Polskie Radio
Section05
Rzeź Wołyńska

Sejm jednogłośnie podjął uchwałę w 80. rocznicę rzezi wołyńskiej. "Składamy hołd pomordowanym"

Sejm jednogłośnie przyjął uchwałę w 80. rocznicę rzezi wołyńskiej. W dokumencie, który w głosowaniu poparło 440 posłów, czytamy, że 11 lipca 1943 roku doszło do kulminacji "ludobójstwa zaplanowanego przez przywódców Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów". Sejmowa uchwała głosi, że pojednanie polsko-ukraińskie "musi objąć także uznanie win i upamiętnienie ofiar z lat II wojny światowej". "Zasadnicze znaczenie ma przeprowadzenie ekshumacji, godne pochowanie i upamiętnienie wszystkich ofiar ludobójstwa na Kresach Wschodnich" - podkreślono.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rzeź Wołyńska Wołyń historia Polski społeczeństwo Ukraina Sejm

Prof. Bernacki: prawda, skrucha i pojednanie powinny być fundamentem współpracy Polaków i Ukraińców

- Mam nadzieję, że skrucha wyrażona przez polityków ukraińskich jest również sposobem myślenia Ukraińców - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister edukacji i nauki prof. Włodzimierz Bernacki. 80 lat temu, 11 i 12 lipca 1943 r., UPA dokonała skoordynowanego ataku na polskich mieszkańców 150 miejscowości na Wołyniu. Była to kulminacja trwającej już od początku 1943 r. fali zbrodni na Polakach, w której wyniku na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. osób. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Wołyń Rzeź Wołyńska historia Polski Ukraina

Prof. Szumiło: w czasie rzezi wołyńskiej byli też sprawiedliwi Ukraińcy

- Myślę, że można ich porównać do Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Tym Ukraińcom również groziła kara śmierci za te czyny. Kara śmierci ze strony ukraińskich nacjonalistów - mówił w Dwójce w dniu 80. rocznicy rzezi wołyńskiej prof. Mirosław Szumiło, historyk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Rzeź Wołyńska Wołyń rocznica Dwójka Jakub Kukla historia Polski

PR24 "Ludobójstwo w imię obłędnej ideologii". Jan Józef Kasprzyk o rzezi wołyńskiej

- Ukraińcy nacjonaliści uważali, że należy wymordować gorszą ludność, która nie miała prawa do zamieszkiwania Wołynia i Małopolski Wschodniej. Natomiast pozostałych należało zmusić do ucieczki. Obłęd i ideologia nacjonalistyczna leżały u podstaw zbrodni sprzed 80 lat - mówił w Polskim Radiu 24 szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Wołyń Rzeź Wołyńska POLSKA Ukraina

80. rocznica rzezi wołyńskiej. Obchody w Warszawie. "Nie spoczniemy, dopóki ostatnie szczątki nie zostaną odnalezione"

W Warszawie oddano hołd ofiarom rzezi wołyńskiej. Uroczystość odbyła się na Skwerze Wołyńskim w Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Dzień ten obchodzony jest w rocznicę "krwawej niedzieli", gdy 11 lipca 1943 r. zaatakowanych zostało 99 miejscowości, a z rąk Ukraińców zginęło blisko 10 tys. osób.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rzeź Wołyńska Wołyń Mateusz Morawiecki historia Polski społeczeństwo Ukraina

W Chełmie powstanie Centrum Prawdy i Pojednania Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej. Sasin: to budowanie przyjaźni

- To miejsce będzie elementem budowania przyjaźni polsko-ukraińskiej opartej na prawdzie i wybaczeniu - powiedział na miejscu budowy Centrum Prawdy i Pojednania Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Chełmie (Lubelskie) minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina Rzeź Wołyńska II wojna światowa Jacek Sasin historia Polski społeczeństwo

Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Witek: pamiętając o przeszłości, chcemy wspólnie iść w przyszłość

Sprawa Wołynia musi zostać załatwiona między nami a Ukraińcami. Nie pozwólmy, by załatwiał ją ktoś trzeci – apelowała Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina Wołyń Elżbieta Witek Marszałek Sejmu Rzeź Wołyńska polityka

80. rocznica rzezi wołyńskiej. Premier: to było ludobójstwo straszliwe, okrutne

- Zbrodnia wołyńska to było ludobójstwo, zagłada. Ale sposób mordowanie Polaków - siekierami, piłami, palenie żywcem - był czymś tak niewyobrażalnie okrutnym, że niech ona też ma miano specjalne - genocidium atrox, ludobójstwo straszliwe, okrutne - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rzeź Wołyńska Wołyń Mateusz Morawiecki historia Polski społeczeństwo

80. rocznica rzezi wołyńskiej. "Polska i Ukraina starają się zagoić bolesne rany"

Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Święto obchodzone jest w rocznicę tak zwanej Krwawej Niedzieli. 11 lipca 1943 roku, był punktem kulminacyjnym rzezi wołyńskiej, masowej eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Wołyń Rzeź Wołyńska społeczeństwo Aleksander Ziemiańczyk IPN Adam Hlebowicz Andrzej Duda Wołodymyr Zełenski

Szef ukraińskiego parlamentu na obchodach rocznicy rzezi wołyńskiej. Rzecznik PiS: dyplomacja przynosi efekty

Po raz pierwszy w historii polityk tak wysokiego szczebla ze strony Ukrainy bierze udział w oficjalnych, państwowych uroczystościach upamiętniających zbrodnię wołyńską. W tym roku w Warszawie hołd pomordowanym odda m.in. przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Wołyń Rafał Bochenek Elżbieta Witek Ukraina Rzeź Wołyńska historia Polski

Rzeź wołyńska. "Ważna jest opowieść świadków i tło historyczne tamtych strasznych wydarzeń"

- Przede wszystkim oddajemy głos relacjom świadków, ocalonych. Prawda i pamięć wymagają tego, żeby pozwolić wybrzmieć głosom osób, które przeżyły tę tragedię sprzed 80 lat. Uznani eksperci - prof. Grzegorz Motyka i Ewa Siemaszko - mówią o korzeniach i przebiegu tej zbrodni. Zatem to nie tylko opowieść świadków, ale również tło historyczne tamtych strasznych wydarzeń - mówił Bartłomiej Makowski z Redakcji Serwisów Specjalnych i Archiwum Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Rzeź Wołyńska Dwójka Paweł Siwek historia Polski

Ludobójstwo na Wołyniu. „Nie o zemstę, lecz o pamięć i prawdę wołają ofiary”

Słowa „nie o zemstę, lecz o pamięć i prawdę wołają ofiary” stały się w ostatnich latach mottem wszystkich, którzy dążą do upamiętnienia ofiar ludobójstwa na Wołyniu. Mimo ogromnych wysiłków dialog historyczny z Ukrainą przynosi ograniczone rezultaty, szczególnie w sprawie ekshumacji pomordowanych.
Zobacz więcej na temat:  Rzeź Wołyńska Wołyń relacje polsko-ukraińskie Kościół katolicki kancelaria prezydenta

80. rocznica rzezi wołyńskiej. Kasprzyk: pamięć i prawda to fundamenty dobrych relacji Polski i Ukrainy

We wtorek mija 80. rocznica tzw. krwawej niedzieli - punktu kulminacyjnego rzezi wołyńskiej. Tego dnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczpospolitej. Ten dzień upamiętnia apogeum ludobójstwa - niedzielę 11 lipca 1943 roku, gdy ukraińscy nacjonaliści zaatakowali Polaków w niemal stu miejscowościach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo HISTORIA Rzeź Wołyńska Wołyń Ukraina nacjonalizm

Rzeź wołyńska. Konteksty historii i korzenie zbrodni

Jakie dziejowe czynniki spowodowały, że na Wołyniu mieszkali obok siebie Ukraińcy i Polacy? Co dla relacji polsko-ukraińskich przyniosły wydarzenia lat 1918-20? Jaki był stosunek władz II RP do mniejszości ukraińskiej? W końcu: jak rodziła się ideologia, która stała u podstaw przeprowadzonej przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię rzezi wołyńskiej?
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Rzeź Wołyńska Ukraina II wojna światowa Dwudziestolecie międzywojenne II RP Kresy