż musi działać nielegalnie, a w ostatnich latach pogorszyła się m.in. sytuacja polskiej oświaty na Białorusi – powiedział portalowi PolskieRadio.pl Andrzej Poczobut, dziennikarz i działacz mniejszości polskiej na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Requiem dla powstańców styczniowych, książka grodzieńskiego historyka. "Walczyli również uczniowie"

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2017 14:12
Chciałem, żeby moja książka była jak pieśń żałobna - pragnąłem oddać hołd powstańcom, którzy uczestniczyli na obecnym terytorium Białorusi w powstaniu styczniowym – tak przesłanie swojej książki z biogramami uczestników powstania wyjaśnia Wiaczesław Szwed, profesor historii.
rozwiń zwiń