Bogdan Zdrojewski: bronię prawa do eksperymentu, a więc także do błędu

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 16:00
- Oczywiście narodowe instytucje kultury powinny realizować również przedsięwzięcia skierowane do gustów bardziej konserwatywnych. Natomiast jedyną granicę poszukiwań artystycznych wyznacza polskie prawo - mówił goszczący w Dwójce minister kultury.
Audio
  • Bogdan Zdrojewski: bronię prawa do eksperymentu, a więc także do błędu (Dwójka)
Bogdan Zdrojewski
Bogdan ZdrojewskiFoto: TVP/PAP/ Ireneusz Sobieszczuk

Bogdan Zdrojewski w rozmowie z Barbarą Schabowską i Bartoszem Pankiem wielokrotnie podkreślał, że podstawową zasadą, którą z sukcesami realizuje jako szef resortu, jest uwolnienie kultury od bieżącej polityki. Tym motywował budzące kontrowersje decyzje: o przyznaniu wysokiego dofinansowania na budowę Muzeum Jana Pawła II w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie; o nominacji i utrzymaniu Jana Klaty na stanowisku dyrektora Narodowego Teatru Starego w Krakowie czy kontynuowaniu projektu Roku Polskiego w Rosji.

- Jan Paweł II był wybitnym Polakiem, niezależnie od pełnionej przez siebie funkcji. Dlatego zasługuje na muzeum ufundowane ze środków publicznych, a nie kościelnych - argumentował minister na antenie Dwójki. - Jeśli chodzi o spór wokół krakowskiego spektaklu "Do Damaszku", to nie dotyczył on gustów, lecz przekonań politycznych. A ja nie godzę się w polskiej kulturze na wykluczenie: lewej strony przez prawą czy prawej przez lewą - podkreślił kategorycznie. Natomiast w kontekście sugestii, by odwołać Rok Polski w Rosji, Bogdan Zdrojewski zwrócił uwagę, że taka decyzja w żaden sposób nie pomogłaby Ukrainie. W przeciwieństwie do podejmowanych przez polskie ministerstwo działań w sferze polsko-ukraińskiej współpracy oraz wymiany kulturalnej.

Gość Dwójki odniósł się także do sporu pomiędzy pracownikami oraz dyrektorem warszawskiego Centrum Sztuki Współczesnej "Zamek Ujazdowski". - Potwierdził się zarzut, że komunikacja pomiędzy zespołem a Fabio Cavaluccim pozostawiała wiele do życzenia. Podjąłem więc decyzję, że nie będę kontynuował współpracy z panem dyrektorem, poinformowałem go o tym i powołałem do życia zespół przygotowujący konkurs na to stanowisko. Nowy dyrektor powinien zacząć urzędować już jesienią - mówił Bogdan Zdrojewski.

Ponadto nasz gość zadeklarował na antenie Dwójki chęć objęcia państwową opieką znajdujących się w kryzysie instytucji wydawniczych: Państwowego Instytutu Wydawniczego, Polskiego Wydawnictwa Muzycznego oraz Polskich Nagrań, które określił mianem "skarbów naszej kultury".

Potwierdził też, że projekt ustawy dotyczącej powszechnej opłaty audiowizualnej jest praktycznie gotowy, jednak zabraknąć może politycznej woli do jej uchwalenia. Pokreślał przy tym, że nowy model finansowania mediów publicznych zakładałby całkowite "uwolenienie" radia z reklam. - Wśród polityków dominuje przekonanie, że media publiczne wymagają pomocy państwa. Spór dotyczy raczej formy tej pomocy, a linia podziału nie pokrywa się w tym przypadku z podziałami partyjnymi - dodał.

Jako że Bogdan Zdrojewski wystartuje w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, w audycji dokonał swego rodzaju podsumowania swojej ministerialnej kadencji. Co uważa za swoje największe osiągnięcia? Zachęcamy do wysłuchania rozmowy.

mm/jp

Czytaj także

Zdrojewski o Świątyni Opatrzności: będzie wniosek, będą kolejne pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2014 19:33
- Palikot i Miller marnotrawią swoją energię, ale mi ich nie żal - tak minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski skomentował w "Pulsie Trójki" zarzuty, jakie pod jego adresem wysuwają przywódcy partii lewicowych. Chodzi o dotację na budowę muzeum przy Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bogdan Zdrojewski o starcie w eurowyborach: czuję dyskomfort

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 07:27
Gość "Sygnałów dnia", minister kultury Bogdan Zdrojewski tłumaczył, że jego kandydowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego to efekt nagłej sytuacji związanej z rezygnacją Jacka Protasiewicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zdrojewski o Roku Polski w Rosji: gestów nie zabraknie

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 07:56
- Żadna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła - powiedział w "Salonie politycznym Trójki" minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, który odniósł się do żądań PiS dotyczących wycofania się z obchodów roku Rosji w Polsce i roku Polski w Rosji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kto zostanie nowym dyrektorem Centrum Sztuki Współczesnej?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 14:56
W tym roku kończy się kadencja Fabio Cavallucciego. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego już zastanawia się nad tym, kto zajmie miejsce obecnego dyrektora. W piątek ogłoszono konkurs na to stanowisko.
rozwiń zwiń