W roli głównej Sandra Hüller. "Reprezentuje rzadko dziś spotykany typ aktorstwa"

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2024 20:43
- Dziś o tym, jaką niesamowitą wartość dodaną może wnieść odpowiednio dobrana do roli aktorka, na przykładzie dwóch nietuzinkowych filmów, o których było, jest i pewnie jeszcze będzie głośno. Mowa o Sandrze Hüller, którą możemy oglądać teraz w kinie w "Anatomii upadku" i "Strefie interesów" - mówił Piotr Gociek w filmowej odsłonie audycji "O wszystkim z kulturą".
Po raz pierwszy szersza publiczność usłyszała o Sandrze Hller w 2016 roku za sprawą filmu Toni Erdmann
Po raz pierwszy szersza publiczność usłyszała o Sandrze Hüller w 2016 roku za sprawą filmu "Toni Erdmann"Foto: Backgrid/East News
  • "Anatomia upadku", w reżyserii Justine Triet, to historia kobiety, która zostaje oskarżona o zabójstwo męża. 
  • "Strefa interesów", w reżyserii Jonathana Glazera, opowiada o sielankowym życiu rodziny komendanta obozu Auschwitz-Birkenau - Rudolfa Hössa - w domu znajdującym się tuż obok miejsca, w którym zamordowano ponad milion ludzi.
  • W obu filmach wybitne kreacje stworzyła niemiecka aktorka Sandra Hüller.

Po raz pierwszy szersza publiczność usłyszała o Sandrze Hüller w 2016 roku za sprawą filmu "Toni Erdmann". W nagrodzonym Europejską Nagrodą Filmową obrazie Niemka zagrała główną rolę żeńską. 

Sandra Hüller - aktorka, która nie zakłada maski

- Wcześniej pojawiała się w mniejszych produkcjach, ale obecnych na Berlinale, jak "Requiem" czy "Kobieta w Berlinie". Wydaje się, że od tego 2016 roku zapomnieliśmy trochę, że Sandra Hüller ma taki niebywały temperament, zdolność do kameleonowego przemieniania się i powstrzymywania emocji, które rysują się bardzo silnie na jej twarzy - komplementowała bohaterkę audycji Adriana Prodeus.

Zdaniem dziennikarki, Sandra Hüller reprezentuje rzadko dzisiaj spotykany typ aktorstwa. - Podczas niedawnej gali Oscarów Sandra Hüller bardzo wyróżniała się na czerwonym dywanie i w ogóle na widowni. Ma taką zwyczajną twarz, twarz osoby, którą znamy. Ona nie nosi na twarzy tej oscarowej maski, jaką wiele osób z tego środowiska zakłada na oficjalne okazje. Wciąż zdaje się normalnym człowiekiem - podkreślała współprowadząca "O wszystkim z kulturą".

Gwiazda "Strefy interesów" i "Anatomii upadku" 

Oba filmy z Sandrą Hüller w roli głównej, czyli "Anatomia upadku" i "Strefa interesów", weszły do polskich kin niemal równocześnie. - Oba tytuły wzajemnie na siebie wpływają i interpretują się nawzajem właśnie ze względu na tę aktorkę. Można wręcz powiedzieć żartobliwie, że jej rola w "Strefie interesów" sprawia, że oceniając graną przez nią postać w "Anatomii upadku", jesteśmy przekonani, że zabiła - zauważyła Adriana Prodeus.

Posłuchaj
28:42 Dwójka OWZK 26.03.2024.mp3 Sandra Hüller - gwiazda "Strefy interesów" i "Anatomii upadku" (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzili: Adriana Prodeus i Piotr Gociek

Data emisji: 26.03.2024

Godz. emisji: 17.30

pg/kormp


Czytaj także

Pola Negri. "Była Polką, zawsze Polką i wszędzie Polką"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2024 05:51
– Uważała się za Polkę, i to Polkę-patriotkę, choć była pół-Słowaczką. Jej ojciec był słowackim Cyganem. Stąd jej kruczoczarne włosy – mówił w Polskim Radiu Andrzej Krakowski, autor książki "Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood". Dziś 127. rocznica urodzin Barbary Apolonii Chałupiec, znanej na całym świecie jako Pola Negri.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oscary 2024. "Oppenheimer" triumfuje, ale w bezpośrednim pojedynku lepsza "Strefa interesów"

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 09:36
- Wieczór w Dolby Theatre w Hollywood zdominowały dwa obrazy: "Oppenheimer" - 7 Oscarów - i "Biedne istoty" - 4.  Najważniejsze statuetki dla "Oppenheimera" to najlepszy film, reżyseria, aktor pierwszo- i drugoplanowy - mówił w "Poranku Dwójki" korespondent Polskiego Radia Jan Pachlowski, który obserwował 96. galę Oscarów. Polsko-brytyjsko-amerykańska koprodukcja "Strefa interesów" zdobyła dwie nagrody (najlepszy film międzynarodowy i dźwięk).
rozwiń zwiń