Polskie Radio
Section05
Robert Oppenheimer

Prof. Łukasz Turski: Oppenheimer nie wymyślił bomby atomowej

- Najmniej trudnym elementem budowy bomby atomowej jest fizyka. Budowa broni jądrowej to jest gigantyczny problem inżynieryjny. I dlatego chciałbym od razu powiedzieć państwu, że nie należy się bać, że szalony licealista w garażu rodzinnym budował bombę przy pomocy dwóch śrubokrętów i młotka - mówi fizyk prof. Łukasz Turski, odnosząc się do historii Roberta Oppenheimera uważanego za "ojca bomby atomowej".
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Robert Oppenheimer fizyka bomba atomowa

"Oppenheimer". Zobacz jak wyglądali naprawdę bohaterowie filmu Christophera Nolana o ojcu bomby atomowej

Nowy film Christophera Nolana opowiada nie tylko o pracach nad powstaniem bomby jądrowej. Przedstawia też powojenne losy Roberta Oppenheimera, twórcy broni atomowej, który w latach 50. musiał mierzyć się z zarzutami o współpracę z komunistami. Przez ekran przewija się plejada gwiazd, które wcielają się w historyczne postacie. Oto najważniejsze z nich.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Robert Oppenheimer bomba atomowa broń nuklearna broń atomowa broń jądrowa II wojna światowa Projekt Manhattan

"Niszczyciele światów". Projekt Manhattan, Oppenheimer i amerykańska bomba atomowa

Początki były skromne: kilku naukowców i sześć tysięcy dolarów na badania. Kilka lat później Projekt Manhattan zatrudniał 130 tysięcy osób w trzydziestu miejscach na dwóch kontynentach, a wydatki sięgnęły dwóch miliardów dolarów. Prawie żaden pracownik nie wiedział, w czym właściwie bierze udział. Ciekawość była zakazana.
Zobacz więcej na temat:  bomba atomowa bomba HISTORIA Robert Oppenheimer USA Japonia ZSRR Niemcy nazizm eksperyment

"Oppenheimer" Christophera Nolana. Czy historia "ojca bomby atomowej" może fascynować?

Za niespełna trzy tygodnie w kinach pojawi się "Oppenheimer" Christophera Nolana. To historia życia Roberta Oppenheimera, wybitnego amerykańskiego fizyka, nazywanego "ojcem broni masowego rażenia". To właśnie on był kierownikiem naukowym "Projektu Manhattan", którego celem było stworzenie pierwszej bomby atomowej. Po zniszczeniu Hiroszimy i Nagasaki czuł się odpowiedzialny za śmierć blisko 200 tys. mieszkańców tych miast.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Christopher Nolan NAUKA fizyka bomba atomowa Artur Cichmiński Radosław Nałęcz Trójka Cillian Murphy Robert Oppenheimer Projekt Manhattan