Polskie Radio
Section05

Dwójka

Izabela Kłosińska: prestiż Konkursu Moniuszkowskiego rośnie

- To największy konkurs wokalny w Polsce, z bardzo długą tradycją. Konkurs, który zyskuje bardzo dobrą renomę na świecie, który przyciąga uwagę wielu dyrektorów teatrów z całej Europy, i nie tylko, a także impresariatów i agencji artystycznych, które wyłapują młode talenty - mówiła w Dwójce Izabela Kłosińska, śpiewaczka i jurorka 12. Międzynarodowego Konkursu im. Stanisława Moniuszki, który startuje na początku czerwca w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Izabela Kłosińska Karol Furtak MUZYKA Teatr Wielki - Opera Narodowa KULTURA śpiew Konkurs Moniuszkowski

Jan Emil Młynarski: "Serce matki" to tango wszech czasów

Piętnaście tang na piętnaście lat – to prezent od Warszawskiego Combo Tanecznego, nagrany na jubileuszowej, piątej płycie zespołu. Wśród znakomitych, przedwojennych utworów znalazło się "Serce matki", skomponowane w 1932 roku przez pionierów jazzu w Polsce – Zygmunta Karasińskiego i Szymona Kataszka – do słów Ludwiga Szmaragda. Kiedyś śpiewali je niemal wszyscy liczący się wykonawcy, dziś przypomina o nim Jan Emil Młynarski.
Zobacz więcej na temat:  Warszawskie Combo Taneczne Jan Emil Młynarski Katarzyna Sanocka tango KULTURA muzyka współczesna Dwudziestolecie międzywojenne

Samotne czy społeczne. Jak żyją dzikie pszczoły?

Czy możemy na pierwszy rzut oka rozpoznać, że napotkany owad jest pszczołą? A może damy radę odróżnić samca od samiczki? Dr Justyna Kierat - biolożka zajmująca się badaniem różnorodności gatunkowej polskich pszczół, edukatorka przyrodnicza oraz ilustratorka zabierze Państwa w świat dzikich pszczół, które każdy z nas może spotkać i obserwować w parku czy ogrodzie. 
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Łapkiewicz pszczoły pszczelarstwo przyroda

Finałowa piątka nominowanych do Nagrody im. F. Wspaniałego za najlepszą książkę dziecięcą

Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego dla najlepszej książki dziecięcej jest wręczana podczas Festiwalu Literatury dla Dzieci w Krakowie. Wyróżnieniu patronuje kultowy pies z opowiadań Ludwika Jerzego Kerna. Nagroda przyznawana jest przez jury w składzie: Anna Czernow, Barbara Gawryluk, Georgina Gryboś-Szczepanik, Joanna Olech oraz członkowie rady programowej festiwalu – Szymon Kloska i Łukasz Dębski.  
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA książki dla dzieci

"Jaką mamy kulturę, takie mamy czasy". Wnioski po debacie twórców i menedżerów kultury

– Moim zdaniem elitaryzm się nie sprawdza. Przyszłość ma egalitaryzm. Jednak aby do tego dojść, jest kilka elementów, które na tej drodze muszą się wydarzyć – mówiła wicedyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza Olga Brzezińska, która uczestniczyła w debacie "Kultura z widokiem na przyszłość" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury Anna Depczyńska KULTURA Muzeum Sztuki Nowoczesnej Robert Piaskowski debata