Polskie Radio
Section05
Dorota Truszczak

Czarna niedziela Powstania Warszawskiego. Na Starówce zginęło wtedy 300 osób

13 sierpnia 1944 roku nazywany jest czarną niedzielą Powstania Warszawskiego. W wyniku eksplozji niemieckiego pojazdu na Starym Mieście zginęło blisko 300 osób. - Nagle zsunęła się wielka skrzynia załadowana 500 kilogramami materiału wybuchowego i nastąpiła niesłychana eksplozja, która wstrząsnęła całą Starówką - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Robert Gawkowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Czy to był czołg pułapka?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Robert Gawkowski Powstanie Warszawskie Starówka

Kosmiczne zawody w Kielcach. "Mamy największy sztuczny tor marsjański w Europie"

W Kielcach odbywa się European Rover Challenge, czyli największe europejskie wydarzenie robotyczne. Kilkadziesiąt zespołów z całego świata bierze właśnie udział w kosmicznych konkurencjach na specjalnym torze marsjańskim. - Jest to jedyne miejsce na świecie, w którym coś takiego robimy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej, organizator i pomysłodawca European Rover Challenge.
Zobacz więcej na temat:  Mars Dorota Truszczak kosmos Kielce

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej o miłości do fizyki

 - Od najmłodszych lat pasjonowały mnie łamigłówki, zagadki. Bardzo lubiłem rozwiązywać zadania matematyczne. Już w szkole podstawowej startowałem w różnych konkursach matematycznych. Myślałem wówczas, że zostanę matematykiem. Dopiero w szkole średniej zafascynowała mnie fizyka - mówi w radiowej Jedynce prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, fizyk. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak kosmos NAUKA fizyka

Niezwykły świat fiołków pod lupą polskiego botanika

Kosmaty, przedziwny, psi, wyniosły, nagi, pierzasty, powabny, rogaty - to tylko niektóre przymiotniki dodawane do nazwy bardzo znanej nam rośliny - fiołka, którego na świecie istnieje 600 gatunków (w Polsce - 25). W audycji "Eureka" wybraliśmy się na Wyspy Kanaryjskie, gdzie dr Błażej Ślązak z Instytutu Botaniki im. Władysława Szafera Polskiej Akademii Nauk w Krakowie oraz naukowcy z Hiszpanii i Szwecji badali tamtejsze fiołki. Co z tych badań wynikło?
Zobacz więcej na temat:  rośliny Dorota Truszczak NAUKA przyroda

Elektrownia Powiśle - strategiczny obiekt w rękach powstańców warszawskich

Już na początku Powstania Warszawskiego powstańcom udało się odbić z rąk Niemców obiekt strategiczny - elektrownię na Powiślu. Wykazując się niezwykłym heroizmem, utrzymali ją do 5 września 1944 roku. 5 sierpnia minie 120. rocznica urodzin Stanisława Skibniewskiego ps. "Cubryna", inżyniera i elektryka, kapitana artylerii Wojska Polskiego, który dowodził oddziałem szturmującym elektrownię.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Powstanie Warszawskie Warszawa

Terapia fagami mniej skuteczna przez... plastikowe pojemniki

Gdy antybiotyki nie radzą sobie z atakującą organizm bakterią, z pomocą przychodzi terapia opierająca się na stosowaniu wyspecjalizowanych wirusów zwanych fagami. Czasem jednak i ona zawodzi. Naukowcy z Instytut Chemii Fizycznej PAN ustalili przyczynę takiego stanu rzeczy. Okazało się, że winny jest materiał, z jakiego wykonany jest pojemnik do przechowywania fagów.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA medycyna Dorota Truszczak

Gwiazdy żelazne we Wszechświecie. Czym są supernowe?

Są intrygujące, wybuchowe, niezwykle energetyczne, a ich koniec to początek nowej gwiazdy. Są też źródłem m.in. żelaza, które niejako wstrzykują w przestrzeń międzygwiazdową, bo bez żelaza i innych powstających za ich sprawą pierwiastków ciężkich, życie na Ziemi nie mogłoby powstać. Ich jasność jest porównywana do jasności galaktyk. Czym dokładnie są supernowe?
Zobacz więcej na temat:  kosmos astronomia gwiazdy Dorota Truszczak