Adam Sławiński. Z Osiecką na kucyku piosenki

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2015 12:00
– Na tego kucyka przesiadłem się z wysokiego konia opery. Z korzyścią, bo mój operowy koń chyba kulał – mówił kompozytor o swojej współpracy z Agnieszką Osiecką.
Audio
  • Adam Sławiński wspomina czasy dzieciństwa (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Adam Sławiński o okresie studiów muzykologocznych i fascynacji jazzem (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Adam Sławiński o miłości do muzyki współczesnej i Stefanie Kisielewskim (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Adam Sławiński o współpracy z Agnieszką Osiecką i Jeremim Przyborą, a także o komponowaniu muzyki filmowej (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Adam Sławiński o najważniejszych ludziach w życiu i o pracy m.in. w radiu (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Adam Sławiński (ur. 27 listopada 1935) w latach 1957-1963 pracował jako redaktor muzyczny w Telewizji Polskiej
Adam Sławiński (ur. 27 listopada 1935) w latach 1957-1963 pracował jako redaktor muzyczny w Telewizji PolskiejFoto: PAP/Ireneusz Sobieszczuk

Po wspólnej "Operze spod ciemnej gwiazdy" autorka tekstów zaproponowała Adamowi Sławińskiemu pisanie muzyki do telewizyjnej serii "Listy śpiewające". Cykl składał się z piosenek i mruczanek (tak Osiecka nazywała intymne utwory) opowiadających o międzyludzkich relacjach.

– Pierwsze programy reżyserował Edward Dziewoński, kolejne Olga Lipińska. Wykonawcami byli głównie aktorzy – opowiadał kompozytor, wyliczając plejadę gwiazd, które wzięły udział w programie.

W ostatnich odcinkach zakończonej w 1969 r. serii nie było już jednak muzyki Adama Sławińskiego. Artysta przestał się czuć dobrze w klimatach muzyki popularnej, poza tym między nim a Agnieszką Osiecką zaczęło dochodzić do pewnych napięć.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Bogumiła Prządka

Gość: Adam Sławiński (kompozytor, w latach 1974-1975 zastępca naczelnego redaktora muzycznego Polskiego Radia, w latach 1990-1991 dyrektor Programu 2 Polskiego Radia)

Data emisji: 23-27.11.2015

Godzina emisji: 11.45

mc/mm

 

Czytaj także

Gorzki śmiech. Kargul i Pawlak non-fiction

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2015 15:15
– Tak bardzo nie mogłem uwolnić się od tych bohaterów, że wpychałem ich do wielu innych filmów – mówił Andrzej Mularczyk, autor m.in. scenariusza filmu "Sami swoi".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Mietkowski. Student kontra ubecy

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2015 08:00
– Czas, gdy znalazłem się w Krakowie, nie sprzyjał skupieniu nad nauką – wspominał Andrzej Mietkowski lata, gdy - bez przekonania - studiował astronomię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eustachy Rylski o sumie swoich przyjemności

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 15:00
- Nie wierzę w szczęście, ono nie istnieje – mówi pisarz Eustachy Rylski. – Natomiast to, co często bierzemy za szczęście, to są przyjemności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ochman. Doprowadził do płaczu generałów

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2015 11:00
Opowiadając o swojej międzynarodowej karierze, słynny tenor liryczny zaczął - z właściwym sobie humorem - od debiutu w NRD.
rozwiń zwiń