Polskie Radio
Section05
Jakub Domoradzki

"Od 100 lat dzielimy się kulturą". Jubileusz Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy

Historia Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy sięga 1923 roku. Wtedy to w budynku byłej Miejskiej Kasy Oszczędnościowej przy Starym Rynku 2 otwarto nową placówkę kulturalną. Jej pierwszym dyrektorem został ks. Jan Klein, który uporządkował zbiory gromadzone dotąd przez Towarzystwo Historyczne Obwodu Noteckiego, przechowywane na chórze kościoła Klarysek.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Bydgoszcz zabytki straty wojenne malarstwo Leon Wyczółkowski Wacław Kuczma Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy

Charles de Gaulle. Jak dzisiaj oceniamy jego działalność?

Generał, mąż stanu i teoretyk wojskowości, organizator ruchu oporu we Francji w czasie II wojny światowej, człowiek roku 1958 według magazynu "Time" - Charles de Gaulle. 65 lat temu kolegium elektorskie wybrało go na 18. prezydenta Francji. Jak z dzisiejszej perspektywy ocenia się jego działalność, zwłaszcza czasy prezydentury?
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Francja Konrad Adenauer historia Polski II wojna światowa

Szopka krakowska - ewenement na światową skalę

Smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla, skonstruowana z lekkich, nietrwałych materiałów. Szopka krakowska to ewenement na światową skalę. - To wyjątkowe dzieło, które rozwijało się przez setki lat - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Niechaj, kustosz Muzeum Krakowa i kuratorka pokonkursowej wystawy szopek krakowskich w Pałacu Krzysztofory.
Zobacz więcej na temat:  szopki krakowskie Boże Narodzenie Kraków Małgorzata Niechaj Jakub Domoradzki

Strajk okupacyjny w radomskiej Wyższej Szkole Inżynierskiej. Uczestnicy żądali demokratycznych przemian

Strajk okupacyjny w radomskiej Wyższej Szkole Inżynierskiej rozpoczął się 26 października 1981 roku, a zakończył go stan wojenny wprowadzony 13 grudnia tego samego roku. Był on najdłuższym ze wszystkich ówczesnych strajków w PRL. Stał się początkiem ogólnopolskiego strajku środowisk akademickich. Przystąpiło do niego 70 proc. uczelni w całym kraju.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski strajki Radom Jakub Domoradzki Wyższa Szkoła Inżynierska Michał Jakubiak Wojciech Jakubiak

Wirtualne Muzeum Zapomnianych Wynalazców. Każdy może stać się architektem tego wyjątkowego muzeum

Niezwykła inicjatywa Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki - Timeless - Wirtualne Muzeum Zapomnianych Wynalazców. Projekt ma przypominać, jak wielki wkład w naukę i technikę mają Polacy. Mowa nie tylko o tzw. epokowych wynalazkach, ale także o rzeczach, bez których nie wyobrażamy sobie codzienności, m.in. o spinaczu biurowym czy wycieraczkach samochodowych. Każdy może stać się architektem tego wyjątkowego muzeum. 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Jan Szczepanik

Muzeum Zapomnianych Wynalazców. Inicjatywa przypominająca o odkryciach polskich naukowców

Niezwykła inicjatywa Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki: Timeless - Wirtualne Muzeum Zapomnianych Wynalazców, ma przypominać, jak duży wkład w naukę i technikę mają Polacy. To nie tylko epokowe odkrycia, ale czasem rzeczy, bez których nie wyobrażamy sobie codzienności, np. spinacz biurowy czy wycieraczki samochodowe.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki wynalazcy archiwizacja spadające gwiazdy

Polscy pionierzy badań starożytnego Egiptu. Wystawa w Muzeum Archeologicznym w Krakowie

W krakowskim Muzeum Archeologicznym można oglądać wystawę, która przybliża sylwetki Polaków będących pionierami naukowych badań starożytnego Egiptu. Głównym bohaterem ekspozycji jest Tadeusz Samuel Smoleński - pierwszy polski egiptolog. W przyszłym roku mija 140 lat od jego narodzin.
Zobacz więcej na temat:  Egipt Jakub Domoradzki archeologia egiptologia Tadeusz Samuel Smoleński wystawa

Jak powstaje zorza polarna? Niecodzienna wystawa w Muzeum Ziemi PAN

Jakie informacje o polskich rzekach dają nam eksperymenty znacznikowe? W jaki sposób monitoruje się zjawiska sejsmiczne w naszym kraju? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy na najnowszej wystawie "Piękne i Bestie. Zjawiska przyrodnicze we współczesnych badaniach naukowych" w Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki zorza polarna geologia Ziemia Muzeum Ziemi PAN Polska Akademia Nauk wystawa przyroda Arktyka