Polskie Radio
Section05
Jakub Domoradzki

Nowoczesne technologie w służbie historii. Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie ze specjalną aplikacją

Muzeum Warmii i Mazur uruchomiło specjalną aplikację, która przenosi nas w czasie. Dzięki niej zwiedzający mogą zobaczyć, jak w średniowieczu wyglądały komnaty olszyńskiego zamku. Dla graczy komputerowych przygotowano grę związaną z pobytem tu Mikołaja Kopernika.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie Olsztyn technologie Mikołaj Kopernik

Badania nad hibernacją i wpływem zimna. Grant od Narodowego Centrum Nauki

Hibernacja ludzi może być kojarzona z literaturą fantastyczno-naukową, jednak opiera się na solidnych podstawach naukowych. Dr hab. Wojciech Pokrzywa, kierownik Laboratorium Metabolizmu Białek z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, prowadzi badania, które wskazują na możliwość adaptacji ludzkiego organizmu do niskich temperatur.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki hibernacja zwierzęta ludzie

"Fotoplastykon - Paryż Chopina" - niezwykła wystawa w Muzeum Śląskim w Katowicach

Paryż to miasto niezwykłe. Dla Fryderyka Chopina, który spędził w nim blisko połowę życia, było miejscem zachwytu, triumfu artystycznego, miłości, ale również codziennej pracy jako nauczyciela gry na fortepianie, spotkań z szerokim gronem przyjaciół, a także ostatnich dni życia.
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin Muzeum Śląskie Jakub Domoradzki Paryż fotografia fotoplastykon Fotoplastykon - Paryż Chopina

Marek Aureliusz i jego "Rozmyślania". Czy stoicyzm jest dziś aktualny?

Marek Aureliusz to jeden z najwybitniejszych władców Rzymu, a jednocześnie jeden z najsubtelniejszych myślicieli starożytnego świata. Mawiał, że "człowiek jest tyle wart, ile warte są sprawy, którymi się zajmuje". Swoje myśli cesarz filozof zebrał w dziele o tytule "Rozmyślania". Czy jego nauki są aktualne także dzisiaj?
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Marek Aureliusz stoicyzm filozofia Rzym starożytność

"Bizantyjska nostalgia". Polsko-ukraiński dialog w CSW Zamek Ujazdowski

"Bizantyjska nostalgia" – w taki poetycki sposób Tadeusz Kantor określił intencje twórczości Jerzego Nowosielskiego, którego stulecie urodzin niedawno obchodziliśmy. Twórczość ta stała się punktem wyjścia poszukiwań, które doprowadziły do powstania najnowszej wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  jerzy nowosielski CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie Bizantyjska nostalgia SZTUKA Jakub Domoradzki

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zmienia nazwę. Jak rozwijała się ta placówka?

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu mieści się w zabytkowym budynku dawnego Banku Austro-Węgierskiego. Możemy tu podziwiać m.in. stałą wystawę historyczną opowiadającą o dziejach miasta w latach 1867-1945, a także przenieść się do pracowni Bolesława Barbackiego. Co istotne, w środę (24.01) placówka zmienia nazwę na Muzeum Ziemi Sądeckiej. 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Nowy Sącz muzeum historia Polski

Nowy eksponat na wystawie antropologicznej Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ

Ekspozycja antropologiczna Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego wzbogaciła się o nową, naturalnych rozmiarów rekonstrukcję przodka człowieka. Słynna Lucy, należąca do gatunku Australopithecus afarensis, dołączyła tym samym do dwóch istniejących już rekonstrukcji - neandertalczyka (Homo neanderthalensis) oraz człowieka wyprostowanego (Homo erectus). 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Uniwersytet Jagielloński Afryka Wschodnia antropologia prehistoria

Gen. Józef Dowbor-Muśnicki. W jaki sposób został bohaterem Wielkopolski?

Józef Dowbor-Muśnicki urodził się w Garbowie pod Sandomierzem. 105 lat temu, 11 stycznia 1919 roku, objął dowództwo nad Powstaniem Wielkopolskim. Nowy dowódca zreorganizował oddziały powstańcze, powołał do wojska kilka roczników rekrutów, a także zakończył tworzenie regularnej Armii Wielkopolskiej, która w szczytowym momencie liczyła ponad 100 tys. żołnierzy.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Józef Dowbor-Muśnicki historia Polski powstanie wielkopolskie