Polskie Radio
Section05

Monika Zając

Jadwiga Stańczakowa - matronka 5. Festiwalu Sztuki Kobiet PERSONA

- Jak co roku zrobiliśmy sobie spotkanie zespołu i zastanawialiśmy się wokół jakiej postaci będziemy organizować szereg wydarzeń i spotkań tym razem. W zeszłym roku wpadła mi w ręce książka Justyny Sobolewskiej, która napisała biografię swojej babki, Jadwigi Stańczakowej - mówiła w Dwójce Magdalena Ulejczyk, organizatorka 5. Festiwalu Sztuki Kobiet PERSONA.
Zobacz więcej na temat:  Jadwiga Stańczakowa KULTURA Dwójka literatura Mazowiecki Instytut Kultury Festiwal Sztuki Kobiet PERSONA herstoria

187 filmów z kilkudziesięciu krajów. Dwójka na 22. Millenium Docs Against Gravity

Widzowie 22. Festiwalu Filmów Dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity mogli obejrzeć dokument o rewolucji kulturowej w Sudanie oraz indoktrynacji dzieci i młodzieży w putinowskiej Rosji. W tym roku na festiwalu pokazanych zostało 187 filmów z kilkudziesięciu krajów, w tym 25 z Polski. Projekcje odbywały się w siedmiu miastach: Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach oraz Bydgoszczy od 9 do 18 maja. Jednym z patronów medialnych festiwalu jest Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  Millenium Docs Against Gravity kino film dokumentalny Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka FILM KULTURA

Bar "Barbara" we Wrocławiu - jak feniks z popiołów

- Otwarta w 1965 roku "Barbara" była pierwszym  barem typu szwedzkiego, miejscem super rozpoznawalnym dla wszystkich wrocławian i wrocławianek. W latach transformacji lokal mocno ucierpiał, przez długi czas był opuszczony, aż w 2015 r. został przywrócony do życia jako biuro organizacyjne Europejskiej Stolicy Kultury - mówiła w Dwójce Dominika Kawalerowicz, szefowa Wrocławskiego Instytutu Kultury. 
Zobacz więcej na temat:  Wrocław Dwójka bar mleczny KULTURA Wrocławski Instytut Kultury

"Republika cyników - plac Defilad" w MSN. Wystawa inspirowana przypowiastką o Diogenesie

- Ten projekt jest hołdem myśli filozoficznej, która stoi daleko od potocznego rozumienia cynizmu. Nasze motywacje nie są cyniczne, tylko związane z badaniami nad historią sztuki, zwłaszcza przełomu lat 60. i 70. XX wieku, czyli momentu, gdy świat wrzał - mówił w Dwójce o wystawie "Republika cyników - plac Defilad" Sebastian Cichocki, główny kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Sztuki Nowoczesnej Dwójka wystawa filozofia performance SZTUKA KULTURA Sebastian Cichocki

Opera nad morzem, czyli 3. Baltic Opera Festival

Baltic Opera Festival to jedno z największych plenerowych wydarzeń operowych w Europie. Jest autorską inicjatywą Tomasza Koniecznego – światowej sławy śpiewaka – który do Gdańska i Sopotu zaprasza miłośników nie tylko opery i muzyki klasycznej. Tegoroczna odsłona, zaplanowana na lipiec, odbywać się będzie pod hasłem "Dokąd zmierzasz Człowieku, dokąd zmierzasz Ziemio...?".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Tomasz Konieczny KULTURA Baltic Opera Festival muzyka klasyczna opera

"Gościnności" - wystawa w Muzeum Narodowym w Gdańsku

Czym jest gościnność? Jakie ma znaczenie w dzisiejszym świecie? Gdzie przebiegają jej granice? Jakich relacji i postaw dotyczy? Czy otwarcie na innych może być drogą do przezwyciężenia podziałów? - to tylko kilka pytań, na które odpowiedzi szuka wystawa "Gościnności" w NOMUS - Nowym Oddziale Stuki w Muzeum Narodowym w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Muzeum Narodowe w Gdańsku Nowy Oddział Stuki w Muzeum Narodowym w Gdańsku

Ukraina Pomagamy. Podsumowanie 3-letniej działalności grupy

– Mieszkając we Lwowie przez większą część roku, mam tam bardzo wielu przyjaciół, którzy są artystami. Cały czas gdzieś tam obracamy się w tym kręgu, więc siłą rzeczy bardzo nam zależy, żeby próbować też pokazywać Ukrainę i Ukraińców w Polsce poprzez sztukę, pokazywać, że ta sztuka też walczy – mówiła w Dwójce Anna Kudzia, wolontariuszka grupy "Ukraina Pomagamy".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina pomoc Dwójka konserwacja

"Rozbici". Historia miłości Poli Nireńskiej i Jana Karskiego

Ona – Żydówka z Warszawy, szuka wolności i prawa do ekspresji na scenie. On – katolik z biednej łódzkiej rodziny, świetnie zapowiadający się dyplomata. Pierwszy raz spotykają się w 1937 roku. Młodzi, zdeterminowani do podążania za marzeniami, nieświadomi, że wkrótce złamie ich wojna. – To historia o tym, jaką cenę płacimy, kiedy chcemy przemilczeć trudne rzeczy – mówiła Ula Ryciak, autorka biografii Poli Nireńskiej i Jana Karskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka KULTURA Jan Karski Pola Nireńska Ula Ryciak książki biografia