Polskie Radio
Section05
LNG

Orlen podbija Austrię. Proces przejmowania prawie 270 stacji zakończy się na przełomie roku

Orlen oczekuje zakończenia przejęcia austriackich stacji Turmöl na przełomie roku. Członek zarządu spółki Armen Artwich przypomniał, że zgodę na transakcję wydała Komisja Europejska. Zarząd podtrzymuje także prognozę nakładów inwestycyjnychna ten rok. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Orlen Janusz Szewczak Daniel Obajtek bezpieczeństwo energetyczne paliwa energetyka OZE ropa naftowa gaz LNG diesel benzyna inwestycje POLSKA

Pokłosie uszkodzenia gazociągu Balticconnector. Litwa wzmacnia ochronę swojego terminala LNG

Po uszkodzeniu podmorskiego gazociągu Balticconnector łączącego Finlandię i Estonię, Litwa wzmacnia podwodną kontrolę swego pływającego terminalu LNG w porcie Kłajpeda. Laurynas Kaszcziunas, szef sejmowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony poinformował, że rozpoczęto proces zakupu systemu, który "wzmocni zdolność do kontrolowania zagrożeń pod wodą".
Zobacz więcej na temat:  energetyka gaz ziemny Litwa Finlandia Bałtyk infrastruktura LNG Estonia

Echa uszkodzenia gazociągu Balticconnector. Litwa wzmacnia ochronę swojego terminala LNG

Po uszkodzeniu podmorskiego gazociągu Balticconnector łączącego Finlandię i Estonię, Litwa wzmacnia podwodną kontrolę swego pływającego terminalu LNG w porcie Kłajpeda. Laurynas Kaszcziunas, szef sejmowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony poinformował, że rozpoczęto proces zakupu systemu, który "wzmocni zdolność do kontrolowania zagrożeń pod wodą".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka gaz ziemny Litwa Finlandia Bałtyk infrastruktura LNG Estonia

Do Grupy Orlen dołączą dwa kolejne gazowce. Koncern umacnia pozycję na globalnym rynku skroplonego gazu

Do floty Grupy Orlen wkrótce dołączą dwa kolejne statki do przewozu skroplonego gazu ziemnego (LNG) "Święta Barbara" i "Ignacy Łukasiewicz", poinformowała spółka. Statki rozpoczną służbę morską jeszcze w tym roku, zwiększając możliwości koncernu w zakresie pozyskania gazu ziemnego, podkreślono.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Daniel Obajtek Orlen LNG gaz ziemny bezpieczeństwo energetyczne POLSKA społeczeństwo

WSPÓŁPRACA Pływający terminal FSRU wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polaków

GAZ-SYSTEM realizuje kolejny strategiczny projekt, który nie tylko zwiększy bezpieczeństwo dostaw błękitnego paliwa, ale również stworzy warunki do utworzenia w Polsce regionalnego hubu gazowego. Pływający terminal FSRU w Zatoce Gdańskiej będzie w najbliższych latach kluczowym uzupełnieniem strategicznych projektów dywersyfikacyjnych – gazoportu w Świnoujściu i połączenia Baltic Pipe.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezpieczeństwo energetyczne LNG gaz wojna na Ukrainie gaz ziemny infrastruktura terminal

Maski opadły. Niemcy znów handlują rosyjskim gazem

Znacjonalizowana przez niemiecki rząd jesienią 2022 roku firma gazowa SEFE (dawniej: Gazprom Germania) po raz pierwszy od początku ubiegłorocznego kryzysu energetycznego chce ponownie zacząć wykorzystywać rosyjski gaz skroplony LNG. Stoi to w wyraźnej sprzeczności z celem rządu federalnego, jakim jest uniezależnienie się od dostaw z Rosji - wynika z informacji agencji Bloomberga.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Rosja gaz LNG GOSPODARKA

ART. PARTNERSKI GAZ-SYSTEM na Forum Ekonomicznym. "Sukces Polski to niezależność gazowa i rozwój infrastruktury"

Suwerenność energetyczna i zerwanie zależności gazowej od Rosji sukcesem Polaków i podstawą rozwoju gospodarczego Europy Środkowo-Wschodniej, to główne wnioski płynące z panelu zorganizowanego przez GAZ-SYSTEM w ramach Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gaz ziemny LNG bezpieczeństwo energetyczne wojna na Ukrainie ropa naftowa wodór

"Pieniądze do kieszeni Putina". UE zwiększa import rosyjskiego skroplonego gazu, przodują Hiszpania i Belgia

Hiszpania jest obecnie drugim, a Belgia trzecim co do wielkości importerem rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) na świecie pomimo inwazji Rosji na Ukrainę - informuje "Brussels Times". - Kraje europejskie potępiają wojnę, a jednocześnie wkładają pieniądze do kieszeni Putina - mówi Jonathan Noronha-Gant z organizacji Global Witness.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka LNG ŚWIAT Unia Europejska Rosja eksport import embargo Europa