Polskie Radio
Section05
Europa Wschodnia

Media: władze Rosji przyznały, że liczba zabitych w ataku w Makiejewce wzrosła

Ministerstwo obrony Rosji potwierdziło śmierć 89 rosyjskich żołnierzy w wyniku ataku sił ukraińskich w okupowanej Makiejewce, w obwodzie donieckim, w noc noworoczną. Wcześniej rosyjskie władze informowały o 63 zabitych żołnierzach - podał portal "Nowaja Gazieta. Jewropa". Ukraina przekonuje, że zginęło około 400 rosyjskich żołnierzy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022

"Mobilizacja to śmierć". Rosyjski opozycjonista apeluje o unikanie poboru

"Unikajcie mobilizacji, żeby żyć" - napisał w internecie rosyjski opozycjonista Leonid Wołkow. Bliski współpracownik Aleksieja Nawalnego odniósł się w ten sposób do informacji o zniszczeniu przez ukraińskie wojska tymczasowych koszar rosyjskiego wojska i śmierci kilkuset zmobilizowanych wojskowych. "Mobilizacja to śmierć." - zaznadczył.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Rosja wojna na Ukrainie wojna 2023 Ukraina

Moskwa gra tematem "negocjacji z Kijowem"? ISW ostrzega Zachód przed kłamstwami Putina

Instytut Studiów nad Wojną ocenił, że Władimir Putin próbuje wsprowadzić Zachód w błąd co do rzeczywistej sytuacji na ukraińskim froncie. Zdaniem analityków, rosyjski prezydent, udając, że chce negocjacji, próbuje manipulować zachodnimi państwami, aby te nakłoniły Ukrainę do rozmów pokojowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022

Kreml zapowiada reformę armii. Analitycy uspokajają: nie zdąży bardziej zagrozić Ukrainie

Rosyjskie ministerstwo obrony zapowiada zwiększenie liczebności armii i zmiane struktury jej dowodzenia - zapowiedział szef tego resortu Siergiej Szojgu. W ocenie rosyjskich analityków niezależnych. Według analityków, Rosji nie uda się na tyle szybko przeprowadzić reform, aby rosyjska armia stanowiła większe, niż do tej pory zagrożenie dla Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Rosja Siergiej Szojgu wojna na Ukrainie

Kijowski Kościół odcina się od Moskwy. Ogłosił alternatywną datę świąt Bożego Narodzenia

Ukraińska Cerkiew Prawosławna zezwoliła wiernym na celebrowanie świąt Narodzenia Pańskiego także w terminie zgodnym z kalendarzem juliańskim. Mogą oni jednak wybrać, czy chcą obchodzić Boże Narodzenie jak w cerkwi rosyjskiej - 7 stycznia, czy 25 grudnia - informuje WP.pl, powołując się na Politico.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Ukraina wojna na Ukrainie Rosja chrześcijaństwo prawosławie Kościół

Kijów: budynki cywilne uszkodzone po zestrzeleniu rosyjskich dronów

Rosjanie zaatakowali Kijów dronami irańskiej produkcji,które udało się zestrzelić ukraińskiej obronie powietrznej. - Odłamki zestrzelonych maszyn uszkodziły dwa budynki administracyjne w Kijowie oraz prywatny dom w podkijowskiej wsi Wysznewe - poinformował Zastępca szefa Biura Prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Ukraina Kijów wojna na Ukrainie wojna 2022

Agresywna Rosja, agresywne Chiny. Ekspert w "Foreign Affairs": USA potrzebują więcej nowoczesnej broni

Waszyngton wie, że wojna na Ukrainie może się przedłużać, a jeśli przywódca Chin Xi Jinping, ośmielony wyznaczeniem go na trzecią kadencję, spróbuje przejąć Tajwan, Stany Zjednoczone mogą zostać wciągnięte w równoległe konflikty z Chinami i Rosją – ocenił amerykański politolog Thomas G. Mahnken w artykule pt. "Czy USA mogą wygrać nową wojnę światową?", opublikowanym na łamach magazynu "Foreign Affairs".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Ukraina Kijów wojna na Ukrainie wojna 2022 Chiny USA

Łukaszenka sprawdza gotowość armii. Media piszą o manewrach w pobliżu granic Polski i Ukrainy

Na Białorusi rozpoczęła się nieplanowana kontrola gotowości bojowej armii - podały rosyjskie media niezależne. W ramach ćwiczeń, białoruscy żołnierze mają wybudować przeprawy mostowe przez rzeki Niemen i Berezyna, co wskazuje na operowanie w pobliżu granic Polski, Litwy i Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Białoruś wojna na Ukrainie serwis wschodni wojna na Ukrainie wojna 2022

Przeludnione cele, głód, bicie. Ukraińskie kobiety opowiadają o rosyjskiej niewoli

Kromka chleba, łyk wody dziennie, spanie na podłogach i bicie pałkami po nogach jako "zachęta" do śpiewania ruskiego hymnu - tak pobyt w rosyjskiej niewoli wspominają ukraińskie kobiety, które powróciły do swojej ojczyzny w ramach wymiany jeńców. Anastazja, Wita i Jana poznały się w rosyjskich aresztach, do których trafiły pojmane przez rosyjskie siły.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Ukraina wojna na Ukrainie Rosja kobieta