Polskie Radio
Section05

KulturaPR24

Książka "W poszukiwaniu utraconego smaku". Prof. Stefan Grajek: najbardziej doskwiera odejście od transcendencji

- Pojęcie smak jest sądem estetyczno-etycznym. Tymczasem wszyscy sprowadzają to do fizjologii. To najprostszy przykład, jak zmieniły znaczenie niektóre wyrazy. Podstawową tego przyczyną jest sekularyzacja i wypchnięcie transcendencji z życia codziennego - mówił w Polskim Radiu 24 Stefan Grajek, autor książki "W poszukiwaniu utraconego smaku".
Zobacz więcej na temat:  książki

PR24 Czy można zrobić festiwal filmów dokumentalnych... dla młodych? Rusza Let's Doc Festiwal

Rusza Let's Doc Festiwal Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni. To pierwszy w Polsce festiwal dla ludzi młodych w całości poświęcony specyficznej gałęzi kinematografii, jaką jest dokument. W Polskim Radiu 24 mówiła o tym Katarzyna Ślesicka, zastępczyni dyrektorki do spraw merytorycznych Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA FILM Maja Kluczyńska film dokumentalny

"Chłopi" i "Znachor", czyli nowe adaptacje klasycznych filmów

- Adaptacja jest formą, która dominuje w kinie. Kino pożera fabułę, potrzebuje nowych opowieści. Istnieją wprawdzie zawodowi scenarzyści, ale skąd kino miałby brać bohaterów i intrygi, jeśli nie z literatury? Nie tylko polska, ale światowa kinematografia nieustająco czerpie z literatury - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grażyna Stachówna z Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. 
Zobacz więcej na temat:  film polski serial

"Poczytnik". Ostróda 1946 roku, czyli polski "Dziki Zachód"

Andrzej Brzeziecki na podstawie m.in. zachowanych w Archiwum IPN zeznań świadków odtwarza powojenne burzliwe chwile na ziemiach odzyskanych, kiedy po ulicach grasowali pijani czerwonoarmiści, a spokój na tym "Dzikim Zachodzie" próbowali zaprowadzić nie bardziej trzeźwi przedstawiciele władzy ludowej. W Polskim Radiu 24 rozmowa z autorem książki.
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń

"Postać warta przypomnienia". Jerzy Kłosiński o prof. Arturze Hutnikiewiczu

Prof. Artur Hutnikiewicz to jeden z najwybitniejszych znawców literatury okresu Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego, wykładowca UMK w Toruniu, autor ponad 300 prac naukowych, w tym szereg monografii książkowych, rozpraw i studiów literackich. Gościem audycji był Jerzy Kłosiński, autor biografii prof. Artura Hutnikiewicza.
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń

Narodowe Czytanie "Nad Niemnem". Janusz Kukuła: Eliza Orzeszkowa byłaby bardzo szczęśliwa

- Czytanie nie będzie miało charakteru aktów i rozdziałów. To będzie płynęło, wspólnie będziemy słuchać Elizy Orzeszkowej - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. Główne obchody Narodowego Czytania - w Warszawie w Ogrodzie Saskim - zainaugurują prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. 9 września będziemy czytać "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie Eliza Orzeszkowa lektury książki KULTURA