Polskie Radio
Section05

Katyń

Towarzystwo Niepokornych. Europejskie drogi do wolności

W audycji "Towarzystwo Niepokornych" ojciec Paweł Cebula, franciszkanin OFM mieszkający na Węgrzech mówił o drogach do wolności krajów Europy Środkowo-Wschodnie. Tematem audycji był też trwający proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Jánosa Esterházego. - Staramy się udowodnić, że był męczennikiem, który został zabity za wiarę w Chrystusa - powiedział w Polskim Radiu 24 o. Paweł Cebula, postulatorem procesu.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Jan Ruman Węgry

NASZ WYWIAD Zbrodnie Stalina w Rosji czasem nazywają "ceną zwycięstwa"

- Rosyjska oficjalna pamięć historyczna nie stawia akcentu na odkrywanie ciemnych kart swojej historii, wręcz odwrotnie. To jest narracja, która gloryfikuje mocarstwowy status ZSRR, jest pamięcią heroiczną, pozbawioną ciemnych kart – mówi Jadwiga Rogoża, współautorka przewodnika o Katyniu, mówiąc o speyfice rosyjskiej pamięci historycznej. 
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Rosja HISTORIA ZSRR Zbrodnia Katyńska Józef Stalin Raport Białoruś

NASZ WYWIAD Ekspert: na Białorusi może być kilka cmentarzy katyńskich

- Ciągle zbieramy informacje o osobach, które zaginęły na obszarze obecnej Białorusi i padły ofiarą zbrodni katyńskiej - mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Maciej Wyrwa, autor książki o białoruskiej liście katyńskiej. Dodaje, że szukamy nie tylko symbolicznego piątego cmentarza, ale też prawdopodobnie kilku kolejnych.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Raport Białoruś Białoruś Kuropaty Zbrodnia Katyńska

Wydano przewodnik dla osób chcących odwiedzić Katyń

W związku z Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej i 79. rocznicą Zbrodni Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia opublikowało szczególny przewodnik. Na temat publikacji "Katyń. Przewodnik szlakiem Zbrodni" mówili w Polskim Radiu 24 jej autorzy: Jadwiga Rogoża z Ośrodka Studiów Wschodnich oraz Maciej Wyrwa z CPRDiP.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zbrodnia Katyńska Smoleńsk II wojna światowa społeczeństwo

Andrzej Melak: po 1989 r. kłamstwo katyńskie nadal trwało

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. W Polskim Radiu 24 swoją walkę o historyczną prawdę przypomniał poseł Andrzej Melak - prezes Komitetu Katyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zbrodnia Katyńska Tadeusz Płużański

Prof. Szwagrzyk: do pełnej wiedzy o tej zbrodni wciąż jest daleko

- To jeszcze zdecydowanie nie jest ta chwila, kiedy możemy powiedzieć, że my, Polacy o tym, co wówczas się tam wydarzyło, wiemy wszystko. Jest bardzo wiele publikacji na ten temat, ale przede wszystkim to dzięki filmowi Andrzeja Wajdy ludzie na świecie dowiedzieli się, czym był Katyń - mówił w Dwójce w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej wiceprezes Instytut Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Szwagrzyk IPN HISTORIA ZSRR II wojna światowa Hanna Maria Giza

Obchody w Bykowni. Ambasador: Rosja wciąż podważa zbrodnię

Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni pod Kijowem uczczono pamięć ofiar zbrodni katyńskiej. Spoczywają tam szczątki Polaków z tak zwanej ukraińskiej listy katyńskiej. W uroczystości uczestniczyli polscy dyplomaci, mniejszość polska i dyplomaci innych krajów, m.in. Litwy, Węgier, Słowacji. Dziś w Polsce i poza jej granicami obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polacy w Rosji Rosja Miednoje Europa bykownia Ukraina Zbrodnia Katyńska