Rozgłośnia Polska RWE. 260 wersji polskiego losu

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2016 19:00
– Jan Nowak-Jeziorański mawiał, że rozgłośnia była pierwszym sprawnie działającym parlamentem polskiej emigracji niepodległościowej – mówił Lechosław Gawlikowski, autor książki "Pracownicy Radia Wolna Europa. Biografie zwykłe i niezwykłe".
Audio
  • Lechosław Gawlikowski o biografiach pracowników Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Niemcy, Monachium, 1953. Siedziba Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Na zdjęciu pracownicy działu nasłuchu i monitoringu, od lewej: Stanisław Mykaj , Jerzy Ludwik Czyżewski, Marek Walicki, Mamert Miż-Miszyn, Aleksander Menhard
Niemcy, Monachium, 1953. Siedziba Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Na zdjęciu pracownicy działu nasłuchu i monitoringu, od lewej: Stanisław Mykaj , Jerzy Ludwik Czyżewski, Marek Walicki, Mamert Miż-Miszyn, Aleksander MenhardFoto: PAP/z archiwum Marka Walickiego

3 maja 1952 r. Jan Nowak-Jeziorański i admirał Harold Miller zainaugurowali działalność Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, która nadawała do 1994 r. Lechosław Gawlikowski stworzył kronikę dziejów tej instytucji poprzez 260 biografii jej pracowników. Były wicedyrektor rozgłośni przez 10 lat pracował nad monumentalnym 800-stronicowym dziełem, które właśnie ukazuje się na rynku.

Autor publikacji, opowiadając w Dwójce o - niekiedy kontrowersyjnych - sylwetkach twórców Rozgłośni Polskiej RWE, zauważył m.in., że jej historia nie zaczęła się bynajmniej w 1952 r., tłumaczył powody przeniesienia polskiej redakcji RWE z Nowego Jorku do Monachium, a także mówił, dlaczego radio to było zorganizowane jak oddział wojskowy.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: Lechosław Gawlikowski (dziennikarz, publicysta, były wicedyrektor Rozgłośni Polskiej RWE, autor książki "Pracownicy Radia Wolna Europa. Biografie zwykłe i niezwykłe")

Data emisji: 12.01.2016

Godzina emisji: 18.00

mc/ei

Czytaj także

Życie jak western. Rok Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 10:00
- Kolejne misje kurierskie wiązały się z rozmaitymi perypetiami, ogromną ilością przeszkód i ryzyka. To prawdziwy materiał na scenariusz filmowy - mówił w Dwójce Mariusz Urbanek z Ossolineum, jednego z organizatorów Roku Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieważne, czy ojczyzna mi się podoba. Z duszy jej sobie nie wyrwę...

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 18:00
We wtorkowej audycji "Wybieram Dwójkę" przedstawiliśmy relację ze spotkania "Nasz Jan Nowak-Jeziorański", inaugurującego obchody stulecia urodzin "kuriera z Warszawy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jeziorek w radiu!". Wspomnienia o Janie Nowaku-Jeziorańskim

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 12:00
- Do 1989 roku uważał się za żołnierza, bo choć wojna się skończyła, to nadal walczyliśmy o niepodległość i sądził, że wszystko musi być podporządkowane temu celowi - opowiadał o Janie Nowaku-Jeziorańskim Jacek Taylor, prawnik, kierownik Fundacji im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
rozwiń zwiń