Polskie Radio
Section05
Kosowo

Zbigniew Rau z wizytą w Kosowie. Chwalił współpracę władz z OBWE

- OBWE docenia ponad dwudziestoletnie silne partnerstwo z władzami lokalnymi Kosowa - oświadczył w Prisztinie minister spraw zagranicznych Polski, obecny przewodniczący Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Zbigniew Rau. Szef polskiej dyplomacji spotkał się w Prisztinie z władzami tego kraju, przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego oraz liderami misji OBWE w Kosowie.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Rau MSZ Kosowo Bałkany Europa Europa Wschodnia ŚWIAT

Ostatni dzień wizyty szefa MSZ na Bałkanach Zachodnich. Spotkanie m.in. z prezydent Kosowa

Od spotkania z prezydent Republiki Kosowa Vjosą Osmani minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau jako przewodniczący OBWE rozpoczął ostatni dzień wizyty na Bałkanach Zachodnich. W planach szefa polskiej dyplomacji są jeszcze rozmowy z jego odpowiednikiem w Kosowie Doniką Gërvalli-Schwarz i przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Zbigniew Rau MSZ Kosowo Bałkany

Propozycja misji pokojowej na Ukrainie. Nie jest to pierwszy taki przypadek w historii

15 marca 2022 roku w Kijowie doszło do spotkania premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego oraz szefów rządów Słowenii i Czech z przywódcami Ukrainy. Jarosław Kaczyński podkreślił wówczas, że na terenie Ukrainy należy zorganizować misję pokojową ONZ lub NATO. "To będzie misja, która będzie dążyła do pokoju, do udzielenia pomocy humanitarnej, ale jednocześnie będzie też osłonięta przez odpowiednie siły zbrojne" - dodał polski wicepremier. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Europy Gruzja Azja Bliski Wschód Izrael Palestyna Kosowo Jugosławia wojna na Ukrainie wojna 2022 NATO ONZ Abchazja Chorwacja Bośnia i Hercegowina

Sztuka i zabliźnianie wojennych ran

Wyjrzyj przez okno. Co tam zobaczysz, kiedy ustaną wybuchy i opadnie wojenny pył? W "Klubie Trójki" rozmawiamy o integrowaniu społeczności powojennych. Tym razem opowiadamy o zabliźnianiu ran oraz terapii dla młodych ludzi. Na przykładzie działań integracyjnych w państwach byłej Jugosławii pokazujemy, jaka może być rola artystów i sztuki. A jaka była rola Polski? 
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Gołębiewski Trójka Serbia Albania Kosowo Chorwacja TEATR SZTUKA

Co dalej z relacjami USA-Iran. Nowe otwarcie Joe Bidena?

Amerykanie zaatakowali proirańskie milicje w Syrii. To odwet za ataki na bazy wojskowe USA w Iraku. To pierwsza wojskowa decyzja nowego prezydenta Joe Bidena. – To jest gest pokazujący, że mimo pewnej otwartości na powrót do porozumienia atomowego z Iranem, nie ma mowy o jakiejś specjalnej miękkości nowej administracji – ocenia Zbigniew Parafianowicz z działu zagranicznego "Dziennika Gazety Prawnej". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Żakowski Agnieszka Bryc USA Iran Izrael Irak Bliski Wschód Gruzja Armenia Kosowo Unia Europejska Zbigniew Parafianowicz

Nowy patriarcha Serbskiego Kościoła Prawosławnego. "Cechuje go otwartość na dialog"

- Wzajemne relacje serbsko-chorwackie obciążają różne antagonizmy. Nakładają się na to różnice etniczne i historyczne. Do tej pory nowy patriarcha pokazywał oblicze osoby skłonnej do dialogu i porozumienia. Został zaakceptowany przez różne elity. Miał również dobre relacje z hierarchami Kościoła rzymskokatolickiego - powiedział o nowej głowie Serbskiego Kościoła Prawosławnego Łukasz Kobeszko, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  kościół prawosławny religia Serbia Kosowo ŚWIAT Europa Bałkany Polskie Radio 24 Tomasz Terlikowski