Raport Białoruś

Bank Światowy: Białoruś powinna wspierać małe i średnie firmy

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 14:34
Bank Światowy rekomenduje Białorusi m.in. reformę państwowego sektora gospodarki oraz rozwijanie małych i średnich przedsiębiorstw - powiedział dyrektor Banku Światowego ds. Ukrainy, Białorusi i Mołdawii Qimiao Fan.
Jeden z budynków Banku Światowego w Waszyngtonie
Jeden z budynków Banku Światowego w WaszyngtonieFoto: siteresources.worldbank.org

- Każdy kraj sam powinien decydować, jaką politykę i jakie reformy wybiera. Ale biorąc pod uwagę cechy szczególne białoruskiej gospodarki, trzeba pomyśleć, jak stworzyć równe warunki dla wszystkich podmiotów gospodarczych. To oznacza, że należy zreformować sektor państwowy, aby wywierał mniejszą presję na inne sfery gospodarki i budżet - zaznaczył Fan na konferencji prasowej w Mińsku. Podkreślił, że Białoruś powinna również dynamicznie rozwijać sektor prywatny, co będzie sprzyjać powstawaniu nowych miejsc pracy i wzmocnieniu całej gospodarki.
- Uważam, że Białoruś osiągnęła znaczne rezultaty i ma potencjał, by stać się konkurencyjną gospodarką. W tym celu są jednak potrzebne dalsze reformy - zaznaczyła ze swej strony wiceprezes Banku Światowego ds. Europy i Azji Środkowej Laura Tuck. Jak podkreśliła, Bank Światowy jest gotów udzielić białoruskim organom państwowym wsparcia konsultacyjnego.
Minister gospodarki Mikałaj Snapkou zapewnił, że rząd i jego resort zdają sobie sprawę z negatywnych zjawisk w gospodarce. - Jest plan działań rządu, widzimy i rozumiemy, co trzeba robić; wysnuwamy wnioski z obecnej sytuacji gospodarczej - oświadczył. Dodał, że plan ten został przedstawiony wiceprezes Banku Światowego i eksperci BŚ wypowiedzą się na temat tego, jak go uzupełnić. - Nie dojdzie do tego z dnia na dzień, ale naszym zadaniem jest przeprowadzenie tych reform spokojnie i konsekwentnie, nie wywołując negatywnych zmian w społeczeństwie. Jesteśmy gotowi opracować te kroki z BŚ i konsekwentnie je wspólnie realizować - powiedział.
Dodał, że Białoruś liczy na uzyskanie w Banku Światowym kredytu do 40 mln dol. na stworzenie instytucji sprzyjającej rozwojowi małych i średnich przedsiębiorstw.
Snapkou poinformował też, że od rozpoczęcia współpracy z Bankiem Światowym w 1992 r. Białoruś otrzymała kredyty o łącznej wysokości 1,14 mld dol. Przy tym 60 proc. tych środków zostało wykorzystane w ciągu ostatnich 5 lat.
PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Rosja, Białoruś i Kazachstan tworzą Eurazjatycką Unię Gospodarczą

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 11:48
Przywódcy Rosji, Białorusi i Kazachstanu - Władimir Putin, Aleksander Łukaszenka i Nursułtan Nazarbajew - podpisali w Astanie traktat o utworzeniu Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG), struktury wzorowanej na Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płace w zagranicznych firmach już tylko w rublach białoruskich

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2014 16:20
Obywatele Białorusi i cudzoziemcy zatrudnieni w firmach zagranicznych, którzy zawarli umowę o pracę na terenie Białorusi, nie będą mogli odtąd otrzymywać wynagrodzenia w walucie obcej - podała gazeta internetowa "Biełorusskije Nowosti".
rozwiń zwiń
Czytaj także

MFW przestrzega Białoruś: coraz gorzej z gospodarką, wysokie ryzyko

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2014 17:10
”Wysokie ryzyko” dla gospodarki Białorusi z tendencją do pogorszenia sytuacji stwierdził Międzynarodowy Fundusz Walutowy, zalecając władzom kraju pogłębienie reform.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka obiecał Ukrainie zaopatrzenie w paliwa

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 14:54
Niezależne mińskie media informowały w niedzielę, że Białoruska Kompania Naftowa zamierza zmniejszyć dostawy paliw na Ukrainę. Jednym z powodów miał być remont rafinerii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: premier za rozwojem sektora prywatnego

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 10:14
Premier Białorusi Michaił Miasnikowicz oświadczył, że pensje powinny rosnąć w ścisłej zależności od wzrostu wydajności pracy i że powinno być więcej prywatnych firm.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś zniosła zakaz importu bydła z państw UE, w tym z Polski

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 17:24
Białoruś wprowadziła zakaz importu bydła rogatego dwa lata temu, po wykryciu w niektórych europejskich krajach nowych przypadków zachorowań wywołanych przez wirus ze Schmallenbergu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: usługi komunalne wciąż opłacane przez ludność w niewielkim stopniu

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2014 16:31
Koszty dostarczania usług mieszkaniowo-komunalnych nadal są pokrywane przez Białorusinów tylko w niewielkiej części. W ubiegłym roku opłacali je oni w 24,4 proc. Wskaźnik ten jednak rośnie - informuje państwowy dziennik "Zwiazda".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: ceny paliw powiązano z kursem dolara

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2014 17:00
Cena za benzynę 92-oktanową będzie w kilku etapach doprowadzana do równowartości jednego dolara za litr - informuje białoruski państwowy koncern paliwowy Biełnieftiechim.
rozwiń zwiń