Raport Białoruś

Łukaszenki nie będzie na paradzie wojskowej w Moskwie. Tłumaczy, że musi być w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2015 22:44
Białoruskiego przywódcy Aleksandra Łukaszenki nie będzie na paradzie zwycięstwa na placu Czerwonym w Moskwie 9 maja.
Audio
  • Łukaszenka nie weźmie udziału w paradzie w Moskwie. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Rosjanie, przebrani w mundury stylizowane na czasy II wojny światowej, przygotowują się w Moskwie do Drogami chwały, który ma wyruszyć z Moskwy (przez Mińsk) i dojechać do Torgau w Niemczech (25 kwietnia - 9 maja)
Rosjanie, przebrani w mundury stylizowane na czasy II wojny światowej, przygotowują się w Moskwie do "Drogami chwały", który ma wyruszyć z Moskwy (przez Mińsk) i dojechać do Torgau w Niemczech (25 kwietnia - 9 maja)Foto: PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

Odwiedzi on Rosję w dniach 7 i 8 maja, a dzień później przyjmie defiladę zwycięstwa w Mińsku. Powiedział o tym w sobotę agencji TASS. - Defilada wojskowa w Mińsku nie jest możliwa bez obecności wodza naczelnego - wyjaśnił swą nieobecność na paradzie w Moskwie Aleksander Łukaszenka. Dodał, że zgodnie z białoruską konstytucją tej defilady "nie może przyjąć nikt" oprócz niego.

W dniach 7 i 8 maja Łukaszenka zamierza na czele białoruskiej delegacji odwiedzić Moskwę, wziąć udział w zaplanowanych tam uroczystościach, "aby zademonstrować w ten sposób jedność z ludem rosyjskim i wszystkimi, którzy cenią to zwycięstwo". Łukaszenka weźmie także udział w złożeniu wieńców na grobie nieznanego żołnierza w Moskwie.

- Uważam, podobnie jak sądzą w rosyjskim kierownictwie, że winni jesteśmy należny hołd tym, którzy polegli w naszej obronie, a także tym, którzy wciąż żyją - powiedział Aleksander Łukaszenka.

Tymczasem rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział rosyjskiej gazecie internetowej gazeta.ru, że na razie nie ma informacji o nieobecności Łukaszenki na paradzie zwycięstwa w Moskwie.

Na obchody święta zwycięstwa w stolicy Rosji nie przyjedzie większość przywódców zachodnich ani najwyższych przedstawicieli zwycięskiej koalicji antyhitlerowskiej.  Zaproszony został przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un.

Prezydent Czech Milosz Zeman, jak informuje czeska agencja CzTK, jako jeden z niewielu europejskich prezydentów będzie obecny na moskiewskich uroczystościach, ale nie będzie go na placu Czerwonym podczas wojskowej parady zwycięstwa. Nie będzie tam kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która przyleci do Rosji dzień po defiladzie. Inni europejscy przywódcy nie przylecą w ogóle.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

”Borys Niemcow uważał Łukaszenkę i Putina za braci syjamskich”

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2015 23:59
Białoruś straciła wraz z zabójstwem Borysa Niemcowa szczerego przyjaciela - oświadczył w sobotę białoruski opozycjonista Anatol Labiedźka, przewodniczący Zjednoczonej Partii Obywatelskiej, która w 2013 r. podpisała z Niemcowem porozumienie o współpracy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksander Łukaszenka otrzymał order od Putina. Posiedzenie rady Państwa Związkowego Rosji i Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2015 23:00
Rosja i Białoruś zamierzają stworzyć wspólną przestrzeń wizową - oświadczył prezydent Rosji Władimir Putin po posiedzeniu Najwyższej Rady Państwowej Państwa Związkowego Białorusi i Rosji, które odbyło się w Moskwie z udziałem Aleksandra Łukaszenki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: Zachód uznał rolę Białorusi w systemie bezpieczeństwa, są nam wdzięczni

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 18:22
- Przedstawiciele państw Zachodu przyjeżdżają do nas w zupełnie pragmatycznym celu i ja ich w tym wspieram – powiedział Aleksander Łukaszenka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruski opozycjonista: Łukaszenka jest wiernym sługą Putina i zagrożeniem dla wolnego świata

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2015 00:25
Aleksander Łukaszenka niszczy białoruski naród i jest adeptem rosyjskiego neoimperializmu. Demokratyczny świat również w swoim interesie powinien pomóc nam wrócić do Europy – apeluje w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Wiaczesław Siwczyk, opozycjonista białoruski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: Białoruś nie stanie się nigdy częścią Rosji. "Nie będziemy północno-zachodnim krajem"

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 23:14
Według białoruskiego przywódcy jego krajowi nie grożą jednak konflikty z wielkim sąsiadem, a ten nie dąży do odtworzenia imperium.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś dostała od Rosji samolot Jak-130. Będzie zmontowany przez Rosjan w Lidzie

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2015 14:00
Białoruskie siły zbrojne otrzymały od Rosji pierwszy samolot szkolno-bojowy Jak-130 - podało ministerstwo obrony Białorusi na swej stronie internetowej. Samolot dostarczono do Lidy, na zachodzie kraju, w częściach, a zmontują go rosyjscy specjaliści.
rozwiń zwiń