Polskie Radio
Section05
Karolina Baca-Pogorzelska

Polskie firmy kupują węgiel od rosyjskich separatystów?

Węgiel, z terenów okupowanych przez rosyjskich separatystów, jest sprowadzany do Polski. Do takich informacji dotarli dziennikarze "Dziennika Gazety Prawnej". Surowiec pochodzi z obszaru Ługańskiej Republiki Ludowej, a jego importem zajmuje się m.in. zarejestrowana w Katowicach spółka Dencoaltrade. W audycji Świat w Powiększeniu do sprawy odnieśli się Karolina Baca-Pogorzelska i Michał Potocki z "Dziennika Gazety Prawnej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Ukraina węgiel Donbas Karolina Baca-Pogorzelska

"Sytuacja górnictwa jest trudna, musimy wyjść na prostą"

Temat fuzji Polskiej Grupy Górniczej i Katowickiego Holdingu Węglowego powraca. Na poniedziałek przewidziane jest spotkanie związkowców PGG i KHW z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim. O tym, jakie są szanse na porozumienie w tej sprawie, rozmawiali w Debacie Poranka Karolina Baca-Pogorzelska (Dziennik Gazeta Prawna), Wacław Czerkawski (Związek Zawodowy Górników w Polsce) i Rafał Zasuń (WysokieNapięcie.pl)
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 górnictwo Polska Grupa Górnicza Krzysztof Tchórzewski Karolina Baca-Pogorzelska Wojciech Surmacz

Restrukturyzacja górnictwa. "Pierwszy pomysł od lat"

Zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej ma podjąć uchwałę w sprawie przekazania kopalni "Krupiński" do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Wyłączenie kopalni ze struktur spółki było jednym z punktów podpisanego 29 sierpnia porozumienia pomiędzy zarządem JSW a obligatariuszami, w sprawie spłaty obligacji na kwotę ok. miliarda 300 milionów złotych. O sytuacji polskiego górnictwa mówili w Debacie Poranka Karolina Baca-Pogorzelska (Dziennik Gazeta Prawna), Witold Pustułka (Trybuna Górnicza) i Wacław Czerkawski (wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce).
Zobacz więcej na temat:  górnictwo Krzysztof Tchórzewski Karolina Baca-Pogorzelska energetyka rentowność Ministerstwo Energetyki

600 milionów złotych długów Katowickiego Holdingu Węglowego

Katowicki Holding Węglowy ma gigantyczne zobowiązania, które - jak przyznał minister Grzegorz Tobiszowski – są dla niego zaskoczeniem. Spółka od września jest praktycznie bankrutem. Banki zgodziły się na restrukturyzację długu, jednak pozostają zobowiązania względem kontrahentów, które minister Tobiszewski szacuje na 600 mln zł. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli ekspert ds. energetyki Dawid Salamądry i Karolina Baca-Pogorzelska (energetyka24.com).
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Tobiszowski Karolina Baca-Pogorzelska Polska Grupa Górnicza