X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Azarenka przegrała mecz z Łukaszenką. Nie trzeba jej chwalić

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2013 21:13
Łukaszenka propagandowo wykorzystuje sport, w tym Wiktorię Azarenkę. A przecież sportowcy to osoby publiczne, ponoszą odpowiedzialność za to, co się dzieje w kraju - pisze Franak Wiaczorka.
Audio
Azarenka przegrała mecz z Łukaszenką. Nie trzeba jej chwalić
Foto: Facebook/Profil Franaka Wiaczorki

Zobacz: Blog Franaka Wiaczorki  w serwisie Raport Białoruś na portalu PolskieRadio.pl >>>

Białoruś jest krajem pełnym absurdów. Niedawno po zwycięstwie w turnieju tenisowym w Australii, kiedy wygrała tenisistka Wiktoria Azarenka, podniosły się dyskusje, czy koniecznie musimy się cieszyć z jej zwycięstwa. Są różne opinie. Z jednej strony  we wszystkich krajach totalitarnych, sportowcy grają na rzecz reżimu. To smutna prawda. Na przykład igrzyska olimpijskie w Związku Radzieckim, to była propaganda ZSRR w czystej postaci. Niektóre kraje nawet wycofały się z tej impreza. Była to próba usprawiedliwienia dyktatury autokratyzmu, reżimów.

Mistrzostwa hokeja w 2014 roku, które mają się odbyć w Mińsku to jeszcze jeden przykład, który Łukaszenka chce wykorzystać z korzyścią dla siebie. Chce by przyjechali turyści, chce pokazać im wyczyszczoną, wymytą i błyszczącą czystością Białoruś i powiedzieć im: ”Patrzcie, nie ma tu dyktatury. Jest pięknie i są czyste ulice”.

Podobnie Łukaszenka próbuje wykorzystać dla swoich celów białoruską tenisistkę Wiktorię Azarenkę. Azarenka odnosi duże sukcesy, miesiącami utrzymywała się na pierwszym miejscu w rankingu tenisowym kobiet. Nie byłoby na ten temat dyskusji, gdyby któregoś razu nie zagrała z Łukaszenką meczu tenisowego i demonstracyjnie go nie przegrała.  Światowej klasy tenisistka przegrała z prezydentem Białorusi. W związku z tym część dziennikarzy podkreśla, że nie musimy cieszyć się z jej sukcesów. Bo sportowcy to osoby publiczne, tak samo jak politycy, dziennikarze, też ponoszą odpowiedzialność za to, co się dzieje w ich kraju. Jeśli wybierają stronę reżimu, grają w tenisa z dyktatorem, to stawia ich po tej drugiej stronie. A wymagania wobec sportowców powinny być takie same, jak i wobec innych osób publicznych.

Jest i przeciwieństwo Wiktorii Azarenki: Aleksandra Gerasimenia, bardzo znana pływaczka białoruska, medalistka olimpiady. W wywiadzie dla białoruskiej gazety sportowej powiedziała, że bardzo podoba jej się białoruska biało-czerwono-biała flaga, która de facto jest zakazana przez władze Białorusi. Ta wypowiedź miała de facto polityczny charakter. Na miejscu Łukaszenki od razu zakazałbym jej występów w imieniu Białorusi, państwa, która Aleksander Łukaszenka uważa za swoją własność.

Zestawienie tych dwóch osób świetnie pokazuje, na ile białoruskie społeczeństwo jest spolaryzowane.  Reżim autokratyczny nie jest tak drastycznie brutalny jak niektóre dyktatury, ale dzieli społeczeństwo na pół, na dwie równe części. Nie można tu zająć trzeciej pozycji, taka nie istnieje. Nie można nawet być neutralnym. Ktokolwiek będzie osobą publiczną, musi decydować po której jest stronie.

Pytanie, na ile ten podział jest zagrożeniem dla białoruskiej tożsamości narodowej. Łukaszenka i jego reżim wcześniej czy później przeminą. Czy potem poradzimy sobie z podziałem w społeczeństwie, z podziałami, krzywdami, za 10-15 lat  -to pytanie bez odpowiedzi.

Część osób współpracuje, część jest kupiona, część zobowiązana wobec Łukaszenki  i jego otoczenia. Powody mogą być różne, pytanie, czy usprawiedliwiają ich stanowisko. To pytanie o moralność. Moim zdaniem nie. Takie osoby powinny odpowiedzieć za swoje działania. Któregoś dnia będzie lustracja i wówczas wszystkie te przypadki muszą być przedyskutowane. Jeśli nie będzie lustracji w odpowiednim czasie, będzie chaos.

Franak Wiaczorka

Zobacz: Blog Franaka Wiaczorki  w serwisie Raport Białoruś na portalu PolskieRadio.pl >>>

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: aktor na czarnej liście za nieprawomyślny film

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2012 06:00
Anatol Kot, aktor, który zagrał jedną z ról w filmie „Żywie Biełaruś” nie dostanie kontraktu w państwowej wytwórni filmowej. Jak mu powiedziano – jego udział w filmie o współczesnej Białorusi, kręconym w Polsce, to oczywisty "problem”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruska olimpijka woli biało-czerwono-białą flagę

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2013 20:22
Białoruska pływaczka Aleksandra Hierasimienia wyznała, że bliższa jej sercu jest opozycyjna flaga. Jej zdaniem Białorusini mentalnie wywodzą się z Europy. Skrytykowała również rosyjską Dumę za zakaz adopcji sierot przez Amerykanów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kastuś Kalinowski na czele białoruskiego panteonu

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2013 08:55
Konstanty Kalinowski, królowie i książęta Wielkiego Księstwa Litewskiego, poeci i pisarze tacy jak Eliza Orzeszkowa, to panteon narodowy Białorusi, w wielu punktach wspólnym z polskim - mówi Franak Wiaczorka, opozycjonista białoruski.
rozwiń zwiń