Polskie Radio
Section05
Platforma Obywatelska

Bogdan Klich: jak Polacy 40 lat temu, Białorusini walczą o godność, wolność i demokrację

- To, co przeżywaliśmy przed 40 laty w Polsce, Białorusini odczuwają na własnej skórze dzisiaj, bo oni też walczą o godność człowieka, o wolność oraz o demokrację. Te trzy wartości są tym, co spina ten polski sierpień z sierpniem białoruskim - mówił w Programie 1 Polskiego Radia senator PO Bogdan Klich. Gościem "Debaty Jedynki" był również senator PiS Włodzimierz Bernacki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio debata w jedynce Antoni Trzmiel POLSKA Bogdan Klich Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość Solidarność Białoruś sierpień 80 40. rocznica porozumień sierpniowych porozumienia sierpniowe

Inauguracja ruchu Trzaskowskiego zagrożona? Jaki: powinien nazywać się "Nowa Czajka"

5 września Rafał Trzaskowski przedstawi szczegóły ruchu, który zamierza powołać. - Ten projekt powinien nazywać się "Nowa Czajka", bo to jest teraz najważniejszy problem tego pana - mówi portalowi PolskieRadio24.pl europoseł PiS Patryk Jaki, który w 2018 roku przegrał z politykiem PO rywalizację o fotel prezydenta Warszawy. Czy sobotnia awaria kolektora przysyłającego ścieki do oczyszczalni "Czajka" pokrzyżuje polityczne plany Trzaskowskiego? 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rafał Trzaskowski Patryk Jaki Platforma Obywatelska

Prof. Marciniak: polityczną odpowiedzialność za to, co dzieje się w mieście, ponosi jego prezydent

- Rozumiem, że jest krótko po wyborach i że za tę awarię obwiniany jest Rafał Trzaskowski. To niepotrzebne. Należy skoncentrować się na tym, jak tę awarię naprawić - mówiła w Polskim Radiu 24 politolog prof. Ewa Marciniak. - Potrzebny jest dystans i rozdzielenie różnych sfer - dodała.
Zobacz więcej na temat:  polityka POLSKA Polskie Radio 24 Szymon Hołownia Rafał Trzaskowski Platforma Obywatelska Warszawa awaria w oczyszczalni Czajka mazowieckie

Jesień czasem ważnych decyzji w obozie rządzącym i po stronie opozycji

Przed nami pierwsza jesień od trzech lat podczas której nie będzie toczyć się kampania wyborcza. Nie oznacza to, że nie zabraknie politycznych emocji. Najbliższe miesiące będą czasem ważnych decyzji, zarówno po stronie obozu rządzącego, m.in. za sprawą rekonstrukcji rządu czy ofensywy programowej, jak i opozycji. KO wybierze np. nowego szefa klubu parlamentarnego. 
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość rząd Jarosław Kaczyński Platforma Obywatelska opozycja rekonstrukcja rządu

"Jestem sceptyczny". Karnkowski o pomyśle Trzaskowskiego na Nową Solidarność

- Pomysłem na ruch Rafała Trzaskowskiego może być stworzenie czegoś w rodzaju dawnego KOD-u, tylko że pod auspicjami PO. Lider, mimo iż lubi mówić o pozytywnej energii i entuzjazmie, nie ma chęci, by coś naprawdę z tym zrobić - mówił w Polskim Radiu 24, dr Krzysztof Karnkowski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka opozycja zjednoczona prawica szkoła rok szkolny samorząd Ministerstwo Edukacji Narodowej Platforma Obywatelska

"Jako doświadczony polityk, nie wierzę w to". Sawicki o zapowiedziach powołania ruchu Rafała Trzaskowskiego

- Uważam, że Rafał Trzaskowski jako prezydent Warszawy ma wystarczająco dużo obowiązków, żeby już nie zajmować się tworzeniem czegoś obok - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł Marek Sawicki (PSL). - Tym bardziej że PO nie za bardzo chce się podzielić tym, co ma - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Platforma Obywatelska POLSKA polityka PSL-Koalicja Polska PSL Władysław Kosiniak-Kamysz Marek Sawicki

Publicysta: otwarcie nowego ruchu Trzaskowskiego ma przykryć problemy w PO

- Rafał Trzaskowski powiedział, że w przeddzień zjazdu PO ogłosi założenia swojego ruchu i projekty ustaw. Nie wierzę w zbiegi okoliczności. To ma przykryć jakieś problemy w Platformie - podkreślił w Polskim Radiu 24 publicysta Paweł Krulikowski. Gośćmi audycji byli także Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska") i Agaton Koziński ("Polska The Times"). 
Zobacz więcej na temat:  polityka Donald Tusk Polskie Radio 24 Platforma Obywatelska POLSKA Stanisław Janecki Rafał Trzaskowski

Zdrojewski o wywiadzie Tuska: bycie totalną opozycją to wielki błąd, który trochę nas kosztował

- Powinniśmy być bardzo wymagającym recenzentem, ale obiektywnym. Nie do końca zgadzam się z tym "codziennym skakaniem PiS do gardła". Wykluczanie jakiejkolwiek współpracy jest błędem - powiedział w Polskim Radiu 24 Bogdan Zdrojewski, senator Koalicji Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Stanisław Janecki Bogdan Zdrojewski Platforma Obywatelska koalicja obywatelska opozycja Borys Budka

TYLKO U NAS Sobolewski o ruchu Trzaskowskiego: ściema i próba przypudrowania czegoś, co już zaczyna gnić

5 września dowiemy się, jak będzie wyglądać ruch Nowa Solidarność Rafała Trzaskowskiego. Politycy PO przekonują, że wzbogaci on ofertę polityczną po stronie opozycyjnej, parlamentarzyści PiS uważają, że będzie on szalupą ratunkową dla Platformy Obywatelskiej. Z kolei zdaniem politologa dr. hab. Rafała Chwedoruka nowy ruch może rodzić napięcia wewnątrz PO. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rafał Trzaskowski Platforma Obywatelska Grzegorz Schetyna Katarzyna Lubnauer polityka

"Dobrze, że rząd zareagował". Piotr Borys o działaniach ws. Białorusi

- Wiemy, jak bardzo mocno angażowaliśmy się w partnerstwo wschodnie. Nigdy nie było tak wielkiej pomocy dla Ukrainy i Białorusi jak za czasów Radosława Sikorskiego i Grzegorza Schetyny. Wtedy polska polityka zagraniczna stała się domeną wszystkich Polaków wspierających Partnerstwo Wschodnie - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Borys, poseł Koalicji Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś wybory na Białorusi Polityka zagraniczna Polski Platforma Obywatelska polityka koalicja obywatelska Adrian Klarenbach Europa Ukraina opozycja

Publicysta: brak narracji jest zabójczy dla Platformy Obywatelskiej

- Platforma Obywatelska przestała być atrakcyjna z punktu widzenia estetycznego dla Polaków - uważa Jakub Pacan. Zdaniem Miłosza Lodowskiego ugrupowaniu nierzadko szkodzi aktywność jej byłego lidera, Donalda Tuska. Adam Borowski uważa, że w PO "nie ma polityków, którzy mogliby zakreślić jakąś wizję Polski".
Zobacz więcej na temat:  polityka Donald Tusk Polskie Radio 24 Platforma Obywatelska POLSKA Dorota Kania

Konflikt w PO narasta? Dr Herudziński: miotając się, Platforma pogrąża się jeszcze bardziej

- Platforma Obywatelska wplątała się w formułę bezalternatywnego potępiania wszystkiego, co zaproponują rządzący. Oczekiwano by od tego ugrupowania pewnej stabilności i jasnego przedstawienia nie tyle programu działania, ile przynajmniej konkluzji co do konkretnych posunięć - powiedział dr Tomasz Herudziński, socjolog z SGGW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Ryszard Gromadzki opozycja Platforma Obywatelska Borys Budka