Polskie Radio
Section05
Jan Grabowski

Sprawa kontrowersyjnej książki "Dalej jest noc". Znamy uzasadnienie wyroku

"Samo prawo do wolności naukowej [...] podlega ochronie prawnej, niemniej jednak ochrona ta nie obejmuje takich wypowiedzi, które nie poddają się regule rzetelności" - głosi uzasadnienie wyroku w sprawie przeciw autorom książki "Dalej jest noc" przytaczane przez Redutę Dobrego Imienia.
Zobacz więcej na temat:  Reduta Dobrego Imienia Maciej Świrski Żydzi Holokaust II wojna światowa Jan Grabowski pamięć społeczeństwo POLSKA

Błędy w książce "Dalej jest noc". 80-latka walczy z historykami o pamięć stryja

Nie cichną emocje po wyroku sądu ws. książki prof. Barbary Engelking i prof. Jana Grabowskiego "Dalej jest noc". Autorów w obronę wzięły zagraniczne media, które twierdzą m.in. że wyrok będzie miał wpływ na kolejne badania nad Holocaustem w Polsce. Badaczy pozwała bratanica opisanego w książce sołtysa, która zaapelowała do historyków, by pisali prawdziwą historię.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Holokaust Jan Grabowski Reduta Dobrego Imienia Żydzi II wojna światowa

"Brak dotarcia do źródeł, błędy metodologiczne". Prawnicy o książce "Dalej jest noc"

Z powodu złej metodologii badawczej, a także braku dotarcia do wszystkich źródeł doszło do naruszenia dóbr osobistych Filomeny Leszczyńskiej - ocenili w środę jej pełnomocnicy prawni, m.in. mec. Monika Brzozowska-Pasieka, którzy wspierali ją w sprawie przeciwko współautorom książki "Dalej jest noc".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo NAUKA HISTORIA KSIĄŻKA prawo Jan Grabowski

Autorzy książki "Dalej jest noc" przed sądem. Proces o fałszowanie historii

W warszawskim sądzie toczy się proces przeciwko profesorom Barbarze Engelking i Janowi Grabowskiemu. Mieszkanka Podlasia zarzuca im kłamstwo, jakiego mieli się dopuścić w książce "Dalej jest noc". Opisali w niej m.in. stryja Filomeny Leszczyńskiej, któremu zarzucali, że okradał i wydawał Żydów Niemcom. Zeznania świadków i dokumentacje IPN wskazują jednak na coś innego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA IPN Jan Grabowski

TYLKO U NAS Recenzent "Dalej jest noc" o konferencji z udziałem Grossa

Porównanie relacji polsko-żydowskich do masakry Tutsi przez Hutu w Rwandzie, aluzje do sytuacji politycznej w Polsce i brak dyskusji - tak miała przebiegać paryska konferencja "Nowa polska szkoła historii i Holocaustu". O jej ocenę zapytaliśmy dr Tomasza Domańskiego, autora opracowania "Korekta obrazu", które stanowi pierwszą naukową analizę kontrowersyjnej książki "Dalej jest noc" autostwa m.in. Barbary Engelking i Jana Grabowskiego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA IPN Jan Tomasz Gross Jan Grabowski