Polskie Radio
Section05
rentowność

Eksperci: średnie i większe firmy dobrze sobie radzą, mają niezłą płynność finansową choć ich rentowność spada

Duże i średnie przedsiębiorstwa dobrze sobie radzą. Gorzej jest z małymi, dla których szczególnym wyzwaniem są znaczne, następują dwa razy w roku podwyżki płacy minimalnej i kolejna zapowiedź jej wzrost w przyszłym roku o 700 zł. Niepokojące jest to, że rośnie liczba firm zawieszanych, a nie wiadomo jakie skutki dla naszej gospodarki wywoła trudna sytuacja gospodarcza w Niemczech czy naciski na realizację restrykcyjnej polityki klimatycznej UE - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Ekonomii UW oraz radca prawny Paweł Pelc.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska składka zus Fit for 55 rentowność msp

Duża zmienność na rynku obligacji skarbowych. Ekspert: ważne będzie listopadowe posiedzenie RPP

Wyceny polskich obligacji pokazują, że rynek oczekuje dalszych podwyżek stóp procentowych, do ok. 7,5 proc. Dla sytuacji na rynku długu duże znaczenie będzie miało listopadowe posiedzenie RPP i listopadowa projekcja inflacji - uważa strateg rynków walutowych w PKO BP Arkadiusz Trzciołek.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA obligacje Ministerstwo Finansów rentowność Pekao PKO BP finanse osobiste

Linie lotnicze wciąż na minusie. Szef IATA: kryzys będzie kosztował lotnictwo ponad 200 mld dolarów

- Straty netto linii lotniczych spowodowane COVID-19 zmniejszą się do ok. 12 mld dol w 2022 r. z blisko 52 mld dolarów w tym roku; w sumie pandemia będzie kosztowała lotnictwo ok. 201 mld dolarów, zanim branża powróci do rentowności w 2023 r - powiedział dyrektor generalny IATA Willie Walsh.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA transport lotnictwo COVID-19 iata strata kryzys rentowność turystyka podróże

Czy opłaca się inwestować w nieruchomości na wynajem?

Niezwalniające wzrosty cen mieszkań sprawiają, że opłacalność inwestycji w lokal na wynajem spada. Jednak jak mówią eksperci ponad 5 procent netto w skali roku to i tak kuszące zyski, choć należy pamiętać o ryzykach związanych z takim sposobem ulokowania pieniędzy. Więcej na ten temat mówił w radiowej Jedynce Marcin Krasoń z Home Broker w rozmowie z Justyną Golonko.
Zobacz więcej na temat:  nieruchomości ceny mieszkań rentowność

Restrukturyzacja górnictwa. "Pierwszy pomysł od lat"

Zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej ma podjąć uchwałę w sprawie przekazania kopalni "Krupiński" do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Wyłączenie kopalni ze struktur spółki było jednym z punktów podpisanego 29 sierpnia porozumienia pomiędzy zarządem JSW a obligatariuszami, w sprawie spłaty obligacji na kwotę ok. miliarda 300 milionów złotych. O sytuacji polskiego górnictwa mówili w Debacie Poranka Karolina Baca-Pogorzelska (Dziennik Gazeta Prawna), Witold Pustułka (Trybuna Górnicza) i Wacław Czerkawski (wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce).
Zobacz więcej na temat:  górnictwo Krzysztof Tchórzewski Karolina Baca-Pogorzelska energetyka rentowność Ministerstwo Energetyki