Polskie Radio
Section05
Birma

"Świat w powiększeniu" o szykanach wobec dziennikarzy na Białorusi i w Birmie

Na wolność wyszła część dziennikarzy zatrzymanych w ramach tzw. sprawy BiełTA – poinformowały niezależne media na Białorusi. Komitet Śledczy wydał oświadczenie, w którym wyjaśnił, że podejrzanych zwolniono w związku z zakończeniem pilnych czynności śledczych. - Chodziło o skrócenie smyczy, na której funkcjonują niezależnie od rządu media – mówił w audycji "Świat w powiększeniu” w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy, ekspert ds. stosunków międzynarodowych. W audycji o sytuacji zatrzymanych dziennikarzy w Birmie opowiadał również Bartosz Kozakiewicz, koordynator projektów pomocowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Birma Białoruś dziennikarze Krzysztof Renik

Sytuacja Rohindżów. „To największy kryzys humanitarny na świecie”

„Projekt 1976 km” to program pomocy uchodźcom, prowadzony przez wolontariuszkę Sonię Nandzik i osoby z nią współpracujące. Skąd wzięła się nazwa? 1976 to liczba kilometrów, które muszą pokonać uchodźcy z Aleppo do Grecji kontynentalnej. O swojej działalności, w tym m.in. o pomocy Rohindżom, opowiadała w Polskim Radiu 24 Sonia Nandzik.
Zobacz więcej na temat:  Bangladesz Birma Mjanma akcja charytatywna uchodźcy

Dziennikarze Reutersa wciąż więzieni w Birmie

Mija 100 dni przetrzymywania w więzieniu w Birmie dwóch dziennikarzy pracujących dla agencji Reuters, którzy zostali aresztowani najprawdopodobniej w wyniku policyjnej prowokacji. O ich zwolnienie apelują organizacje dziennikarskie z całego świata. Czy przechodząca transformację ustrojową Birma pozostaje jeszcze na drodze ku demokracji ograniczając wolność mediów oraz rozprawiając się z mniejszością Rohindżów?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Birma Mjanma Reuters Bartosz Kozakiewicz

Apel o uwolnienie dziennikarzy. "To nasz obowiązek ich wspierać"

Nie ulega wątpliwości, że sprawa Wa Lone i Kyaw Soe Oo to jest sprawa, której celem jest uciszenie dziennikarzy w Birmie - powiedział w audycji "Więcej świata" Krzysztof Renik z Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia o zatrzymaniu dwóch piszących dla Reutersa dziennikarzy. - Tutaj mamy do czyniena z realnym zagrożeniem życia i zdrowia, wolności tych ludzi - dodała Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.  
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT dziennikarstwo Birma Paweł Lekki Krzysztof Renik Jolanta Hajdasz

Apel o uwolnienie dziennikarzy z Mjanmy

Dziennikarze i eksperci skupieni wokół Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia apelują o jak najszybsze uwolnienie Wa Lone i Kyaw Soe Oo, dwóch dziennikarzy agencji Reuters z Mjanmy (znanej również jako Birma). Wa Lone i Kyaw Soe Oo zostali aresztowani 12 grudnia 2017 roku przez mjanmarską policję i byli przetrzymywani bez dostępu do prawnika oraz rodziny przez ponad dwa tygodnie.
Zobacz więcej na temat:  Birma Mjanma ŚWIAT

Co czeka zatrzymanych w Birmie dziennikarzy?

Dwaj aresztowani w Birmie dziennikarze agencji Reutera usłyszeli w środę zarzuty złamania ustawy o tajemnicy państwowej. Grozi im kara do 14 lat pozbawienia wolności. Krzysztof Renik z Redakcji Międzynarodowej Polskiego Radia przyznał w radiowej Jedynce, że nic nie wskazuje na dobrą wolę władz w tej sprawie, co potwierdza między innymi brak oficjalnych oświadczeń.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Mjanma Birma Czechy Krzysztof Renik Paweł Lekki