Polskie Radio
Section05
Czeczenia

TYLKO U NAS Żanna Niemcowa: Putin blokuje śledztwo ws. śmierci ojca

Władze blokują śledztwo – to zapewne wskazuje, że ktoś z grona ważnych urzędników czy działaczy państwowych ma związek z tym zabójstwem. Jak można to inaczej interpretować? – pytała Żanna Niemcowa. W sprawie śmierci Borysa Niemcowa powinni być przesłuchani m.in. Ramzan Kadyrow, były szef wojsk wewnętrznych MSW Wiktor Zołotow i inne osoby – uważa córka zamordowanego.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Żanna Niemcowa Władimir Putin Borys Niemcow TYLKO U NAS opozycja demokratyczna Ramzan Kadyrow Czeczenia Europa

Grozne: protest przeciw prześladowaniu muzułmanów w Birmie

Dziesiątki tysięcy osób protestowały w poniedziałek w centrum Groznego, stolicy Czeczenii, republiki wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, przeciwko przemocy wobec muzułmanów Rohingya w Birmie. Organizatorzy mówią o ponad milionie uczestników demonstracji. W akcji wziął udział prezydent Czeczenii Ramzan Kadyrow. Akcja w obronie Rohingya miała miejsce też w Moskwie.
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojsko Czeczenia islam ŚWIAT Ramzan Kadyrow

Związki rosyjskich służb z dżihadystami na Kaukazie

Jedną z pierwszych decyzji Władimira Putina jako prezydenta było wejście rosyjskich wojsk do Czeczeni. Aleksander Litwinienko (były pracownik FSB, który został otruty przez rosyjskie służby) donosił, że zamachy terrorystyczne w Rosji, za które obwiniano czeczeńskich separatystów, były organizowane przez służby specjalne. O rosyjskich służbach mówił w audycji Kulisy Spraw reportażysta wojenny i dokumentalista Marcin Mamoń.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Czeczenia Kaukaz Kaukaz Południowy Władimir Putin Aleksander Litwinienko FSB