Polskie Radio
Section05
Europa Wschodnia

TYLKO U NAS Połączyła tyrana z demokratycznym światem. Tak Merkel paktowała z Putinem

Angela Merkel - "żelazna kanclerz" - miała stanowić ważny filar w budowie silnej Unii Europejskiej. Ostatnie lata pokazały jednak naiwność jej rządów. Kryzys migracyjny, szkodliwa dla wschodniej Europy polityka energetyczna, a także skutkujące drakońskimi opłatami w całej Europie ustalenia w zakresie polityki klimatycznej - to największe niepowodzenia Merkel. Czarę goryczy przelewa paktowanie niemieckiej kanclerz z tyranem - prezydentem Rosji Władimirem Putinem.
Zobacz więcej na temat:  Europa Wschodnia ŚWIAT Angela Merkel Niemcy Europa Nord Stream Władimir Putin

Rosja atakuje infrastrukturę Ukrainy. Kijów rozmawia z Waszyngtonem o wzmocnieniu obrony

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow rozmawiał telefonicznie z szefem Pentagonu Lloydem Austinem o dalszych krokach, mających na celu wzmocnienie ukraińskiej obrony powietrznej - poinformowała w poniedziałek agencja Interfax-Ukraina. Do rozmowy doszło tuż po kolejnym zmasowanym ataku Rosjan na ukraińską infrastrukturę krytyczną.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Ukraina wojna na Ukrainie USA infografika

"Wyjaśniliśmy, jaka będzie cena". Podsekretarz stanu USA o atomowych groźbach Rosji

- Daliśmy jasno do zrozumienia, że użycie broni nuklearnej będzie miało reakcję i konsekwencje na niespotykanym poziomie - powiedziała w Kijowie podsekretarz stanu USA Victoria Nuland komentując rosyjski szantaż atomowy. - Nasza reakcja była zjednoczona, a potem Rosja przeszła na zasadniczo inną broń, rozpoczynając ataki na obiekty infrastruktury - dodała podkreślając, że to także jest nieakceptowalne.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 USA Rosja broń atomowa

"Kreml musi zapłacić za przerażające zbrodnie na Ukrainie". Szefowa KE o konfiskacie rosyjskich majątków

Komisja Europejska chce konfiskaty rosyjskich majątków, by przekazać je na odbudowę Ukrainy i specjalnego sądu do spraw rosyjskich zbrodni. Unijni eksperci przyznają jednak, że nie będzie to łatwe ani szybkie.  - relacjonuje z Brukseli korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Wołodymyr Zełenski Rosja Unia Europejska

Intensywne walki na wschodzie Ukrainy. Zełenski mówi o trudnej sytuacji na froncie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w wieczornym wystąpieniu wideo, że sytuacja na linii frontu pozostaje trudna, a siły rosyjskie próbują nacierać w Donbasie i Charkowie. - Bronimy się, co najważniejsze, nie pozwalamy wrogowi zrealizować jego zamiarów - powiedział ukraiński przywódca.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Wołodymyr Zełenski

Zełenski spotkał się z Jamalą. Artystka jedzie do USA przypominać o wojnie na Ukrainie

- Twój głos słychać wszędzie i jest to dobry pretekst, by jeszcze raz przypomnieć wszystkim, że na Ukrainie trwa wojna - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania z piosenkarką Jamalą przed jej wyjazdem do USA. Artystka angażuje się w działania na rzecz pomocy Ukrainie w jej walce z rosyjską inwazją.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Ukraina Wołodymyr Zełenski wojna na Ukrainie wojna 2022