Polskie Radio
Section05
Kosowo

Zgoda państw V4 i krajów bałkańskie na rozszerzenie UE

Szefowie MSZ państw Grupy Wyszehradzkiej oraz państw bałkańskich należących do Unii Europejskiej - Grecji, Rumunii, Bułgarii i Chorwacji - zgodzili się co do poparcia dla rozszerzenia Wspólnoty o sześć krajów Bałkanów Zachodnich. Kiedy państwa te mogą liczyć na akcesję? W magazynie „Świat w Powiększeniu” do tematu odniósł się dr Spasimir Domaradzki z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska grupa wyszehradzka Bałkany Albania Serbia macedonia Kosowo Czarnogóra Bośnia i Hercegowina

Europejskie perspektywy krajów Bałkanów Zachodnich

– Chęć integracji ze strony instytucji europejskich jest duża, gorzej jest w przypadku samych państw członkowskich – powiedziała Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich. W audycji „Świat w Powiększeniu” rozmowa o europejskich perspektywach krajów Bałkanów Zachodnich w kontekście rozpoczynającej się wizyty Jean-Claude’a Junckera w krajach tego regionu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Bałkany Unia Europejska Jean Claude-Juncker Serbia Czarnogóra Albania macedonia Bośnia i Hercegowina Kosowo Marta Szpala

Kosowo obchodzi 10-lecie niepodległości

Kosowo świętuje 10-lecie ogłoszenia niepodległości. 17 lutego 2008 roku ogłosiło niepodległość i odłączyło się od Serbii. Rząd w Belgradzie deklaruje, że nigdy Kosowa nie uzna. Jednocześnie normalizacja relacji między Kosowem a Serbią jest warunkiem, by obydwa państwa zbliżyły się do Unii Europejskiej. O 10 latach funkcjonowania kosowskiego państwa mówiła w Polskim Radiu 24 Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kosowo Serbia Adrian Bąk Marta Szpala Bałkany