Polskie Radio
Section05
Europa Wschodnia

TYLKO U NAS Świadectwo dramatu Mariupola. Raport Human Rights Watch pokazuje, czym jest "ruski mir"

Organizacja pozarządowa zajmująca się prawami człowieka Human Rights Watch opublikowała raport dotyczący oblężenia, zajęcia oraz zbrodni wojennych dokonanych przez Rosjan w Mariupolu. Z opracowania wyłania się wstrząsający obraz miasta będącego strategicznym celem brutalnych ataków, dramatyczne warunki humanitarne w czasie bombardowań i ogromna skala zniszczeń.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wschodnia Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024 Rosja zbrodnie wojenne Human Rights Watch

RELACJA Z UKRAINY Zmasowany ostrzał Kijowa. Korespondent Polskiego Radia: społeczeństwo to coraz bardziej odczuwa

Rosjanie przeprowadzili w środę zmasowany atak na Ukrainę. Najbardziej ucierpiały Kijów i Mikołajów, w sumie zginęło pięć osób, około 50 zostało rannych. O tym, jak niszczycielskie są codzienne naloty, o planowanym przez Rosjan natarciu w Donbasie i o wzmożeniu wojny informacyjnej, w Polskim Radiu 24 mówił moskiewski korespondent Polskiego Radia Maciej Jastrzębski. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Maciej Jastrzębski wojna na Ukrainie wojna 2024 Europa Europa Wschodnia Krzysztof Grzybowski

Ukrainie potrzeba ludzi do walki, resort obrony chce szybkiej mobilizacji. "Nie mamy wiele czasu"

- Projekt nowelizacji ustawy o powszechnej mobilizacji zawiera przepisy, które uczynią ten mechanizm bardziej skutecznym, zrozumiałym i przejrzystym - powiedział rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Illarion Pawliuk, wzywając jednocześnie do szybkiego uchwalenia nowych przepisów. - Nie mamy wiele czasu - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Ukraina Rosja wojna na Ukrainie wojna 2024

Rosja wywozi ukraińskie dzieci. Były prezydent Łotwy: to polityka jak nazistowskich Niemiec

- Rosja chce zabrać ukraińskie dzieci, by nie mogły być już częścią ukraińskiego narodu, chce je zrusyfikować i włączyć do narodu rosyjskiego. To część wojny ideologicznej - ocenił były prezydent Łotwy Egils Levits. Porównał też decyzje Putina do polityki nazistowskich Niemiec na okupowanych terytoriach, zwłaszcza Polski, gdy do Niemiec zabierano polskie dzieci, by poddać je germanizacji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Łotwa Rosja

Brytyjski resort obrony: Rosja kontynuuje ataki na wielu osiach, priorytetem jest Awdijiwka

Rosja kontynuuje ofensywę na wielu osiach, zgodnie ze swoim strategicznym celem zajęcia całego Donbasu, a priorytetem jest obecnie dla niej zajęcie miasta Awdijiwka - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony. Rosjanie ponoszą jednak duże straty, a miasto prawdopodobnie pozostanie w najbliższym czasie pod kontrolą Kijowa - czytamy. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024

PR24 Nie ustają bombardowania Ukrainy. Dr Kościński: każda wojna musi się skończyć, na konflikcie tracą wszyscy

- Żadna wojna nie może trwać w nieskończoność i kiedyś musi się zakończyć w jakiś sposób, choć na razie trudno powiedzieć, w jaki - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Kościński, ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego Uczelnia Vistula pytany o scenariusze dla wojny na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Zieliński ŚWIAT wojna na Ukrainie wojna 2024 Rosja Europa Wschodnia Europa