Polskie Radio
Section05

Państwo Islamskie

Turcja zestrzeliła rosyjski bombowiec. Moskwa zrywa kontakty wojskowe z Ankarą

Rosja ogłosiła we wtorek, że zrywa kontakty wojskowe z Turcją. Podała też, że rozmieści u wybrzeży Syrii krążownik rakietowy "Moskwa", uzbrojony m.in. w rakietowy system obrony przeciwlotniczej Fort, będący odpowiednikiem lądowego S-300. To odpowiedź na zestrzelenie przez tureckie F-16 rosyjskiego SU-24 na granicy z Syrią.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Syria Turcja zestrzelenie rosyjskiego samolotu

Analiza Syria - poligon dla mocarstw

Zestrzelenie rosyjskiego myśliwca przez Turcję to kolejne ogniwo łańcucha zdarzeń, który układa się w scenariusz wojny mocarstw toczonej na cudzym terytorium, czyli tzw. wojny zastępczej. Inaczej jednak niż w przypadku Afganistanu z lat 80. XX wieku, gdzie rywalizowały ze sobą dwie superpotęgi (USA i ZSRR), w Syrii toczy się kilka różnych konfliktów pośrednich.
Zobacz więcej na temat:  Azja i Oceania Baszar al-Assad Bliski Wschód Rosja Syria Turcja USA

W Brukseli nadal najwyższy alert. "Ryzyko jest zbyt duże"

Najwyższy poziom zagrożenia terrorystycznego w Brukseli zostanie utrzymany do poniedziałku. Tak zdecydował belgijski rząd. Premier Belgii Charles Michel argumentował, że ryzyko ataku wciąż jest bardzo duże. Zamknięte pozostaną między innymi szkoły, metro, centra handlowe. Mieszkańcy Brukseli z mieszanymi reakcjami przyjęli decyzję rządu.
Zobacz więcej na temat:  Beata Płomecka Belgia Bruksela Francja terroryzm zamachy terrorystyczne we Francji

Ekspert: zestrzelenie rosyjskiego samolotu nie ma precedensu

Wydarzenie bez precedensu - tak Adam Balcer ze Studium Europy Wschodniej komentuje zestrzelenie rosyjskiego samolotu przez siły tureckie. Z kolei Maciej Milczanowski z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie ocenia, że Turcy w przeszłości wiele razy ostrzegali, że będą ostro reagować na jakiekolwiek naruszenie przestrzeni powietrznej ich kraju przez Rosjan.
Zobacz więcej na temat:  NATO Rosja Turcja zestrzelenie rosyjskiego samolotu

Belgia w napięciu. Zagrożenie atakami wciąż bardzo duże

Belgijski rząd zdecydował o przedłużeniu najwyższego poziomu zagrożenia terrorystycznego w Brukseli. Wciąż trwa obława na Salaha Abdeslama, który miał brać udział w zamachach w Paryżu i który przyjechał po atakach do Brukseli, a w policyjnych nalotach w stolicy Belgii i Liege zatrzymano kolejne osoby. Mimo tego, Belgia próbuje wrócić do normalnego funkcjonowania.
Zobacz więcej na temat:  Belgia Bruksela Francja terroryzm zamachy terrorystyczne we Francji