Polskie Radio
Section05
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

Inskrypcje z Banganarti. Prof. Łajtar z Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Poznaliśmy laureatów najbardziej prestiżowego wyróżnienia naukowego w Polsce - Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Wśród nich znalazł się prof. Adam Łajtar – papirolog i epigrafik z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego za odczytanie i interpretację niemal tysiąca inskrypcji z tzw. Górnego Kościoła w Banganarti (Sudan Północny). 
Zobacz więcej na temat:  starożytność Rzym Egipt archeologia badania Katarzyna Kobylecka Afryka Sudan Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

Polski naukowiec zidentyfikował blisko tysiąc członków zakonu krzyżackiego

Norbert Delestowicz jest historykiem, dyrektorem Biblioteki Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, tegorocznym laureatem Programu START. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej doceniła jego dotychczasowy dorobek naukowy, na który składa się m.in. praca nad stworzeniem katalogu sylwetek braci zakonu krzyżackiego z terenu Prus w latach 1310-1351.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Krzyżacy Fundacja na rzecz Nauki Polskiej Dwójka

Profesor Marcin Jóźwik o medycynie, karierze, hobby i marzeniach

O profesorze Marcinie Jóźwiku, polskim naukowcu i lekarzu jego współpracownicy mówią, że to nie tylko świetny klinicysta i chirurg, ale przede wszystkim wspaniały, dobry człowiek, który wszędzie, gdzie się pojawia, tworzy wspaniałą atmosferę. Prof. Marcin Jóźwik po stażach na uniwersytetach francuskich i amerykańskich, i po ponad 10 latach pracy w Niemczech, wrócił do Polski, pracuje i prowadzi badania w Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski medycyna ginekolog Francja onkologia Białystok przyroda ryby natura studia ciąża Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

Prawdopodobieństwo jako instrument retoryczny

Choć prawdopodobieństwa łączymy dziś przede wszystkim ze statystyką i matematyką, to termin ten sięga także obszaru mniej wymiernego – wiary, zaufania, przesądów czy przekonań. W serii Monografie FNP ukazała się praca, która poświęcona jest temu drugiemu rodzajowi prawdopodobieństwa. Jej autor - dr. hab. Marek Hermann - był gościem audycji.
Zobacz więcej na temat:  Fundacja na rzecz Nauki Polskiej starożytność Katarzyna Kobylecka Dwójka

Jak wykorzystać fale elektromagnetyczne o bardzo wysokiej częstotliwości?

Prestiżowy grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych dla polskiego badacza. W ostatnim konkursie ERC Advanced Grants środki na realizację projektu TERAPLASM otrzymał prof. Wojciech Knap. Celem badań polskiego uczonego jest zastosowanie elektromagnetycznych fal terahercowych, czyli takich o bardzo wysokiej częstotliwości, w komunikacji takiej jak telefonia komórkowa i WiFi kolejnych generacji, systemach obrazowania, wykrywania i monitorowania obiektów, a nawet substancji chemicznych.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski odkrycia i ciekawostki fizyka Fundacja na rzecz Nauki Polskiej NAUKA

Prof. Radziszewska: łódzkie getto istniało najdłużej w okupowanej Polsce

- Łódź stała się częścią III Rzeszy. Wpływało to na sytuację łódzkich Żydów i getta. W przypadku getta warszawskiego strona aryjska była stroną polską. Tutaj były władze okupacyjne niemieckie, ale też łódzcy Niemcy i Niemcy przyjeżdżający w ramach specjalnej akcji z krajów bałtyckich, z Bukowiny. Otoczenie było więc niemieckie - mówiła w radiowej Dwójce prof. Krystyna Radziszewska z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zobacz więcej na temat:  Łódź Katarzyna Kobylecka Holokaust Fundacja na rzecz Nauki Polskiej Żydzi II wojna światowa Dwójka

Profesor Grzegorz Pietrzyński mierzy wszechświat

Jednym z najbardziej znaczących osiągnięć polskich naukowców ostatnich lat jest precyzyjne określenie odległości do Wielkiego Obłoku Magellana - najbliższej nam galaktyki. Dokonał tego zespół, którym kieruje profesor Grzegorz Pietrzyński. Z jego ustaleń wynika, że galaktyka ta znajduje się w odległości około 160 000 lat świetlnych. 
Zobacz więcej na temat:  Fundacja na rzecz Nauki Polskiej odkrycia i ciekawostki astronomia kosmos Polska Akademia Nauk Krzysztof Michalski

Młodzi wynalazcy na Start. Konkurs, który wyłania naukowe talenty

Wynalazca, to według Alberta Einsteina człowiek, który nie wiedział, że się czegoś nie da zrobić i zrobił to. I ta maksyma jest aktualna do dziś, choć mamy XXI wiek. Teraz wynalazków dokonuje się raczej zespołowo, to na efekt końcowy zazwyczaj składa się praca poszczególnych członków grupy. Młodzi naukowcy mogą sprawdzić się w konkursie Start. 9 listopada to Europejski Dzień Wynalazcy.
Zobacz więcej na temat:  Fundacja na rzecz Nauki Polskiej NAUKA wynalazcy Sława Bieńczycka