Polskie Radio
Section05
afera taśmowa

Debata Dnia: kolejna odsłona afery taśmowej

Portal tvp.info ujawnił treść rozmowy między Radosławem Sikorskim, b. szefem MSZ i Jackiem Krawcem, ówczesnym prezesem PKN Orlen. Nagranie pochodzi z jednej z warszawskich restauracji. Rozmowa dotyczy m.in. polskich uczelni i kosztów edukacji dzieci szefa dyplomacji. Radosław Sikorski ostro skrytykował kadrę uniwersytecką, a rektorów nazwał nierobami. O kolejnej odsłonie afery taśmowej w Debacie Dnia rozmawiali Janusz Schwertner (Onet.pl) i Karol Gac (DoRzeczy.pl).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Radosław Sikorski afera taśmowa Platforma Obywatelska Orlen

Kolejna odsłona afery taśmowej. "Jestem oburzony"

– Jestem oburzony tym, co usłyszałem – mówił w Rozmowie PR24 Paweł Grabowski. Poseł Kukiz’15 w ten sposób odniósł się do ujawnionej przez portal tvp.info rozmowy ówczesnego szefa PKN Orlen Jacka Krawca z ówczesnym szefem MSZ Radosławem Sikorskim. Dotyczy ona m.in. finansowania uniwersytetów. Sikorski mówi o rektorach polskich uniwersytetów: nieroby.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kukiz'15 Sejm afera taśmowa Radosław Sikorski Platforma Obywatelska Orlen POLSKA

Rafineria w Możejkach dla Rosjan? Komentarze

– Pamiętajmy, że to były czas, gdy Rosjanie robili podchody nie tylko pod zakup Możejek, ale tez Lotosu. Gdyby się Rosjanom udało, to Orlen byłby w trudnej sytuacji, mógłby nawet zostać przejęty. Jeśli na serio była rozważana tego typu transakcja, to byłby ogromny błąd, gdyby do tego doszło – powiedział w audycji Debata Dnia Jakub Jałowiczor (Gość Niedzielny). Gościem debaty był też Mikołaj Wójcik (Fakt).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Orlen Radosław Sikorski Litwa afera podsłuchowa afera taśmowa

Ekspert o zakupie Możejek: to była mądra decyzja

Portal TVP Info opublikował nagraną rozmowę byłego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego i ówczesnego prezesa PKN Orlen Jacka Krawca z lutego 2014 roku. Konwersacja odbyła się w warszawskiej restauracji Sowa i Przyjaciele. W trakcie rozmowy poruszona została kwestia rafinerii Orlen Możejki, znajdującej się na Litwie. Radosław Sikorski zapytał prezesa Orlenu czy w kwestii rafinerii chciałby podjąć jakieś ruchy. O rafinerii w Możejkach mówił w audycji Gorący Temat ekonomista Sławomir Horbaczewski.
Zobacz więcej na temat:  Radosław Sikorski Jacek Krawiec afera podsłuchowa afera taśmowa

Afera taśmowa. Ujawniono rozmowę Sikorskiego z Krawcem

Portal TVP Info opublikował nagraną rozmowę byłego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego i ówczesnego prezesa PKN Orlen, Jacka Krawca, z lutego 2014 roku. Spotkanie odbyło się w warszawskiej restauracji Sowa i Przyjaciele. O tym co jest w nowych nagraniach opowiadali w PR24 reporterka Polskiego Radia 24 Małgorzata Głogowska, Bartłomiej Sawick i Marcin Roszkowskii z portalu BiznesAlert,a także Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  afera podsłuchowa afera taśmowa Radosław Sikorski Jacek Krawiec Litwa

„PO odpowiedziała za taśmy w ostatnich wyborach”

- Platforma Obywatelska odpowiedziała już za taśmy w ostatnich wyborach. Nie sądzę więc, że w tej chwili spowoduje to kolejne duże spadki w PO. Elektorat się już bowiem z tym oswoił i poniekąd rozliczył tych polityków w tych wydarzeń – powiedział w Polskim Radiu 24 politolog, specjalista od wizerunku Andrzej Pomarański.
Zobacz więcej na temat:  Platforma Obywatelska afera podsłuchowa afera taśmowa Radosław Sikorski Jacek Krawiec Andrzej Halicki

"Czekam na nagrania ze spotkań Morawieckiego i Gowina"

- Interesuje mnie w jaki sposób TVP Info - pozyskała taśmy, które zostały nagrane nielegalnie i - jak się domniemywa - przy użyciu pewnego czynnika rosyjskiego. Pytanie czy pozyskała to od tych, którzy popełniali przestępstwo i realizowali jakieś zamówienie czy też pozyskała je w sposób nielegalny od prokuratury – powiedział w audycji 24 Pytania poseł PO Michał Szczerba. Gość odniósł się w ten sposób do kolejnych, ujawnionych przez TVP Info, taśm nagranych w restauracji Sowa i Przyjaciele.
Zobacz więcej na temat:  Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość restauracja afera taśmowa afera podsłuchowa Michał Szczerba

"Politycy PO nie szanują nawet siebie nawzajem"

- Teraz widzimy, że politycy PO nie szanują nawet siebie nawzajem. Taśmy pokazują, że Grzegorz Schetyna nie może stanąć na czele „totalnej opozycji”, skoro jego koledzy partyjni go nie lubią. W PiS nie przypominam sobie tego typu rozmów, szczególnie w odniesieniu do liderów partii – mówiła w audycji Jeden na Jednego posłanka Prawa i Sprawiedliwości Małgorzata Gosiewska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Gosiewska PiS Platforma Obywatelska afera taśmowa Donald Tusk Grzegorz Schetyna

"Legalnie demonstrującym nie można przeszkadzać"

- Założenie podsłuchu jest przestępstwem - nie ma co do tego wątpliwości. Kelnerzy zresztą dobrowolnie poddali się karze. Pytanie jednak czy informacje, które uzyskało się w wyniku nielegalnego podsłuchu, można wykorzystać w procesie karnym. Odpowiedź brzmi - tak – stwierdził w kontekście nowych nagrań ujawnionych w tzw. aferze podsłuchowej adwokat, karnista prof. Piotr Kruszyński. Odniósł się także do kontrmanifestacji podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej.
Zobacz więcej na temat:  afera taśmowa afera podsłuchowa Smoleńsk