Agata Zbylut zaprezentuje instalację "Bezoary" na Zamku Królewskim w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2024 21:25
Pokaz obiektów Agaty Zbylut "Bezoary" połączony ze spotkaniem z artystką to program kolejnej odsłony cyklu zatytułowanego "Klucz w Zamku". Autorski projekt historyczki sztuki i kuratorki Zamku Królewskiego w Warszawie, Moniki Przypkowskiej jest prowadzony od 2022 roku.
Pokój Żółty na Zamku Królewskim w Warszawie. W jego przestrzeniach odbędzie się pokaz obiektów Agaty Zbylut pt Bezoary. Wydarzenie ma miejsce w ramach kolejnej odsłony cyklu zatytułowanego Klucz w Zamku.
Pokój Żółty na Zamku Królewskim w Warszawie. W jego przestrzeniach odbędzie się pokaz obiektów Agaty Zbylut pt "Bezoary". Wydarzenie ma miejsce w ramach kolejnej odsłony cyklu zatytułowanego "Klucz w Zamku". Foto: Marek BAZAK/East News

Instalacja "Bezoary" będzie prezentowana w Pokoju Żółtym, gdzie przed wiekami spożywano słynne obiady czwartkowe. Agata Zbylut zaprezentuje swoje prace w połączeniu z zabytkową zastawą stołową.

Posłuchaj
06:28 W2 2024_11_22-16-50-36.mp3 Agata Zbylut zaprezentuje instalację "Bezoary" na Zamku Królewskim w Warszawie (Wybieram Dwójkę)

 

"Bezoary" na Zamku Królewskim w Warszawie

- W tym przypadku bezoary to formy biżuteryjne. Symbolicznie i jednocześnie zaskakujące dla odbiorcy, bo przy królewskim stole króla Stanisława Augusta, Agata Zbylut chce zaprezentować swoje feministyczne poglądy i postulaty - powiedziała Paulina Szwed-Piestrzeniewicz, rzeczniczka Zamku Królewskiego w Warszawie.

Czytaj także:

"Klucz w Zamku"

Cykl "Klucz w Zamku" to nietuzinkowa okazja do spotkania na żywo z artystkami i artystami w przestrzeni ekspozycyjnej Zamku. - Podczas każdego wydarzenia wybrane dzieło sztuki współczesnej, zestawione jest z muzealną kolekcją. Wchodzi z nią w dialog, ujawniając nieoczywistych, czasem bardzo ukrytych związków, inspiracji czy zapożyczeń - wyjaśniła.

- To propozycja dla miłośników sztuki współczesnej, ale i dla tych, których fascynuje sztuka minionych epok. Tytułowym kluczem do zrozumienia "dzisiaj" jest "wczoraj" w sztuce - dodała. Spotkania prowadzi Monika Przypkowska

Agata Zbylut 

Agata Zbylut to artystka wizualna i multimedialna, fotografka, kuratorka wystaw i wykładowczyni Akademii Sztuki w Szczecinie.

W latach 1993-99 studiowała w Instytucie Kultury i Sztuki Plastycznej WSP w Zielonej Górze. Dyplom uzyskała w Pracowni Rysunku i Intermediów. W latach 2002-2005 była kuratorką w Galerii Amfilada w Szczecinie. Jest inicjatorką Festiwalu Sztuki Młodych PRZECIĄG (2007) organizowanego przez Zamek Książąt Pomorskich oraz Zachętę Sztuki Współczesnej. Koordynuje Trafostację Sztuki w Szczecinie.

Realizuje głównie instalacje wykorzystując wizerunek własnej twarzy i ciała

***

Rozmawiała: Elżbieta Szymkowska

Data emisji: 22.11.2024

Godzina emisji: 16.50

Materiał wyemitowano w audycji Wybieram Dwójkę.

IAR/PAP/zch 

Czytaj także

Camerata Silesia i kompozycje Witolda Szalonka. "Pisał bezkompromisowo"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2024 17:57
- Pisał bezkompromisowo i kochał śpiewaków - tak o Witoldzie Szalonku mówi Anna Szostak, założycielka i dyrygent Zespołu Śpiewaków Camerata Silesia. Na rynku właśnie ukazał się album "Pieśni o Śląsku". Znajdziemy na nim utwory skomponowane właśnie przez Witolda Szalonka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwycięski projekt wystawy na Biennale Architektury w Wenecji 2025

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2024 19:47
"Lary i penaty. O budowaniu poczucia bezpieczeństwa w architekturze" - to tytuł zwycięskiego, kuratorskiego projektu wystawy w Pawilonie Polskim na 19. Międzynarodową Wystawę Architektury w Wenecji w 2025 roku. Zwycięzcę ogłosiła szefowa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zawód: śpiewak operowy. Z czym muszą mierzyć się artyści?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2024 17:48
- Wiedziałam, że jest to zawód ciężki, ale nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak bardzo - przyznała w Dwójce Anna Dębowska. W swojej książce "Śpiewacy eksportowi" przedstawia sylwetki wybitnych polskich artystów. W Programie 2 Polskiego Radia opowiedziała m.in. o tym, z czym muszą się mierzyć i jakich wyborów dokonywać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróż po przedwojennej Polsce. Wystawa "Kulturowe pejzaże II RP"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2024 20:26
Ponad dwadzieścia plakatów turystycznych autorstwa m.in. Stefana Norblina, Zofii Stryjeńskiej czy Wojciecha Kossaka. Właśnie te prace wprowadzają nas w barwny świat II Rzeczypospolitej, pełen tradycji narodowych i wieloetnicznych, zabytków oraz nowoczesnych inwestycji przemysłowych. 
rozwiń zwiń