Polskie Radio
Section05
Birma

Birma i Bangladesz. Znaczenie pielgrzymki papieża Franciszka

Papież Franciszek zakończył w sobotę wizytę w Bangladeszu i ze stolicy tego kraju, Dhaki odleciał w drogę powrotną do Rzymu. W trakcie tej 21. zagranicznej podróży odwiedził również Birmę. Podsumowania i oceny papieskiej podróży dokonali w magazynie "Świat w Powiększeniu" politolog dr Michał Lubina i ks. Paweł Kociołek, misjonarz z Bangladeszu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 papież Franciszek Bangladesz Birma mniejszości narodowe

Franciszek do władz Mjanmy: nikogo nie można wykluczać

Papież przemawiał w stolicy Mjanmy. Nie odniósł się bezpośrednio do delikatnej kwestii muzułmańskiej mniejszości Rohingja, która ucieka do Bangladeszu przed prześladowaniami. Apelował natomiast o poszanowanie każdej "grupy etnicznej" i jej tożsamości. Władze birmańskie nie uznają tożsamości Rohingjów i nie uważają ich za obywateli.
Zobacz więcej na temat:  papież Franciszek aktualności katolickie pokój Birma Bangladesz Kościół wiara

Trudna wizyta papieża Franciszka w Birmie

Papież Franciszek wyruszył w niedzielę w kolejną podróż do Azji, w trakcie której odwiedzi Birmę i Bangladesz. Zdaniem watykanistów choć już kilka jego wizyt uważano za trudne, ta pielgrzymka szczególnie zasługuje na miano skomplikowanej i delikatnej. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 ks. Krzysztof Ołdakowski z Naczelnej Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  papież papież Franciszek Azja mniejszości narodowe Birma

Papież przybył do Birmy. Odwiedzi także Bangladesz

Papież Franciszek przybył w poniedziałek do Birmy, która jest pierwszym etapem jego sześciodniowej podróży do Azji. W trakcie pielgrzymki papież odwiedzi też Bangladesz. Oba kraje łączy kwestia uciekających do Bangladeszu z birmańskiego stanu Arakan Rohingjów, muzułmańskiej mniejszości prześladowanej w buddyjskim kraju. Według organizacji międzynarodowych dochodzi do czystek i zbrodni.
Zobacz więcej na temat:  papież papież Franciszek ŚWIAT Azja Birma Bangladesz aktualności katolickie

Birma: czystki etniczne, uciekło ponad 600 tysięcy osób

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson, który w środę spotkał się w Birmie (Mjanmie) z tamtejszymi przywódcami cywilnymi i dowódcami wojskowymi, wezwał do wiarygodnego śledztwa w sprawie zarzutów dotyczących łamania praw człowieka muzułmańskiej mniejszości Rohingjów. O wizycie Tillersona w Birmie mówili w audycji Świat w Powiększeniu ambasador RP w Tajlandii i Birmie Waldemar Dubaniowski i Bartosz Kozakiewicz, koordynator polskich projektów pomocowych w Birmie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Birma Azja mniejszości narodowe USA Rex Tillerson