Polskie Radio
Section05
Marine Le Pen

Konflikt we Francji. Prof. Michalski: wielu wojskowych sympatyzuje z Marine Le Pen

Szef francuskiego Sztabu Generalnego Francois Lecointre wezwał do opuszczenia armii żołnierzy, który napisali list otwarty do władz i przestrzegli przed wojną domową. - Wielu ludzi w armii, byłych i obecnych wojskowych, sympatyzuje z Marine Le Pen i chce ją po prostu wesprzeć przeciwko obecnemu prezydentowi - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Tomasz Michalski z HEC Paris.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Magdalena Skajewska Francja Emmanuel Macron Marine Le Pen ŚWIAT Europa

Ekspert: Le Pen szuka sojuszników podczas podróży po Europie

- Trudno stworzyć z kilkunastu narodów wspólną koalicję paneuropejską, bo na końcu pojawia się ich rywalizacja o interesy narodowe – mówił prof. Łukasz Młyńczyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego, odnosząc się do prób Marine Le Pen, która chce zbudować koalicję partii sojuszniczych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Dariusz Rosiak Maciej Jastrzębski Unia Europejska Marine Le Pen wybory do Parlamentu Europejskiego 2019

Tylko u nas "Żółte kamizelki" na ulicach Francji. Dlaczego protestują?

Prawie 400 tys. osób w dwa ostatnie weekendy protestowało we Francji przeciwko zapowiedzianym przez rząd podwyżkom cen paliw. Bilans jest tragiczny: dwie osoby zginęły, a ponad 600 zostało rannych. Francuzi zapowiadają, że nie odpuszczą, póki władze się nie ugną, z kolei prezydent Emmanuel Macron zapowiada, że od planowanych zmian nie odstąpi. Jak i dlaczego doszło do demonstracji?
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja protesty we Francji Emmanuel Macron Marine Le Pen

Marine Le Pen tworzy front eurosceptyków

Szefowa Zjednoczenia Narodowego w rozmowie z Magdaleną Skajewską podkreśliła, że jej celem związanym z wyborami do Parlamentu Europejskiego jest stworzenie wielkiego frontu eurosceptyków, mimo, że po wyborach w 2014 r. nie było łatwe stworzenie wspólnego sojuszu. W Polskim Radiu 24 komentarz politologa Artura Wróblewskiego z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marine Le Pen george soros Unia Europejska Parlament Europejski Francja Rosja

TYLKO U NAS Bunt we Francji. "Ryzyko dla funkcjonowania systemu władzy"

- Widać tu duże ryzyko dla dalszego funkcjonowania tego systemu władzy. Właśnie poprzez taki moduł bezpośredniego protestu. Takiej demokracji bezpośredniej. Te protesty są bardzo nie na rękę Macronowi - mówił w rozmowie z PolskieRadio24.pl dr Łukasz Jurczyszyn, ekspert ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Francji (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Emmanuel Macron protest Marine Le Pen protesty we Francji