Polskie Radio
Section05
Monika Zając

Olga Pasiecznik: kryterium wyboru była wierność Ukrainie

- Zależało nam, żeby pokazać jak najwięcej różnorodności. W kompozytorach, w poezji, w stylach, we wszystkim. Myślę, że większość tych kompozytorów nie tylko kochała Ukrainę ponad wszystkich, bo bardzo wielu z nich miało też szansę zrobić wielkie kariery wyjeżdżając do tzw. wielkiej Rosji. Wybraliśmy tylko tych, którzy zostali wierni swojej ojczyźnie - mówiła w Dwójce Olga Pasiecznik o środowym koncercie (30.08) na Festiwalu "Chopin i jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  Olga Pasiecznik Ukraina Chopin i jego Europa 2023 MUZYKA Dwójka Monika Zając

"Chopin i jego Europa" 2023. Kevin Chen: kocham komponowanie

- Większość moich utworów powstaje przy fortepianie, a inspirację czerpię z dzieł innych kompozytorów, nad którymi pracuję. Interesują mnie też inne dziedziny sztuki. Myślę o łączeniu w przyszłości mojej gry z tańcem, teatrem lub malarstwem. To są jednak bardzo niesprecyzowane plany - mówił w Dwójce kanadyjski pianista Kevin Chen.
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa Chopin i jego Europa 2023 Dwójka Róża Światczyńska Monika Zając

Mariusz Wilczyński: Łódź się prawie w ogóle nie zmienia

- Pracuję w Łodzi i widzę zmiany, to wszystko, co idzie w dobrą stronę. Są natomiast kwartały miasta, które od czasu wojny wyglądają właściwie identycznie. Czasami jest to wadą, a czasami zaletą - mówił w Dwójce Mariusz Wilczyński, malarz, performer i scenograf, reżyser filmu "Zabij to i wyjedź z tego miasta" nagrodzonego w 2020 roku Złotymi Lwami na Festiwalu w Gdyni. 
Zobacz więcej na temat:  Łódź Mariusz Wilczyński Julian Tuwim Dwójka Monika Zając Paweł Siwek KULTURA

Andrzej Szczepkowski - niezapomniany głos i odwzajemniona miłość do radia

- Mój ojciec potrafił śpiewać operowe arie, był obdarzony słuchem absolutnym, co zresztą uważał za dar, ale z drugiej strony źle znosił jakikolwiek fałsz. W latach młodości w Krakowie gitarę podarował mu Konstanty Ildefons Gałczyński, z którym się przyjaźnił. Głos uważał za swój najbardziej wartościowy aktorski instrument - mówiła w Dwójce Joanna Szczepkowska, córka aktora.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Szczepkowski joanna szczepkowska Monika Zając Roch Siciński Dwójka aktorzy aktor aktorstwo Tomasz Mościcki

Energia, precyzja i zaangażowanie. Orkiestra "Amadeus" świętuje 55-lecie

- Bardzo bym sobie życzyła, żeby to było 25, a nie 55 lat. Niestety jednak nie jest to możliwe i trzeba umieć się pogodzić z upływającym czasem - mówiła w radiowej Dwójce Agnieszka Duczmal - dyrygentka, laureatka Diamentowej Batuty, założycielka i szefowa Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus". Poznański zespół świętuje w tym roku swoje 55-lecie.
Zobacz więcej na temat:  Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus Agnieszka Duczmal Dwójka Monika Zając Jakub Kukla

Marta Lipińska: życie Bronisława Pawlika wypełniały film, teatr i radio

- Z Bronisławem Pawlikiem połączyło mnie prawie 30 lat znajomości i pracy. W radiu sam siebie reżyserował i poprawiał. Nie lubił wspomnień "Misia z okienka", choć dzieci go uwielbiały i to było coś wspaniałego. Udzielał niewielu wywiadów, niechętnie mówił o sobie. Był wspaniałym aktorem farsowym, a to największa sztuka w naszym zawodzie - mówiła w Dwójce aktorka Marta Lipińska.
Zobacz więcej na temat:  Bronisław Pawlik Dwójka aktorzy aktor aktorstwo Monika Zając Paweł Siwek Marta Lipińska Waldemar Modestowicz Tomasz Mościcki

Dźwięk w eterze. "Pierwsza stacja radiowa zaczęła nadawanie w 1920 roku"

- Listopad, rok 1920 i stacja KDKA z Pittsburga w Stanach Zjednoczonych. Tam to wszystko się zaczęło - mówił w Dwójce Krzysztof Sagan, realizator dźwięku w Polskim Radiu, znawca i miłośnik radiofonii. Trochę ponad 4 lata później, 1 lutego 1925 roku, pierwszą oficjalną audycję radiową nadało Polskie Towarzystwo Radiotechniczne.
Zobacz więcej na temat:  historia radiofonii Polskie Radio Monika Zając Roch Siciński KULTURA Dwójka Studio Eksperymentalne Polskiego Radia Teatr Polskiego Radia

Tadeusz Różewicz - już 1000 listów w Muzeum Literatury w Warszawie

- Listy pokazują, że bracia mieli sobie zawsze wiele do powiedzenia, nie tylko w sprawach osobistych - mówił w Dwójce prof. Andrzej Kowalczyk, szef działu rękopisów Muzeum Literatury w Warszawie, gdzie trafiło w ostatnim czasie niemal 300 listów Tadeusza Różewicza do brata Stanisława - reżysera i scenarzysty - oraz do przyjaciela, malarza Jerzego Tchórzewskiego i jego rodziny.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz list literatura Stanisław Różewicz Dwójka Monika Zając