Polskie Radio
Section05
Partnerstwo Wschodnie

NASZ WYWIAD Szef MSZ Litwy: USA i Rosja mogą jeszcze ocalić traktat INF

Rosja od szeregu lat nie stosowała się do zapisów traktatu INF. Może dlatego prezydent USA Donald Trump zdecydował się użyć innej taktyki i ostrzegł, że USA mogą się wycofać z tego traktatu. Wierzę, że to jeszcze się nie stało. Może należy uznawać to za rodzaj presji na Rosję, by zmieniła swoją politykę – powiedział minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkevičius portalowi PolskieRadio24.pl przy okazji Warsaw Security Forum.
Zobacz więcej na temat:  Litwa relacje polsko-litewskie Ukraina Rosja Partnerstwo Wschodnie Białoruś Raport Białoruś NASZ WYWIAD Europa traktat INF

NASZ WYWIAD Andrzej Poczobut: apelujemy o legalizację Związku Polaków

Mowa jest o ociepleniu w relacjach Polski i Unii Europejskiej z Mińskiem. Jednak Związek Polaków na Białorusi wciąż musi działać nielegalnie, a w ostatnich latach pogorszyła się m.in. sytuacja polskiej oświaty na Białorusi – powiedział portalowi PolskieRadio.pl Andrzej Poczobut, dziennikarz i działacz mniejszości polskiej na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś NASZ WYWIAD Białoruś Andrzej Poczobut Związek Polaków na Białorusi Unia Europejska Aleksander Łukaszenka Partnerstwo Wschodnie

TYLKO U NAS Wiceminister: Polska nie porzuca Partnerstwa Wschodniego

Partnerstwo Wschodnie nie jest cudownym lekarstwem na wszystkie problemy. Wyglądałoby inaczej, gdyby w UE było 28 Polsk. Jednak to wspólna inicjatywa całej UE, w tym jest jego siła i musimy je pielęgnować i rozwijać – o tym mówił na konferencji po V Szczycie PW wiceszef dyplomacji Bartosz Cichocki. Były wcześniej obawy, że może to być ostatni szczyt – zauważył dyrektor PISM Sławomir Dębski.
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS Partnerstwo Wschodnie ŚWIAT Ukraina Białoruś MSZ Sławomir Dębski

NASZ WYWIAD Ręka Rosji, prowokacje? ”Groźny kryzys na linii Mińsk-Kijów"

Mińsk jest w słabszej pozycji i jego zakres niezależności od Rosji wynika raczej z uwarunkowań rosyjskich niż z własnej siły oporu – mówił Kamil Kłysiński, ekspert OSW, w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl. Głęboki kryzys w relacjach Mińska i Kijowa też jest na rękę Rosji – zauważa.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Białoruś Raport Białoruś Ukraina ŚWIAT Partnerstwo Wschodnie Ośrodek Studiów Wschodnich Unia Europejska Rosja

Partnerstwo Wschodnie. "Te państwa są już częściowo w UE"

– Przyjęta deklaracja powinna być bardziej ambitna i potwierdzać europejskie aspiracje krajów Partnerstwa Wschodniego – powiedziała premier Beata Szydło po zakończeniu szczytu Partnerstwa Wschodniego. Unia Europejska oraz Gruzja, Mołdawia i Ukraina, przyjęły wspólną deklarację, w której wskazano, w jaki sposób chcą rozwijać dalszą, wzajemną współpracę. W Świecie w Powiększeniu komentarz dra Pawła Kowala z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Partnerstwo Wschodnie Unia Europejska Beata Szydło

Premier: deklaracja powinna być bardziej ambitna

Polska jest zadowolona z deklaracji końcowej szczytu Partnerstwa Wschodniego. Wolałaby jednak, aby dokument był ambitniejszy. Tak mówiła w Brukseli premier Beata Szydło po zakończeniu unijnego spotkania. Do Brukseli na jednodniowy szczyt przyjechali przywódcy krajów UE i sześciu byłych republik radzieckich, które wchodzą w skład Partnerstwa.
Zobacz więcej na temat:  Partnerstwo Wschodnie Unia Europejska ŚWIAT Ukraina Beata Szydło

Partnerstwo Wschodnie. "Przejść od deklaracji do konkretów"

Szczyt Partnerstwa Wschodniego rozpoczął się w piątek ok. godz. 10 w Brukseli. Państwa UE oraz kraje Wschodu potwierdzą 20 założeń, które mają służyć zacieśnianiu współpracy. Dyskusja ma dotyczyć czterech obszarów uznanych za priorytetowe - współpracy gospodarczej, usprawnienia połączeń transportowych i energetycznych, poprawy mobilności i wzajemnych kontaktów, oraz wzmocnienia rządów prawa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Partnerstwo Wschodnie Beata Szydło