Arabskie kobiety walczą nie tylko z ISIS

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 16:46
– Kurdyjki sięgnęły po broń, aby walczyć o swoją emancypację – mówił Michał Żakowski o kurdyjskich żołnierkach, które sieją postrach wśród radykalnych islamistów.
Audio
  • Arabskie kobiety walczą nie tylko z ISIS (Na dachu świata/Dwójka)
Kurdyjska żołnierka walcząca w szeregach Powszechnych Jednostek Ochrony
Kurdyjska żołnierka walcząca w szeregach Powszechnych Jednostek OchronyFoto: Kurdishstruggle/flickr/cc by 2.0

Czy kobieta w kraju muzułmańskim może wyjść z cienia mężczyzny? Czy może realizować swoje ambicje? – W dużych miastach kobiety mają na to większe szanse. Z kolei we wsiach i małych miasteczkach kobiety muszą słuchać nie tylko mężczyzn, lecz także starszych od siebie kobiet, które są w stanie wyobrazić sobie tylko jeden model: rodzę się, jestem dziewczynką, a potem od razu żoną i muszę rodzić dzieci – mówił Michał Żakowski.

Kobiety na Bliskim Wschodzie coraz częściej jednak próbują zrywać z tymi tradycjami. W chęci zmian przodują Kurdyjki, które odgrywają m.in. ważną rolę w walce z Państwem Islamskim. W Dwójce rozmawialiśmy m.in. o tym, dlaczego kobiece oddziały wojskowe wywołują szczególne przerażenie wśród muzułmańskich radykałów i jak ważne są płciowe parytety w kurdyjskich samorządach.

***

Tytuł audycji: Na dachu świata 

Prowadzą: Michał Żakowski i Paweł Reszka

Data emisji: 14.02.2016

Godzina emisji: 18.00

mc/bch

Czytaj także

Czy Kurdowie będą mieli niepodległe państwo?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 21:59
Od lat marzą o tym elity polityczne Kurdów zarówno w Iraku, jak i w Iranie, Turcji i Syrii. Kwestia niepodległości pojawiła się niedawno znowu przy okazji rebelii dżihadystów z samozwańczego Islamskiego Państwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kurdowie iraccy jako mniejsze zło?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 18:00
Turecki premier Erdoğan pozwolił uzbrojonym irakijskim peszmergom, którzy ruszyli z odsieczą kurdyjskim obrońcom syryjskiego miasta Kobani, na oficjalne przekroczenie granicy kraju. Czy to zmiana tureckiej polityki wobec tej mniejszości?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ten wiek będzie wiekiem Kurdów"

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 18:55
- Na Bliskim Wschodzie nadchodzi nowe, nie tylko dla Kurdów. Mapa polityczna w tym regionie ulegnie transformacji - uważa Farhad Atrushim, gubernator miasta Dahuk w irackim Kurdystanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Turcja i Kurdowie skazani na sojusz?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 20:28
- Kurdowie w Iraku stanowią dla Turków rodzaj tamponu, których chroni ich przez atakami Państwa Islamskiego - oceniał Adam Balcer ze Studium Europy Wschodniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Turcja: Kurdowie groźniejsi od kalifatu?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2015 12:00
- W dużym stopniu Państwo Islamskie zawdzięcza istnienie polityce tureckiej - ocenił Szymon Ananicz z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Atak na Kurdów utopi Turcję we krwi?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2015 18:04
- Interesy jednego człowieka zaczynają przysłaniać interesy państwa tureckiego - oceniał politykę premiera Erdogana Adam Balcer.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kurdowie walczą z tzw. Państwem Islamskim

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 20:22
Kurdowie, to jedyna poważna siła lądowa zdolna walczyć z Państwem Islamskim (IS). Apelują do Zachodu o wsparcie ich walki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kurdystan woła o pomoc. Czy świat odpowie?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 18:00
– W naszym kraju na pięć i pół miliona Kurdów przypada prawie dwa miliony uchodźców – mówił Ziyad Raoof, przedstawiciel rządu irackiego Kurdystanu w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kurdowie w walce o niepodległe państwo

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 08:00
W wielopłaszczyznowym konflikcie na Bliskim Wschodzie ważną rolę odgrywają Kurdowie. Ten ponad 40-milionowy naród na kilku frontach walczy o niepodległość.
rozwiń zwiń