"Ainadamar", czyli fontanna łez

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2022 22:00
Zapraszamy do wysłuchania pierwszej opery autorstwa współczesnego argentyńskiego kompozytora Osvalda Golijova pt. "Ainadamar" w nagraniu Deutsche Grammophon (DG).
Osvaldo Golijov Ainadamar - okładka płyty
Osvaldo Golijov "Ainadamar" - okładka płytyFoto: Mat. pras./DG

Dzieło to swoją premierę miało w Tanglewood w Stanach Zjednoczonych. Hiszpańskojęzyczne libretto napisał amerykański autor David Henry Hwang. Opera ta opowiada prawdziwą historię poety i dramatopisarza Federico García Lorca i jego kochanki oraz muzy, katalońskiej aktorki Margarity Xirgu. Tytuł opery pochodzi z języka arabskiego i oznacza fontannę łez.

Czytaj także:

Skąd język arabski w tej i tak łączącej już wielonarodowe wątki historii? Osvaldo Golijov to argentyński kompozytor o korzeniach żydowsko-rumuńsko-rosyjskich, który w swojej muzyce inspiruje się różnymi kulturami.

Można się było o tym przekonać, m.in słuchając utworu "Ayre" prezentowanego na naszej antenie. Kompozytor podróżuje w nim wzdłuż europejskich i afrykańskich brzegów Morza Śródziemnego. W językach ladino, arabskim, hebrajskim, sardyńskim, hiszpańskim, przy pomocy muzyki własnej i tradycyjnej, opowiada o wszystkim, co ważne było dla ludzi kilkaset lat temu, i co istotne jest dziś.

Zapraszamy na kolejne spotkanie z operą w ramach naszego Dwójkowego przewodnika po dziełach znanych i tych niesłusznie zapomnianych. 


Posłuchaj
59:25 2022_06_21 22_00_04_PR2_Tematy_operowe.mp3 "Ainadamar" Osvalda Golijova w nagraniu Deutsche Grammophon (Tematy operowe/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Tematy operowe

Prowadził: Aleksander Laskowski

Data emisji: 21.06.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Skandal w operze! Penderecki i jego "Diabły z Loudun"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 05:45
– Ta opera miała najwięcej wykonań, jeśli chodzi o współczesne opery. W wielu krajach były protesty Kościoła, biskupów, ale nigdy w Polsce – mówił w 2013 roku Krzysztof Penderecki o dziele, które zajmowało szczególne miejsce w jego twórczości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opera Rara 2022. Jan Tomasz Adamus: opera to jeden wielki kalejdoskop kodów kulturowych

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2022 17:00
- Opera jako suma sztuk jest taką nieustającą "przypominajką", że nie wzięliśmy się znikąd, tylko nasza kultura trwa trochę dłużej, niż to nam się na co dzień wydaje. Ten duch, to światło, które płynie z greckiej i rzymskiej starożytności, daje w moim pojęciu szansę na piękniejsze, swobodniejsze życie - mówił w "Wybieram Dwójkę" Jan Tomasz Adamus, dyrektor Festiwalu Opera Rara. Tegoroczna odsłona wydarzenia startuje już w najbliższą sobotę (12.02).
rozwiń zwiń