Polskie Radio
Section05
Europa Wschodnia

Zatrzymanie samolotu w Mińsku. Wiceszef MSZ: akt terroryzmu ze strony Białorusi

- Zmuszenie do lądowania na Białorusi samolotu linii Ryanair i uprowadzenie opozycyjnego dziennikarza było aktem terroryzmu państwowego i wymaga to mocnej, spójnej odpowiedzi Unii Europejskiej - mówił w poniedziałek w stacji BBC wiceszef polskiego MSZ Marcin Przydacz.
Zobacz więcej na temat:  Europa Wschodnia Białoruś Rosja samolot terroryzm Ministerstwo Spraw Zagranicznych BBC Mińsk Aleksander Łukaszenka sankcje Unii Europejskiej

"Putin poczuł, że może więcej". Maria Koc o przymusowym lądowaniu samolotu w Mińsku

Władimir Putin ma ogromny wpływ na Alaksandra Łukaszenkę, Łukaszenka jest od niego całkowicie uzależniony. W związku ze wstrzymaniem sankcji wobec Nord Stream 2 AG Putin poczuł, że może tutaj osiągnąć więcej w tym momencie - bo on na pewno się tych sankcji obawiał - no i uderza po raz kolejny - mówiła w Polskim Radiu 24 senator PiS Maria Koc, komentując porwanie samolotu Ryanair przez Białoruś.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Białoruś Rosja Europa Wschodnia Aleksander Łukaszenka Władimir Putin

tylko u nas "Potrzeba zdecydowanej reakcji wspólnoty międzynarodowej". Pisalnik o uprowadzeniu samolotu w Mińsku

- Rzeczywiście pan Łukaszenka w swoich działaniach jest ośmielony przez swojego jedynego w tej chwili na świecie sojusznika, czyli przez Kreml - kierownictwo Rosji - powiedział o ostatnich wydarzeniach na Białorusi gość Polskiego Radia 24 Andrzej Pisalnik ze Związku Polaków na Białorusi. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo polityka Europa Wschodnia Białoruś Aleksander Łukaszenka Rosja Władimir Putin

Porwanie samolotu na Białorusi. Prof. Paruch: działania kierowane przez Moskwę

- Nie można mieć żadnych wątpliwości, że tego typu działania, więc służby specjalne na Białorusi czy też wojsko to tak naprawdę są to oddziały służb rosyjskich. Pytanie jest takie, czy tzw. świat demokratyczny - mam tu na myśli USA i UE - jest w stanie uruchomić twardą politykę wobec Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Paruch (politolog, UMCS w Lublinie). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo polityka Mirosław Skowron Europa Wschodnia Białoruś Aleksander Łukaszenka Rosja Władimir Putin

"Ostrzeżenie dla Cichanouskiej". Białoruski opozycjonista o zatrzymaniu blogera w Mińsku

"To, co się przydarzyło blogerowi, wygląda na ostrzeżenia dla Swiatłany Cichanouskiej - teraz on został zatrzymany jutro możesz to być Ty" - napisał opozycyjny polityk Franak Wiaczorka w komentarzu do przechwycenia rejsowego samolotu z Aten do Wilna, cytowanym przez białoruskie media.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Europa Europa Wschodnia opozycja demokratyczna Swiatłana Cichanouska

"Reżim naraził życie obywateli USA". Blinken potępił przechwycenie samolotu nad Białorusią

Amerykańska administracja potępiła zmuszenie do lądowania w Mińsku samolotu Ryanair oraz zatrzymanie opozycyjnego dziennikarza białoruskiego, Romana Protasiewicza. Władze USA przyznały, że na pokładzie zatrzymanego samoloty byli obywatele Stanów Zjednoczonych i wezwały Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego do pilnego zajęcia się tą sprawą.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Białoruś Ameryka Europa Europa Wschodnia

Białoruski dyplomata wezwany do polskiego MSZ. Przydacz: zasłonił się brakiem instrukcji

- Chargé d’affaires strony białoruskiej zasłonił się brakiem odpowiednich instrukcji ze strony Mińska - powiedział w niedzielę wiceszef MSZ Marcin Przydacz, pytany o to, kto oprócz opozycyjnego aktywisty Ramana Pratasiewicza jest zatrzymany na terenie Białorusi. - Zażądałem odpowiedzi w najbliższym czasie - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Europa Europa Wschodnia Mińsk dyplomacja

"To spuścizna Związku Sowieckiego". Pisalnik o wypowiedzi Łukaszenki nt. żołnierzy Armii Krajowej

- Mamy do czynienia z państwem białoruskim, które uważa się za spadkobiercę ideowego Związku Sowieckiego, w którym żołnierzy Armii Krajowej właśnie w ten sposób przedstawiano - jako zbrodniarzy. To jest skutek postrzegania II wojny światowej i powojennych dziejów, stąd taki stosunek do weteranów Armii Krajowej - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Pisalnik ze Związku Polaków na Białorusi. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Wschodnia Aleksander Łukaszenka Białoruś Związek Polaków na Białorusi Europa

"Zmieniła się sytuacja, przełomem były wybory w 2015 roku". Leszek Szerepka o protestach na Białorusi

Wcześniej Łukaszenka zawarł z narodem białoruskim pewną umowę, która sprowadzała się do takiego zdania: "W tym kraju jest tylko jeden polityk, a reszta musi wykonywać jego polecenia". Wtedy większość Białorusinów to zaakceptowała. Ale to były lata 90. Teraz zmieniła się sytuacja - mówił w Polskim Radiu 24 były ambasador Polski na Białorusi Leszek Szerepka, autor książki "Białoruski Snajper".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Maria Przełomiec Europa Europa Wschodnia Białoruś Aleksander Łukaszenka

Czarnecki: reakcja na działania Rosji była szybka i skuteczna politycznie

- Reakcje Unii Europejskiej na aneksję Krymu w 2014 roku i działania Rosji w Donbasie były szybkie i skuteczne politycznie - mówił europoseł PiS Ryszard Czarnecki podczas wysłuchania publicznego nt. długoterminowej strategii UE wobec Rosji, które odbyło się w ramach posiedzenia komisji spraw zagranicznych PE.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ryszard Czarnecki Unia Europejska bezpieczeństwo Europa Wschodnia