X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kazania świętokrzyskie. Bezcenna polska makulatura

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2016 19:34
Kazania świętokrzyskie to pierwszy zachowany tekst w języku polskim pisany prozą. Niewiele brakowało, a ten skarb nie zostałby nigdy odnaleziony.
Audio
  • Kazania świętokrzyskie. Bezcenna polska makulatura (Kryzys wieku średniego/Dwójka)
Odnalezione fragmenty kazań ułożono zgodnie z kierunkiem tekstu i zamknięto między dwiema szybami. W tej formie możemy oglądać je dzisiaj
Odnalezione fragmenty kazań ułożono zgodnie z kierunkiem tekstu i zamknięto między dwiema szybami. W tej formie możemy oglądać je dzisiajFoto: Polona/domena publiczna

Na przełomie 1889 i 1890 r. slawista i historyk literatury Aleksander Brückner wybrał się do Petersburga, by w tamtejszej Carskiej Bibliotece Publicznej badać rękopisy wywiezione z ziem polskich przez Rosjan po powstaniu listopadowym. Gdy już miał kończyć swoją pracę i wracać do domu, wpadł nagle na trop czegoś niezwykłego.

"Przypatrując się wedle zwyczaju całej oprawie, dostrzegłem na paskach pergaminowych, podkładanych we środku każdego z papierowych zeszytów pod sznurek, by ten papieru nie nadwerężał, wyrazy polskie, pisane niezwykłą ortografią" – pisał Aleksander Brückner.

W Dwójce mówiliśmy o szczegółach tego odkrycia i późniejszych losach zabytku, w tym wielokrotnych ewakuacjach i podróżach po całej kuli ziemskiej podczas II wojny światowej. Opowiadaliśmy też o tym, jakie unikatowe treści zawierają owe pergaminowe paski.

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego

Prowadzą: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Data emisji: 7.02.2016

Godzina emisji: 18.00

mc/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Święta Jadwiga Śląska. Księżna bez butów

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2015 19:00
Śląska księżna ze znakomitego bawarskiego rodu prowadziła tak ascetyczny tryb życia, że wedle legendy demony przybyły z piekieł, by ją za to wychłostać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Św. Marcin. Uczta i pijaństwo na cześć ascety

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2015 14:00
– Ten święty stronił od obfitych posiłków. Tak się jednak złożyło, że powiązano go z dobrym jedzeniem i piciem młodego wina – mówił Łukasz Modelski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Beowulf" wg Tolkiena jako pułapka na czytelnika

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2015 15:00
Polski przekład słynnego staroangielskiego poematu to ostatni etap translatorskiej układanki. - To wielostopniowa pułapka - mówił Łukasz Modelski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rudolf z Rud i tradycyjne polskie krety w proszku

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2016 19:00
Niewiele wiadomo o pochodzeniu katalogu magii Rudolfa, a także o narodowości samego autora. Niektórzy badacze dzieła dochodzili jednak do przedziwnych wniosków.
rozwiń zwiń