Polskie Radio
Section05
Cezary Gmyz

"W cieniu afer". Timczenko kasjerem Putina? dr Szymon Kardaś o związkach Kremla ze światem biznesu

- Giennadij Timczenko nie udzielał wywiadów, był postacią niepubliczną, niektórzy stawiają tezę, że to właśnie bardzo sprzyjało temu, by pozostawać osobą niezwykle ważną z punktu widzenia organizowania kanałów przepływów finansowych, które łączyły się z osobami piastującymi najważniejsze funkcje polityczne w Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 dr Szymon Kardaś (Ośrodek Studiów Wschodnich).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Nisztor Ryszard Krauze ropa naftowa Cezary Gmyz

Ukraina w UE? Cezary Gmyz: zagrożenie dla dominacji Niemiec i Francji

- Ukraina przez lata byłaby płatnikiem brutto w UE, co spędza sen z oczu farmerom francuskim i niemieckim. Jest rzeczą oczywistą, że Ukraina zdominowałaby produkcję rolną w bardzo wielu sektorach. Francuzi i Niemcy widzą tu problem - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Gmyz, korespondent TVP w Niemczech. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Władimir Putin Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Niemcy Olaf Scholz Michał Rachoń Cezary Gmyz

Obchody 9 maja w Berlinie. Gmyz: po uroczystości Niemców męczyły chyba wyrzuty sumienia

- Byłem świadkiem przykrego wydarzenia, kiedy to z terenu sowieckiego monumentu przy ulicy 17 czerwca, na tyłach Bramy Brandenburskiej, wypraszano dziewczynę, która była ubrana w niebieskie spodnie i żółtą koszulę, czyli barwy narodowe Ukrainy - powiedział w Polskim Radiu 24 Cezary Gmyz, korespondent TVP w Berlinie. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Rachoń Polskie Radio 24 Cezary Gmyz ŚWIAT Europa Niemcy Rosja

Scholz z niskim poparciem wśród rodaków. Gmyz: to efekt "polityki zwlekania"

- Środowiska lewicowe ludzi, którzy mają zrozumienie dla Rosji, w Niemczech są bardzo silne. Wpływają na to, co myślą niemieckie elity, ale również stanowią ich część (...) Miłość do Związku Sowieckiego u wielu polityków, niestety, nie wygasła - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Gmyz (korespondent TVP w Niemczech). 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina ŚWIAT Europa Polskie Radio 24 Niemcy USA wojna 2022 Olaf Scholz Cezary Gmyz

TYLKO U NAS Trudne dochodzenie do prawdy. Cezary Gmyz: Rosja mataczy, usiłuje ukryć własne przewiny

- Tak naprawdę Rosja nie prowadzi śledztwa w tej sprawie, mataczy, usiłując ukryć własne przewiny. To śledztwo niestety będzie jeszcze trochę trwało - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Cezary Gmyz, korespondent TVP w Berlinie.
Zobacz więcej na temat:  Smoleńsk 2022 katastrofa smoleńska katastrofa w Smoleńsku Smoleńsk Cezary Gmyz społeczeństwo TYLKO U NAS NASZ WYWIAD infografika POLSKA

Sojusz Niemiec i Rosji w dziedzinie energetyki. Cezary Gmyz: służy omijaniu wymogów klimatycznych UE

- Niemcy długie lata pokładały w Rosji gigantyczne nadzieje w związku ze wspólnie robionymi interesami - mówił w Polskim Radio 24 Cezary Gmyz (korespondent TVP w Berlinie), komentując postawę Niemiec wobec wojny na Ukrainie. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Władimir Putin Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Niemcy Olaf Scholz Michał Rachoń Cezary Gmyz

Wizyta Bidena w Polsce. Gmyz: Amerykanie uważają, że z Polską nie da się nie współpracować

- Niezależnie od tego, że mamy do czynienia z administracją zdominowaną przez Demokratów, choć zawsze uważaliśmy, że to Republikanie są wobec nas bardziej przyjaźni, to Amerykanie uważają, że z Polską nie da się nie współpracować, a z Niemcami mają problem - ocenił w Polskim Radiu 24 korespondent Telewizji Polskiej w Niemczech Cezary Gmyz. - Amerykanie zobaczyli, że Niemcy wystawiają na szwank bezpieczeństwo na kierunku transatlantyckim - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Michał Rachoń Cezary Gmyz polityka relacje polsko-amerykańskie Joe Biden Joe Biden w Polsce

Agresywna polityka Rosji. Cezary Gmyz: Putin się rozzuchwalił

- Problem polega na tym, że pozwoliliśmy Władimirowi Putinowi na rozzuchwalenie się. Pozwalaliśmy na to od bardzo, bardzo wielu lat, bo przecież agresywna polityka Rosji to nie jest kwestia ostatniego czasu, tylko ona tak naprawdę zaczęła się od zamachów dokonanych na własnych obywateli przygotowanych najprawdopodobniej przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 korespondent TVP w Berlinie Cezary Gmyz. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michał Rachoń Cezary Gmyz Rosja Władimir Putin polityka serwis wschodni bezpieczeństwo konflikty międzynarodowe

Cezary Gmyz: niemiecki wymiar sprawiedliwości najbardziej upolityczniony w Europie

- Dla każdego w Niemczech rzeczą oczywistą są związki świata sędziowskiego i polityki. Sędziowie nie mają jeszcze innej gwarancji niezawisłości, jaką mają sędziowie w Polsce, immunitetu sędziowskiego. W Polsce jest on bardzo szeroki, w Niemczech nie ma o tym mowy, mało tego, sędziego w Niemczech można skazać za wydane przez niego orzeczenie - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Gmyz (korespondent TVP w Berlinie).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 POLSKA polityka Unia Europejska reforma sądownictwa Trybunał Sprawiedliwości UE Niemcy Michał Rachoń Cezary Gmyz

"Polacy odczują zysk tuż przed wyborami, to będzie miało wpływ". Cezary Gmyz o Polskim Ładzie

- Osoby, które do tej pory słabiej zarabiały lub też korzystały z niższych świadczeń emerytalnych lub rentowych, w maju przyszłego roku poczują mniej więcej, ile tak naprawdę skorzystały na Polskim Ładzie. (...) To będzie miało przełożenie na ich wybory polityczne - mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz TVP i publicysta "Do Rzeczy" Cezary Gmyz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michał Rachoń Cezary Gmyz Polski Ład POLSKA polityka GOSPODARKA

"To, że ich rozmowy mogą być jawne dla służb, budzi przerażenie". Gmyz o sprawie Pegasusa

- Osoby, które do tej pory używały szyfrowanych komunikatorów były przekonane, że są one nie do złamania. Okazuje się, że jest inaczej. Te osoby nagle zorientowały się, że te treści - być może również treści przestępcze - mogą być jawne dla służb. To budzi przerażenie. To jest clou zamieszania, które wznieca w tej chwili opozycja - podkreślił w Polskim Radiu 24 dziennikarz śledczy Cezary Gmyz. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Cezary Gmyz Michał Rachoń POLSKA pegasus służby i bezpieczeństwo

System Pegasus i sprawa Giertycha. Gmyz: nie po to się podejmuje tajne działania, żeby zawiadamiać delikwenta

- To, że Roman Giertych pisze na Twitterze, że nikt go o takiej zgodzie nie poinformował, to jest śmiech na sali. Nie po to się podejmuje tajne działania operacyjne, żeby zawiadamiać delikwenta, że założono mu podsłuch - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Cezary Gmyz z TVP. Jak podkreślił "to nie miałoby sensu".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Michał Rachoń Cezary Gmyz pegasus służby specjalne sąd Centralne Biuro Antykorupcyjne Roman Giertych

"Lobby niemieckich firm będzie naciskało na KE". Gmyz o funduszach unijnych dla Polski

- Większość firm będących beneficjentami dużych inwestycji infrastrukturalnych na polskim rynku to firmy niemieckie. Wcześniej czy później lobby tych firm będzie naciskało na Komisję Europejską, żeby uruchomiła środki dla Polski - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Cezary Gmyz, korespondent TVP w Berlinie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Michał Rachoń Cezary Gmyz Polskie Radio 24 relacje polsko-niemieckie stosunki polsko-niemieckie

"To jest bardzo niebezpieczne". Cezary Gmyz o zapisach niemieckiej umowy koalicyjnej

- Zapisy umowy koalicyjnej budzą najwyższy niepokój, dlatego że do tej pory tak daleko idących postulatów w Unii Europejskiej nie formułowano. To, co zaproponowali koalicjanci [...] oznacza utworzenie Republiki Federalnej Europy, państwa wzorowanego na ustroju niemieckim - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Cezary Gmyz, korespondent TVP w Berlinie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy polityka Bundestag SDP koalicja Michał Rachoń Cezary Gmyz