X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rozgłośnia Polska RWE. 260 wersji polskiego losu

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2016 19:00
– Jan Nowak-Jeziorański mawiał, że rozgłośnia była pierwszym sprawnie działającym parlamentem polskiej emigracji niepodległościowej – mówił Lechosław Gawlikowski, autor książki "Pracownicy Radia Wolna Europa. Biografie zwykłe i niezwykłe".
Audio
  • Lechosław Gawlikowski o biografiach pracowników Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Niemcy, Monachium, 1953. Siedziba Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Na zdjęciu pracownicy działu nasłuchu i monitoringu, od lewej: Stanisław Mykaj , Jerzy Ludwik Czyżewski, Marek Walicki, Mamert Miż-Miszyn, Aleksander Menhard
Niemcy, Monachium, 1953. Siedziba Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Na zdjęciu pracownicy działu nasłuchu i monitoringu, od lewej: Stanisław Mykaj , Jerzy Ludwik Czyżewski, Marek Walicki, Mamert Miż-Miszyn, Aleksander MenhardFoto: PAP/z archiwum Marka Walickiego

3 maja 1952 r. Jan Nowak-Jeziorański i admirał Harold Miller zainaugurowali działalność Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, która nadawała do 1994 r. Lechosław Gawlikowski stworzył kronikę dziejów tej instytucji poprzez 260 biografii jej pracowników. Były wicedyrektor rozgłośni przez 10 lat pracował nad monumentalnym 800-stronicowym dziełem, które właśnie ukazuje się na rynku.

Autor publikacji, opowiadając w Dwójce o - niekiedy kontrowersyjnych - sylwetkach twórców Rozgłośni Polskiej RWE, zauważył m.in., że jej historia nie zaczęła się bynajmniej w 1952 r., tłumaczył powody przeniesienia polskiej redakcji RWE z Nowego Jorku do Monachium, a także mówił, dlaczego radio to było zorganizowane jak oddział wojskowy.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: Lechosław Gawlikowski (dziennikarz, publicysta, były wicedyrektor Rozgłośni Polskiej RWE, autor książki "Pracownicy Radia Wolna Europa. Biografie zwykłe i niezwykłe")

Data emisji: 12.01.2016

Godzina emisji: 18.00

mc/ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Życie jak western. Rok Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 10:00
- Kolejne misje kurierskie wiązały się z rozmaitymi perypetiami, ogromną ilością przeszkód i ryzyka. To prawdziwy materiał na scenariusz filmowy - mówił w Dwójce Mariusz Urbanek z Ossolineum, jednego z organizatorów Roku Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieważne, czy ojczyzna mi się podoba. Z duszy jej sobie nie wyrwę...

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 18:00
We wtorkowej audycji "Wybieram Dwójkę" przedstawiliśmy relację ze spotkania "Nasz Jan Nowak-Jeziorański", inaugurującego obchody stulecia urodzin "kuriera z Warszawy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jeziorek w radiu!". Wspomnienia o Janie Nowaku-Jeziorańskim

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 12:00
- Do 1989 roku uważał się za żołnierza, bo choć wojna się skończyła, to nadal walczyliśmy o niepodległość i sądził, że wszystko musi być podporządkowane temu celowi - opowiadał o Janie Nowaku-Jeziorańskim Jacek Taylor, prawnik, kierownik Fundacji im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
rozwiń zwiń