Raport Białoruś

Štefan Füle: po uwolnieniu więźniów, granicą jest niebo

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2012 23:00
Komisarz Štefan Füle uważa, że przyjazd szefa białoruskiego MSZ do Brukseli to doskonała okazja, aby porozmawiać o sytuacji na Białorusi. Najważniejsze, według niego, to „wyjść poza bieżącą politykę”.
tefan Fle
Štefan FüleFoto: Komisja Europejska

W poniedziałek, po regularnym posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych UE w Brukseli odbędzie się spotkanie ministrów Partnerstwa Wschodniego. Zaproszonych zostało sześciu ministrów spraw zagranicznych krajów partnerskich. Okazało się, że szef MSZ Siarhiej Martynau przyjął zaproszenie. Komisarz Štefan Füle uważa, że to dobrze się składa.
- W przypadku Białorusi, to bardzo dobra okazja do dyskusji z Martynauem, nie tylko o problemach i możliwości współpracy w ramach Partnerstwa Wschodniego, ale także o relacjach między UE a Białorusią i o sytuacji politycznej na Białorusi. Jeśli chodzi o prawa człowieka na Białorusi i przygotowania do wyborów parlamentarnych, moje przesłanie będzie bardzo jasne – powiedział komisarz w wywiadzie dla Radia Swaboda. Podkreślił, że Unia Europejska oczekuje „demokratycznych wyborów”. 

Štefan Füle  powiedział też, że najważniejszą sprawą w owych rozmowach to „wyjść poza bieżącą politykę”. Podkreślił, że Unia jest zainteresowana rozwijaniem stosunków z Białorusią na rzecz wszystkich obywateli. Štefan Füle ma przypomnieć szefowi białoruskiego MSZ, że przeszkadza w tym przetrzymywanie w koloniach karnych więźniów politycznych.  - Zwolnienie wszystkich więźniów politycznych jest warunkiem koniecznym, by aktywizować stosunki z Białorusią. A potem, powiedziałbym: "granicę jest tylko - niebo!" – oświadczył Štefan Füle.
Komisarz skomentował również opinię doradcy politycznego prezydent Litwy Dariusza Siemaszki. Siemaszko powiedział, że polityka UE wobec Białorusi (przed wyborami prezydenckimi w 2010 r.) była "niecierpliwa" i „mogła popchnąć Aleksandra Łukaszenki w ramiona Rosji i doprowadzić do większej zależności od Moskwy”. Komisarz nie zgodził się z taką opinią. Stwierdził, że to dziwne poglądy, bo decyzja o demokracji na Białorusi nie zapada w Brukseli czy w Moskwie. Chodzi o wybór między demokracją, odpowiedzialnością rządu, podstawowymi wolnościami, a autorytaryzmem  - stwierdził komisarz.

Jak przypomniało Radio Swoboda, 9 lipca przedstawiciel Białorusi w Unii Europejskiej Andrej Jeudaczenka powiedział, że Białoruś nie będzie brała udziału w programie Komisji Europejskiej dotyczącym modernizacji tego kraju, ponieważ nie była zaangażowana w jego opracowanie. Jeudaczenka powiedział, że Białoruś będzie współpracować z UE tylko przy programach, które "zostały opracowane i zatwierdzone wspólnie".

agkm/Svaboda.org

Informacje o Białorusi: Raport BiałoruśTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Parlament Europejski potępił aresztowanie Andrzeja Poczobuta

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2012 17:20
Posłowie domagają się wycofania zarzutów i zaniechania śledztwa wobec Andrzeja Poczobuta. Przyjęto rezolucję potępiającą łamanie praw człowieka na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś zaprosiła obserwatorów OBWE

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 18:00
MSZ Białorusi skierował zaproszenie do obserwacji wyborów parlamentarnych do biura ODIHR w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tylko 13 opozycjonistów w komisjach wyborczych

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2012 14:39
Zakończyło się formowanie komisji wyborczych przed zaplanowanymi na 23 września wyborami do Izby Reprezentantów, niższej izby parlamentu Białorusi. W ich skład weszło niewielu przedstawicieli opozycji - poinformowało w poniedziałek Radio Swaboda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opozycjonista nie mógł pojechać na szczyt OBWE

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2012 17:16
Władze Białorusi nie wypuściły z kraju lidera kampanii "O sprawiedliwe wybory" Wiktara Karniajenki, który leciał do Wiednia na seminarium OBWE na temat wyborów - podało w czwartek Radio Swaboda, dodając, że do Wiednia pojechała za to szefowa CKW Lidia Jarmoszyna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef MSZ Białorusi w poniedziałek w Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2012 23:00
Minister spraw zagranicznych Białorusi Siarhiej Martynau weźmie udział w Brukseli w spotkaniu ministerialnym wszystkich państw Partnerstwa Wschodniego - poinformowały źródła unijne.
rozwiń zwiń