Polskie Radio
Section05
Marek Falenta

"Przestań kłamać". Lawina komentarzy po tłumaczeniu Donalda Tuska

Donald Tusk skomentował wszczęcie śledztwa przez prokuraturę po zawiadomieniu Marka Falenty. Lider PO w odpowiedzi stwierdził, że prokuratura działa na wniosek człowieka skazanego za nielegalne podsłuchy. Podkreślił również, że "jest ścigany przez PiS za walkę z importem rosyjskiego węgla". Słowa byłego premiera wywołały lawinę komentarzy.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Platforma Obywatelska Rosja Marek Falenta POLSKA społeczeństwo

Czarne chmury nad Tuskiem? Falenta składa pozew i zawiadomienie ws. przestępstwa

Jak poinformował portal tvp.info Marek Falenta złożył do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew, zawiadomienie w sprawie przestępstwa i prywatny akt oskarżenia przeciwko Donaldowi Tuskowi. Według tych informacji przedsiębiorca ma żądać od przewodniczącego Platformy Obywatelskiej przeprosin i zadośćuczynienia finansowego na rzecz Ukrainy. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka afera taśmowa Donald Tusk Platforma Obywatelska Marek Falenta

Falenta w rozmowie z portalem tvp.info o spotkaniu z Rosjanami, Tusku i łapówce za ustawę

Z zeznań Marcina W., ujawnionych kilka tygodni temu, wynika, że były wspólnik Marka Falenty wręczył Michałowi Tuskowi, synowi ówczesnego premiera Donalda Tuska, 600 tys. euro w reklamówce - przypomina tvp.info. Falenta w rozmowie z portalem komentuje te informacje oraz przybliża okoliczności spotkania z Rosjanami w 2014 r.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marek Falenta Donald Tusk polityka Rosja afera podsłuchowa afera taśmowa

KO chce komisji, która zbada aferę podsłuchową. Publicyści o szansach na jej powstanie

O wniosku złożonym przez KO ws. powołania komisji śledczej w sprawie afery podsłuchowej rozmawiali: Adam Borowski (szef warszawskiego klubu "Gazety Polskiej"), Paweł Krulikowski (politolog i publicysta), Adam Jakuć (redaktor naczelny "Kuriera Porannego" i "Gazety Współczesnej").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka POLSKA Donald Tusk Mirosław Skowron Platforma Obywatelska Marek Falenta afera podsłuchowa

Na klamkach biur posłów PO zawisły torby z Biedronki. Akcja Forum Młodych PiS

W sobotę rano na terenie całej Polski na klamkach biur posłów PO zawisły torby z Biedronki. Akcja zorganizowana przez Forum Młodych PiS ma nawiązywać do ujawnionych zeznań wspólnika Marka Faleny - Marcina W., który powiedział, że wręczył łapówkę w wysokości 600 tys. euro "synowi byłego premiera". Pieniądze - jak twierdzi - były zapakowane właśnie w siatkę z logo znanego sklepu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Donald Tusk afera podsłuchowa Marek Falenta polityka

"Tusk nadał wiarygodność tym wyjaśnieniom; chciał zastawić sidła i sam w nie wpadł". Ziobro o zeznaniach Marcina W.

- Donald Tusk chciał zastawić sidła na kogoś innego, a sam - i to w sposób spektakularny - w te sidła wpadł, na własne życzenia. Cynizm w polityce po prostu nie popłaca panie Donaldzie -  powiedział szef MS, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Odnosząc się do dyskusji nt. zeznań Marcina W. - wspólnika biznesowego Marka Falenty poodkreślił, że prokuratura do tych "daleko idących zeznań, bardzo ciężkich oskarżeń" nie podeszła bezkrytycznie. Ale - jak mówił  prokuratura rozpoczęła bardzo żmudny proces wnikliwego, rzetelnego ich weryfikowania i oceny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marek Falenta Zbigniew Ziobro Donald Tusk afera taśmowa prokuratura

Opozycyjne media gubią się w narracji. Źródłem kłopotów zeznania obciążające Tuska

Nagłej zmiany prezentowanego stanowiska media popierające i promujące linię opozycji dokonały po publikacji zeznań wspólnika Marka Falenty Marcina W. Odnosząc się do sprawy z 2014 r. te same tytuły prasowe i redakcje odwróciły swój przekaz o 180 stopni wraz z ujawnieniem informacji o możliwej łapówce dla Donalda Tuska. Według W. "reklamówkę z Biedronki" pełną pieniędzy osobiście odbierał syn byłego premiera, Michał Tusk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA opozycja Donald Tusk afera taśmowa polityka korupcja ministerstwo gospodarki Marek Falenta

TYLKO U NAS "Newsweek" skompromitował Tuska? Gmyz: wystarczyło sprawdzić wiarygodność Marcina W.

- Profesjonalizm dziennikarza tygodnika "Newsweek" pozostawia wiele do życzenia - mówi Cezary Gmyz. Dziennikarz TVP Info odniósł się do sprawy ujawnienia części zeznań dotyczących tzw. afery podsłuchowej. Publikacja sugerowała, że to Rosjanie stoją za nagraniami polityków PO w 2014 r. - Osoba, która przygotowuje publikacje w oparciu o zeznania Marcina W., powinna przeczytać akta, ustalić, kim jest ta osoba, i sprawdzić jej wiarygodność - dodaje Gmyz.
Zobacz więcej na temat:  afera podsłuchowa afera taśmowa Marek Falenta POLSKA Donald Tusk Cezary Gmyz

Echa afery taśmowej. Poseł PSL: polskie społeczeństwo zasługuje na wyjaśnienie tej sprawy

Sprawa wątków i powiązań naszego polskiego biznesu ze służbami rosyjskimi, z handlem węglem, powinna doczekać się wyjaśnienia - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Paszyk z PSL. W ten sposób poseł odniósł się do wątków, jakie pojawiały się w sprawie tak zwanej afery taśmowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA afera taśmowa Marek Falenta Donald Tusk Krzysztof Świątek polityka afera podsłuchowa

Będzie komisja śledcza ds. afery taśmowej? Trela: jako Lewica poprzemy taki wniosek

- Mamy słowo przeciwko słowu i jakiś kwit przeciwko drugiemu kwitowi, w tej sprawie powinna zostać powołana komisja śledcza - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł Lewicy Tomasz Trela, komentując doniesienia ws. tzw. afery taśmowej. - Ja za takim wnioskiem chętnie zagłosuję, mam nadzieję, że politycy Zjednoczonej Prawicy też - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Krzysztof Świątek Tomasz Trela polityka Donald Tusk lewica opozycja afera taśmowa Marek Falenta komisja śledcza

Wspólnik Falenty kontaktował się z Rosjanami. Mówił, że ma "realne obawy" o swoje życie

Wspólnik Marka Falenty, Marcin W. w jednym z protokołów opublikowanych w środę, mówił, że ma "realne obawy" o swoje życie i zdrowie. Twierdził też, że kontaktował się z Rosjanami ws. nagrań "różnych ważnych osób", a do przekazania nagrań Rosjanom miało dojść w Kemerowie w 2014 r.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA afera podsłuchowa polityka Donald Tusk afera taśmowa Marek Falenta