Polskie Radio
Section05
Maurycy Mochnacki

"Zawsze marzył, żeby wrócić do wolnej ojczyzny". Uroczystości sprowadzenia z Francji szczątków Maurycego Mochnackiego

Na grobie Maurycego Mochnackiego na cmentarzu Saint-Amatre w Auxerre kwiaty złożyły delegacja polskich władz z ministrem Janem Dziedziczakiem, władze miasta Auxerre oraz przedstawiciele Polonii. To początek uroczystości sprowadzenia z Francji do Polski szczątków powstańca listopadowego i wybitnego przedstawiciela Wielkiej Emigracji, zmarłego we Francji w 1834 roku. Jutro szczątki Maurycego Mochnackiego zostaną sprowadzone do Polski.
Zobacz więcej na temat:  Maurycy Mochnacki historia Polski powstanie listopadowe pamięć pogrzeby MSZ Jan Dziedziczak Francja ŚWIAT Europa

"Był najwybitniejszym przedstawicielem ówczesnego pokolenia". Politolog wspomina Maurycego Mochnackigo

- Był twórcą i człowiekiem, który opisał istnienie polskiego narodu politycznego w Europie monarchów, gdzie nie narody były suwerenami lecz władcy - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski (politolog, Uniwersytet Łódzki). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Europa romantyzm powstanie listopadowe Maurycy Mochnacki HISTORIA Powązki

"Hołd dla pokolenia Wielkiej Emigracji". Żurawski vel Grajewski o sprowadzeniu szczątków Mochnackiego

W Auxerre w regionie Burgundia zostaną dziś uroczyście pożegnane szczątki Maurycego Mochnackiego. Zdaniem prof. Przemysława Żurawskiego vel Grajewskiego decyzja premiera Mateusza Morawieckiego o sprowadzeniu szczątków i pochowaniu ich na Powązkach jest symbolicznym hołdem dla pokolenia Wielkiej Emigracji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Maurycy Mochnacki romantyzm powstanie listopadowe

Szczątki Maurycego Mochnackiego zostaną sprowadzone do Polski. Dziś uroczystości pożegnalne w Auxerre

W Auxerre w regionie Burgundia zostaną dziś uroczyście pożegnane szczątki Maurycego Mochnackiego. Powstaniec listopadowy i wybitny przedstawiciel Wielkiej Emigracji zmarł we Francji w 1834 roku. W uroczystości będzie uczestniczyła delegacja polskich władz z ministrem Janem Dziedziczakiem, pełnomocnikiem rządu ds. Polonii i Polaków za granicą.
Zobacz więcej na temat:  Europa romantyzm powstanie listopadowe ŚWIAT Francja Maurycy Mochnacki

"Zawdzięczamy mu narodową tożsamość". Premier Mateusz Morawiecki o Maurycym Mochnackim

 - W swoim dziele pt. "O literaturze polskiej w wieku XIX", choć nie tylko w tym jednym, stworzył nową formułę polskiej tożsamości - tożsamość zapisaną w kulturze - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki w 10. odcinku podcastu, opublikowanym w mediach społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki Maurycy Mochnacki romantyzm literatura HISTORIA powstanie listopadowe społeczeństwo historia Polski

Maurycy Mochnacki – uczestnik i kronikarz romantyzmu

Maurycy Mochnacki – postać niezwykle ważna dla polskiego romantyzmu, chociaż jednocześnie będąca w powszechnej świadomości gdzieś na uboczu, wręcz marginalizowana. Nic w tym jednak dziwnego, skoro żył krótko (zaledwie 31 lat), a najbardziej znane dzieło literackie – "Powstanie narodu polskiego w roku 1830 i 1831" – pozostało nieskończone z powodu przedwczesnej śmierci autora.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Maurycy Mochnacki romantyzm Magdalena Piejko Trójka