Polskie Radio
Section05
wybory 1989

Wybory 1989 r. Janusz Zemke: kompromis na krawędzi prawa

- To były najtrudniejsze wybory, byłem jak zbity pies (…) w przekonaniu, że kandyduję z drużyny, która przegrała nie tylko mecz, ale całą ligę (…). Jak się pojawiłem w Bydgoszczy, skąd kandydowałem, wiele osób nie podawało mi ręki. Były sytuacje, że koledzy ze szkoły przechodzili na drugą stronę ulicy. Rozumiem to, wcześniejsze czasy nie były łaskawe dla wszystkich - mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Zemke, poseł sejmu kontraktowego z list PZPR.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Wojewódka wybory w Polsce Solidarność Janusz Zemke PZPR

Czerwiec '89. Fedorowicz: najwspanialszy miesiąc w życiu

- Całe moje świadome życie od początku aż do 1989 r. było naznaczone świadomością braku niepodległości, świadomością życia w systemie gospodarczym, który uważałem za paranoiczny. Cały czas mi to doskwierało, starałem się robić wszystko, by temu stanowi rzeczy zaradzić i nagle 4 czerwca odniosłem zwycięstwo - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Fedorowicz, satyryk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Wojewódka wybory w Polsce Solidarność Jacek Fedorowicz

Opowieść o wolności i marzeniach – reportaż Joanny Bogusławskiej

Jacek Pietrzyk od wielu lat prowadzi fundację Obywatel. Już przed 1989 rokiem zaangażował się w prace Komitetu Obywatelskiego w Ursusie. Jacka Kuronia poznał kiedy miał 16 lat, był wtedy uczniem liceum Batorego. Przynosił opozycjoniście jedzenie, gdy ten ukrywał się przed organami ścigania. Te spotkania zmieniły jego życie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Joanna Bogusławska PRL reportaż pr poleca Jacek Pietrzyk

Joanna Szczepkowska o 4 czerwca 1989 roku: nikt wtedy nie przypuszczał, że to będzie aż takie zwycięstwo

W przeddzień 35. rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku, znakomita aktorka Joanna Szczepkowska w audycji "Ludzie" opowiadała o atmosferze tamtych dni, ale także o tym, co to znaczyło żyć w PRL-u, w Polsce stanu wojennego, o obawach, które towarzyszyły momentowi przełomu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Nogaś joanna szczepkowska PRL 1989 Solidarność historia Polski Adam Michnik sejm kontraktowy stan wojenny Tadeusz Mazowiecki

POLSKIE RADIO 24 "Sukces na drodze do wolności". Wałęsa o wyborach 4 czerwca

- Musieliśmy zgodzić się na "połamaną demokrację", ale to był sukces na drodze do wolności - mówił w Polskim Radiu 24 były prezydent Lech Wałęsa, odnosząc się do częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku. Podkreślał, że trzeba dbać o to, by młodzież rozumiała dobrze obecną sytuację polityczną, a zwłaszcza jeśli chodzi o Rosję.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Lech Wałęsa polityka historia Polski

Wybory 4 czerwca 1989. Jan Krzysztof Bielecki: Polacy chcieli zmiany

- Polacy przede wszystkim zdecydowali się pójść na wybory. Zagłosowali. Powiedzieli, że chcą zmiany - żeby przyszła "Solidarność" i kontrolowała rząd. A w Sejmie zaczęły się budzić demokratyczne postawy wśród niektórych koalicjantów PZPR-u - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia były opozycjonista Jan Krzysztof Bielecki.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia POLSKA Jan Krzysztof Bielecki transformacja ustrojowa Karol Surówka historia Polski

POLSKIE RADIO 24 Komorowski: 4 czerwca powinien być świętem państwowym

- Od wyborów czerwcowych 1989 r. rozpoczęła się polska droga, która prowadziła do pełnej suwerenności naszego państwa, droga wolności do zamiany ustrojowej, także obywatelskiej i demokracji, droga ku normalnemu wolnemu rynkowi i gospodarce - mówił w Polskim Radiu 24 Bronisław Komorowski, były prezydent. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Sylwia Białek Bronisław Komorowski transformacja ustrojowa

35. rocznica wyborów 4 czerwca. Co się wtedy działo z Polskim Radiem

Postanowienia Okrągłego Stołu umożliwiły stronie solidarnościowej zaistnienie na antenie Polskiego Radia. Przed pierwszymi po wojnie częściowo wolnymi wyborami 4 czerwca słuchacze mogli znów usłyszeć głos ludzi, którzy zostali wyrzuceni z pracy w następstwie wprowadzenia stanu wojennego osiem lat wcześniej. To nie znaczy, że komuniści oddawali eter chętnie i łatwo - audycja "Solidarni" powstawała mimo rzucanych pod nogi zespołu kłód. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA okrągły stół