Raport Białoruś

Przestała istnieć Euroazjatycka Wspólnota Gospodarcza. Będzie Unia Eurazjatycka

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 18:45
Wspólnota przekształcona zostanie Eurazjatycką Unię Gospodarczą. W piątek dołączyła do niej Armenia. Ten ostatni kraj pod wpływem nacisków Kremla zrezygnował w ubiegłym roku z podpisania z umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): koniec Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, będzie Eurazjatycka Unia Gospodarcza
Prezydenci republik poradzieckich w Mińsku
Prezydenci republik poradzieckich w MińskuFoto: PAP/EPA/VASILY FEDOSENKO / POOL

WOJNA NA UKRAINIE: serwis specjalny >>>

Przywódcy państw członkowskich Eurazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej po zakończeniu szczytu Wspólnoty Niepodległych Państw w Mińsku podpisali dokument o jej rozwiązaniu.

Do Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej należało pięć poradzieckich republik: Białoruś, Rosja, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan. Celem organizacji miało być zacieśnianie współpracy gospodarczej. Jej istnienie straciło sens, ponieważ od nowego roku zacznie działać nowa struktura: Euroazjatycka Unia Gospodarcza. Inicjatorami jej utworzenia były Białoruś, Rosja i Kazachstan. Dziś do tej Unii Gospodarczej dołączyła Armenia.

Gospodarz spotkania Aleksander Łukaszenka podkreślił, że ”na mapie świata sformowane zostało nowe, silne centrum gospodarcze”. Do Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej zamierza przyłączyć się Kirgistan i niewykluczone, że Tadżykistan.

Czytaj także: Parlament Białorusi ratyfikował w czwartek porozumienie o Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG) Rosji, Kazachstanu i Białorusi. Dokument przewiduje, że EUG powstanie 1 stycznia 2015 roku.

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Ekspert: Tusk powinien podjąć temat Partnerstwa Wschodniego

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 14:10
Stan stosunków UE z Białorusią po wyborze Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej będzie zależeć od tego, czy podejmie on temat przyszłości Partnerstwa Wschodniego - powiedział analityk Białoruskiego Instytutu Badań Strategicznych (BISS) Andrej Jelisiejeu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lew Ponomariow: chciałoby się, by Zachód nie kulił się przed Putinem. "Nie wierzę już w Zachód"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2014 20:45
Chciałoby się, żeby Zachód adekwatnie reagował i nie uginał się przed Władimirem Putinem. Niestety, jest takie wrażenie, że im nie starcza na to sił, a być może i intelektu – mówił portalowi PolskieRadio.pl znany obrońca praw człowieka Lew Ponomariow, pytany o to, jak zachodnie kraje mogą wesprzeć społeczeństwo demokratyczne w Rosji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Donbasowi grozi katastrofa humanitarna. ”To kilka milionów ludzi, potrzebna finansowa pomoc” (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2014 21:59
Kilka milionów ludzi, odciętych od wody i prądu w Donbasie, pilnie potrzebuje wsparcia – mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Natalia Humieniuk, dziennikarka niezależnej telewizji Hromadske. Przypomina, że państwo ukraińskie nie ma dostępu do objętych walkami terenów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrij Portnow: Ukraina nie poradzi sobie sama, potrzebny jest ”plan Marshalla”

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 23:59
Celem Władimira Putina jest kontrola polityczna i gospodarcza nad całą Ukrainą. Kreml zapewne liczy na to, że Kijów nie poradzi sobie z wyzwaniem ekonomicznym – mówi ukraiński historyk Andrij Portnow w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl. Dodaje, że pomoc polityczna i finansowa Zachodu jest nieodzowna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Do Donbasu wciąż napływają żołnierze z Rosji. "40 autobusów w ciągu dwóch dni, wywiad GRU"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 11:19
Prorosyjskie bojówki atakują lotnisko, ostrzeliwują dzielnice mieszkalne. Kilkadziesiąt razy w ciągu ostatniej doby atakowano ukraińskie pozycje.
rozwiń zwiń