Raport Białoruś

Litwa potwierdza: był lot na Białoruś

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2012 23:30
Strona litewska potwierdziła, że 4 lipca doszło do naruszenia przestrzeni powietrznej Białorusi. Szwedzcy piloci mieli tego dnia rozrzucić setki pluszaków w rejonie Iwieńca i w Mińsku, w okolicy rezydencji Aleksandra Łukaszenki.
Litwa potwierdza: był lot na Białoruś
Foto: YouTube

Przekroczenie przestrzeni powietrznej Białorusi potwierdził w czwartek przedstawiciel dowództwa sił wojskowych Litwy, Skomantas Powilenis. – W środę stwierdzono na Litwie naruszenie reguł ruchu statków powietrznych – cytuje Powilenisa Itar-TASS.

Według niego, sprawa jest badana i są wyjaśniane jej okoliczności. – Nie porafimy odpowiedzieć, czy jest to związane ze sprawą opisaną w białoruskich mediach – dodał Skomantas Powilenis.

Szwedzy piloci poinformowali, że rano 4 lipca nielegalnie przekroczyli granicę Białorusi. Lecieli awionetką na niskiej wysokości. W dwóch miejscach, nad Iwieńcem i nad zachodnim Mińskiem zrzucili około 1000 pluszowych misiów. Pluszaki spadały na spadochronach, trzymały transparenty wzywające do demokracji, wolności słowa.

W sieci publikowane są stopniowo filmy i zdjęcia, dokumentujące to wydarzenie. Ministerstwo obrony wydało komunikat, w którym zapewnia, że 4 lipca nie doszło do naruszenia przestrzeni powietrznej Białorusi. Stwierdza też, że filmy zmanipulowano „Photoshopem i programami do edycji wideo”.

Tymczasem szwedzcy piloci zapowiadają publikację kolejnych zdjęć z desantu.

agkm/charter97.org/The Local

 

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Poczobut opuścił areszt. Usłyszał zarzut zniesławienia Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2012 16:34
Andrzej Poczobut powiedział portalowi polskieradio.pl, że przedstawione mu zostały zarzuty powtórnego zniesławienia Aleksandra Łukaszenki. Natomiast zmieniono środek zapobiegawczy - z aresztu tymczasowego na zakaz opuszczania Grodna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na trybunie VIP-ów w Kijowie Łukaszenka i Kola

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2012 07:11
Przywódca Białorusi Aleksander Łukaszenka siedział na finałowym meczu Euro 2012 w loży dla VIP-ów obok prezydentów Gruzji, Armenii i Tadżykistanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka na paradzie: nie będzie kolorowej rewolucji

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2012 10:45
Podejmujemy działania w celu wzmocnienia równoprawnych stosunków z krajami Zachodu – powiedział Aleksander Łukaszenka na paradzie 3 lipca. Jednocześnie nazwał Rosję "głównym partnerem Białorusi".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Baszar al-Assad poprosi o azyl w Mińsku?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 11:43
Ucieczka Assada z kraju to według ekspertów jedna z możliwości zakończenia krwawego konfliktu w Syrii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amnestia jeszcze nie weszła w życie

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 16:00
Projekt ustawy o amnestii znajduje się obecnie w administracji prezydenta – powiedział Radiu Swaboda szef prezydenckiej służby prasowej, Paweł Liochkij.
rozwiń zwiń