Polskie Radio
Section05
dożynki

Minister Telus ogłasza nowy program wspierający polskie rolnictwo. "Będziemy pomagać, to jest nasz obowiązek"

Przygotowaliśmy program odtworzenia przetwórstwa. Ważne jest stworzenie rolniczego handlu detalicznego. Nadal pomagamy Ukrainie w tranzycie zboża. Tranzyt wzrósł dwukrotnie. Niech ono płynie tam, gdzie jest potrzebne - powiedział podczas dożynek prezydenckich w Warszawie minister rolnictwa Robert Telus.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rolnictwo Robert Telus Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi dożynki polityka GOSPODARKA

Prezydent podkreśla ogromne znaczenie pracy rolników: to dzięki wam przetrwaliśmy trudy ostatniego czasu

- Bezpieczeństwo żywnościowe, samowystarczalność żywnościowa Polski jest ogromną zasługują trudu pracy rolnika, który uświęca ten chleb, będący tradycją naszych ojców. Dziś jest na każdym stole i nie brakuje go, tak jak i innych płodów rolnych. Wraz z naszymi rolnikami i dzięki naszym rolnikom przetrwaliśmy trudy, które były w ostatnim czasie - mówił podczas Dożynek Prezydenckich w Warszawie Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dożynki Andrzej Duda prezydent rolnictwo rolnicy

Prezydent podczas dożynek na Jasnej Górze przypomniał ważne słowa kardynała Wyszyńskiego

"Glebę uprawia się nie tyle przez nawóz, ale przez miłość" - tym cytatem z kardynała Stefana Wyszyńskiego rozpoczął prezydent Andrzej Duda swoje wystąpienie podczas dorocznych dożynek na Jasnej Górze. Powiedział też, że jednym z najważniejszych zadań władz państwa jest troska o rolnictwo i rolników.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jasna Góra regiony Częstochowa dożynki Andrzej Duda rolnicy śląskie rolnictwo Polskie Radio patronat tradycja pielgrzymka

Ostatni dzień lata – o sierpniu w kulturze i zwyczaju

Mówi się, że lato trwa do trzeciego tygodnia września, ale nikt w to tak naprawdę nie wierzy.To sierpień jest miesiącem, w którym wszystko spowalnia i kończy się – zwozimy zboże z pól, zaczynamy zbierać grzyby i pierwsze jabłka, obserwujemy, jak temperatura nocą spada poniżej dziesięciu stopni, a chłód wieczorny znowu sprawdza, czy o nim zapomnieliśmy.To także miesiąc obietnic i zobowiązań.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa felieton KULTURA pielgrzymka dożynki