Polskie Radio
Section05
Europa Wschodnia

PR24 "Putin czuje siłę", "system się domyka". Doniesienia o śmierci Nawalnego wzbudziły emocje politologów

Śmierć Aleksieja Nawalnego jest z jednej strony sygnałem dla rosyjskich oligarchów przed nadchodzącymi wyborami, ale też wiadomością na zewnątrz, że system na Kremlu nie jest łatwy do naruszenia - przekonują politolodzy w komentarzu do doniesień o śmieci Aleksieja Nawalnego. Zwracają też uwagę na polityczne ambicje Nawalnego i jego celne diagnozy dotyczące rosyjskiego społeczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Aleksiej Nawalny Europa

Estończycy ostrzegają przed szpiegowską technologią Chin. Wskazują na TikToka i odkurzacze

Chiny wykorzystują technologię do gromadzenia danych wywiadowczych, a zagrożenia czają się m.in. w popularnej aplikacji społecznościowej TikTok, a nawet w inteligentnych odkurzaczach chińskiego pochodzenia - wynika z raportu wywiadu zagranicznego Estonii. Celem Pekinu ma być osiągnięcie takiej dominacji technologicznej, że chińskich zintegrowanych rozwiązań nie będzie się dało zastąpić technologią zachodnią. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Chiny Estonia szpiegostwo nowe technologie TikTok

"Jest jedną z potęg militarnych NATO". Były dowódca estońskiej armii stawia Polskę za wzór

Duże kraje Europy muszą pójść za przykładem Polski i zwiększyć swoje inwestycje w obronność - powiedział we wtorek Riho Terras, były dowódca estońskiej armii i obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego. Jego zdaniem, polska strategia kupowania uzbrojenia zarówno w USA jak i Korei Południowej sprzyja tworzeniu konkurencji i wpływa na postawę Waszyngtonu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Estonia wojsko NATO

TYLKO U NAS Świadectwo dramatu Mariupola. Raport Human Rights Watch pokazuje, czym jest "ruski mir"

Organizacja pozarządowa zajmująca się prawami człowieka Human Rights Watch opublikowała raport dotyczący oblężenia, zajęcia oraz zbrodni wojennych dokonanych przez Rosjan w Mariupolu. Z opracowania wyłania się wstrząsający obraz miasta będącego strategicznym celem brutalnych ataków, dramatyczne warunki humanitarne w czasie bombardowań i ogromna skala zniszczeń.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024 Rosja zbrodnie wojenne Human Rights Watch

RELACJA Z UKRAINY Zmasowany ostrzał Kijowa. Korespondent Polskiego Radia: społeczeństwo to coraz bardziej odczuwa

Rosjanie przeprowadzili w środę zmasowany atak na Ukrainę. Najbardziej ucierpiały Kijów i Mikołajów, w sumie zginęło pięć osób, około 50 zostało rannych. O tym, jak niszczycielskie są codzienne naloty, o planowanym przez Rosjan natarciu w Donbasie i o wzmożeniu wojny informacyjnej, w Polskim Radiu 24 mówił moskiewski korespondent Polskiego Radia Maciej Jastrzębski. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Maciej Jastrzębski wojna na Ukrainie wojna 2024 Europa Krzysztof Grzybowski

Ukrainie potrzeba ludzi do walki, resort obrony chce szybkiej mobilizacji. "Nie mamy wiele czasu"

- Projekt nowelizacji ustawy o powszechnej mobilizacji zawiera przepisy, które uczynią ten mechanizm bardziej skutecznym, zrozumiałym i przejrzystym - powiedział rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Illarion Pawliuk, wzywając jednocześnie do szybkiego uchwalenia nowych przepisów. - Nie mamy wiele czasu - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna na Ukrainie wojna 2024

Rosja wywozi ukraińskie dzieci. Były prezydent Łotwy: to polityka jak nazistowskich Niemiec

- Rosja chce zabrać ukraińskie dzieci, by nie mogły być już częścią ukraińskiego narodu, chce je zrusyfikować i włączyć do narodu rosyjskiego. To część wojny ideologicznej - ocenił były prezydent Łotwy Egils Levits. Porównał też decyzje Putina do polityki nazistowskich Niemiec na okupowanych terytoriach, zwłaszcza Polski, gdy do Niemiec zabierano polskie dzieci, by poddać je germanizacji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Łotwa Rosja

Brytyjski resort obrony: Rosja kontynuuje ataki na wielu osiach, priorytetem jest Awdijiwka

Rosja kontynuuje ofensywę na wielu osiach, zgodnie ze swoim strategicznym celem zajęcia całego Donbasu, a priorytetem jest obecnie dla niej zajęcie miasta Awdijiwka - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony. Rosjanie ponoszą jednak duże straty, a miasto prawdopodobnie pozostanie w najbliższym czasie pod kontrolą Kijowa - czytamy. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024