Polskie Radio
Section05
Polska Grupa Górnicza

Rząd chce zabezpieczyć kolejny sezon grzewczy. Pyzik: trwają rozmowy dot. zwiększenia importu węgla

- Rząd czyni starania, by nie doszło do sytuacji deficytu węgla w sezonie jesienno-zimowym. W 2022 r. spółki Skarbu Państwa planują zwiększyć wydobycie o ok. 1,5 mln ton węgla energetycznego - mówił w Sejmie wiceszef MAP Piotr Pyzik. Dodał, że trwają rozmowy ws. zwiększenia importu węgla np. z USA.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA węgiel energetyka energia elektryczna Ministerstwo Aktywów Państwowych wojna na Ukrainie eksport import Polska Grupa Górnicza

Prezes PGG: Węgiel pozostanie w centrum uwagi ze względu na sytuację na rynku gazu

- Zapotrzebowanie na paliwo węglowe w średniej perspektywie określi m.in. potencjał dostaw gazu z innych kierunków niż rosyjski - ocenił prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala. Dodał, że inne czynniki to rozwój OZE, regulacje europejskie oraz zapotrzebowanie na paliwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA węgiel ropa naftowa gaz ziemny OZE Polska Grupa Górnicza jastrzębska spółka węglowa sankcje Unii Europejskiej sankcje POLSKA wojna na Ukrainie

PGG zawarła z górnikami ugodę dotyczącą płac. Akcja protestacyjna zakończona

Średnio 1,5 tys. zł jednorazowej rekompensaty za pracę w weekendy oraz wzrost średniego wynagrodzenia w Polskiej Grupie Górniczej do kwoty 8200 zł brutto przewiduje porozumienie, zawarte w piątek przez związkowców z zarządem spółki. Związki zakończyły spór zbiorowy i zawiesiły akcje protestacyjne.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polska Grupa Górnicza płace górnicy pracodawcy pracownik węgiel związki zawodowe Ministerstwo Aktywów Państwowych Unia Europejska zielona energia Fit for 55

Spór płacowy w PGG. "Rozmowy ostatniej szansy" przed zapowiadanymi protestami

W siedzibie Polskiej Grupy Górniczej rozpoczęły się kolejne rozmowy między związkowcami a zarządem spółki, dotyczące podwyżek płac. Negocjacje, określane przez część związkowców jako "rozmowy ostatniej szansy", są prowadzone z udziałem mediatora. Obecnie w kopalniach PGG trwa referendum strajkowe, a związkowcy, w przypadku braku porozumienia, zapowiadają protesty.
Zobacz więcej na temat:  górnictwo GOSPODARKA Polska Grupa Górnicza POLSKA

Zablokowana wysyłka węgla z kopalń PGG. Związkowcy walczą o pieniądze

Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej, prowadzący spór z zarządem spółki m.in. o rekompensaty dla górników za przepracowane weekendy oraz wielkość tegorocznego funduszu płac, rozpoczęli we wtorek blokadę wysyłki węgla z kopalń do elektrowni. Zarząd spółki zaprosił związkowców na rozmowy z udziałem mediatora. Termin spotkania ustalono na 10 stycznia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka Polska Grupa Górnicza związki zawodowe protest strajki blokada węgiel

Górnicy blokują wywóz węgla. "Forma szantażu, gdy Polska doświadcza kryzysu energetycznego"

- Związkowcy uderzają w miękkie podbrzusze energetyki węglowej w czasie, gdy brakuje jej zapasów węgla - pisze Wojciech Jakóbik z BiznesAlert.pl, komentując akcję pracowników PGG, którzy zablokowali wywóz węgla z kopalń. Jego zdaniem górnicy "proszą się o nadejście polskiej Margaret Thatcher i szybsze odejście Polski od węgla". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA energetyka Polska Grupa Górnicza górnictwo węgiel Margaret Thatcher

Marcin Roszkowski: UE pomoże Polsce w transformacji energetycznej tylko wtedy gdy ostatecznie rozstaniemy się węglem

Plan transformacji górnictwa, który będzie przedstawiony w Brukseli na początku 2022 roku, jako wniosek notyfikacyjny ma duże szanse powodzenia, bo zadeklarowaliśmy w umowie społecznej z górnikami wycofanie wydobycia węgla do roku 2049 - powiedział Marcin Roszkowski prezes Instytutu Jagiellońskiego w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polska Grupa Górnicza Unia Europejska węgiel energetyka górnicy